Безробіття під час війни: вакансії є, працювати нікому

Мільйони працездатних кадрів, переважно жінки, виїхали за кордон. А ті, що нині шукають роботу, на наявні вакансії не підходять

Ринок праці в Україні переживає неабиякі за 30 років гойдалки: з початком повномасштабного вторгнення ринок праці обвалився, тисячі компаній закрились, а без роботи залишились мільйони людей. Зараз ситуація з працевлаштуванням дещо стабілізувалась. Однак роботи українцям і досі бракує, водночас роботодавці скаржаться на брак кваліфікованих кадрів. Скільки незайнятих в Україні зараз та що робить держава, аби зменшити безробіття – у матеріалі.

Ринок праці повільно, але відновлюється

Станом на 1 квітня в Україні зареєстровано 137 тисяч безробітних, повідомили у Державній службі зайнятості. З них більшість – 72% – жінки, переважно від 35 до 44 років. Від початку року Державній службі зайнятості вдалось працевлаштувати понад 48 тис. осіб. 
Однак офіційний показник безробіття в Україні далекий від реального, певні у Мінекономіки. Заступниця міністра Тетяна Бережна заявила, що фактична кількість безробітних в Україні сягає 2,8 млн людей. Водночас це вже – досягнення. Адже після фактично краху на початку повномасштабної війни, із середини 2022 року ринок праці поступово відновлюється, однак вакансій все ще вдвічі менше, ніж у січні 2022-го. 
«Зростає кількість робочих місць і найманих працівників, зростає кількість вакансій від роботодавців. Ми за допомогою ресурсів Державної служби зайнятості запустили Єдиний портал вакансій. Ми розуміємо, що на цьому ресурсі кількість офіційно зареєстрованих вакансій зростає», – каже Тетяна Бережна.
Ще одна проблема – відсутність не тільки робочих місць, а й кваліфікованих працівників. Мільйони працездатних кадрів, переважно жінки, виїхали за кордон. А ті, що нині шукають роботу, на наявні вакансії не підходять. 
«Якщо ви поспілкуєтеся з підприємцями, можете почути, що у них є брак кадрів у зв’язку з тим, що багато українців перебувають за кордоном. Щонайменше п’ять мільйонів українців зараз у Європі, з них у Польщі – півтора мільйона осіб працездатного віку з вищою освітою, з яких понад 50% були працевлаштовані», – розповідає Тетяна Бережна.

Прогнози

У Нацбанку вважають, що до кінця року рівень безробіття в Україні триматиметься на позначці 26%, але поступово йтиме на спад. 
«Упродовж 2023 року безробіття залишатиметься на високому рівні (близько 26%). Надалі воно знижуватиметься завдяки розширенню попиту на робочу силу на тлі пожвавлення економічної активності», – мовиться в повідомленні НБУ. А от вже у 2024 році рівень безробіття знизиться до 20%, а у 2025 році – до 17,6%, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.

Як держава бореться з безробіттям

Від початку повномасштабної війни, щоби створювати робочі місця, держава розробляє різні програми. Скажімо, за допомогою програми видачі грантів «єРобота», гроші на старт або розширення бізнесу отримали 4 тисячі підприємців. Загалом, це 1,5 млрд грн.
А з листопада 2022 року в Україні стартувала масштабна кампанія зі залучення безробітних до відбудови зруйнованих під час війни об’єктів – «Армія відновлення». До неї, станом на середину квітня, долучились понад 14 тис. людей. 
А з 1 січня 2024 уряд частково компенсуватиме бізнесу податки за виплати заробітної плати колишнім офіційно безробітним. Про це повідомили у Міністерстві економіки. 
«Уряд затвердив порядки надання компенсації роботодавцям частини фактичних витрат, пов’язаних зі сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за створення нових робочих місць та за прийняття на роботу офіційно зареєстрованих безробітних», – мовиться у повідомленні. Очікується, що уряд компенсовуватиме 50% від єдиного соціального внеску протягом року.

Як оформити допомогу з безробіття під час війни

Отримати статус безробітного, а відповідно й допомогу, можна трьома способами: через сервіс Дія, електронні служби Держслужби зайнятості або ж безпосередньо у центрі зайнятості. Українці, що перебувають на прифронтових або тимчасово окупованих територіях, можуть подати заявку онлайн. 
В областях, де центри зайнятості не працюють, перерахунок коштів відбуватиметься через Ощадбанк на банківський рахунок заявника або переказом через міжнародну платіжну систему MY TRANSFER.
Суми виплат від 1 січня зменшили. Мінімальна допомога з безробіття становить 1000 грн (раніше – 1800 грн), максимальна – дорівнює розміру мінімальної зарплати, тобто 6700 грн (раніше платили 150% від «мінімалки»). 
Допомогу виплачуватимуть протягом трьох місяців, особам передпенсійного віку – протягом року.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8321 / 1.57MB / SQL:{query_count}