Які зміни чекають на українців у 2023 році

З 1 січня фінансування для виплат по лікарняних здійснює Пенсійний фонд України

Прожитковий мінімум та мінімальна зарплата

Через повномасштабну війну в Україні в державному бюджеті на 2023 рік не передбачено підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2023 року мінімальна заробітна плата встановлена на рівні 6 700 грн (у місячному розмірі) та 40,46 грн (у погодинному розмірі). Востаннє її підвищували у жовтні 2022 року.
Прожитковий мінімум востаннє зростав у грудні 2022 й залишиться таким же з 1 січня: 2 589 грн на одну особу в розрахунку на місяць.
Для основних соціальних і демографічних груп населення розмір прожиткового мінімуму з 1 січня становитиме:
для дітей віком до 6 років – 2 272 грн;
для дітей віком від 6 до 18 років – 2 833 грн;
для працездатних осіб – 2 684 грн;
для осіб, які втратили працездатність – 2 093 грн.
Отже, розмір соціальних виплат, прив’язаних до прожиткового мінімуму, в січні залишиться таким же, що й у грудні. Мовиться про аліменти, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу одиноким матерям, допомогу на дітей-сиріт, дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, пакунок малюка.

Пенсії та індексація

Розмір мінімальної пенсії залишиться на рівні 2 093 грн, а максимальної – 20 930 грн.
Індексація пенсій у 2023 році планується, проте її зазвичай проводять з 1 березня. Як зазначали в Міністерстві соцполітики, березнева індексація становитиме 5,4%.
Водночас з 1 січня дещо змінилися правила виходу на пенсію. Як відомо, право на призначення пенсії за віком визначається залежно від страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років.
Якщо в 2022 році право вийти на пенсію у 60 років мали українці зі страховим стажем не менше 29 років, то з 1 січня 2023 року потрібно вже мати стаж не менше 30 років.
Для виходу на пенсію в 63 роки потрібно буде мати страховий стаж від 20 до 30 років; у 65 років – від 15 до 20 років.

Що буде з тарифами

Вода та опалення

Протягом воєнного стану та шести місяців після його завершення в Україні заборонено підвищувати тарифи на опалення та гарячу воду.
Водночас Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), планувала підняти тарифи на холодну воду та водовідведення. Йдеться про нові тарифи для 32 водоканалів та підприємств з водопостачання.
Перший етап здорожчання планували з 1 січня 2023 року, другий – з 1 липня 2023 року. На першому етапі тариф мав у середньому зрости на 10-30% залежно від регіону.
Рішення розглядалося на засіданні НКРЕКП 27 грудня, однак остаточно затверджене не було. Судячи з повідомлення на сайті комісії, питання про нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення “направлено для доопрацювання (коригування)”.
Тож тарифи на холодну воду та водовідвід з 1 січня 2023 року не зростуть. Тепер варто чекати на нові повідомлення та уточнення комісії з цього питання.

Електроенергія

Ціни на електроенергію для побутових споживачів не зростуть до 31 березня 2023 року:
індивідуальні побутові споживачі, які використовують за місяць до 250 кВт/год, платитимуть 1,44 грн/кВт;
при споживанні понад 250 кВт/год на місяць потрібно буде платити 1,68 грн/кВт год.
Водночас зміняться тарифи на електроенергію для бізнесу (непобутових споживачів). З 1 січня 2023 року кінцева ціна електроенергії для них підвищиться в середньому на 15 копійок за 1 кВт-год.
«У результаті коригування тарифів середнє зростання ціни електроенергії для кінцевих непобутових споживачів становитиме близько 15 коп. за кВт-год. При цьому середнє зростання ціни електроенергії для промислових енергоємних споживачів становитиме близько 4 коп. за кВт-год», – зазначено в повідомленні НКРЕКП.
Як пояснив голова правління Укренерго Володимир Кудрицький, мовиться про підвищення тарифу на транспортування електрики магістральними мережами. Це становитиме близько 1,3-1,5% вартості електроенергії для бізнесу.
«Сьогодні кінцева ціна для більшості українських підприємств коливається в межах 5-6 грн за кВт-год. Сюди входить як ціна виробленої електроенергії на електростанціях, так і тариф на розподіл електроенергії мережами обленерго, і тариф Укренерго, тобто тариф на передачу магістральними мережами… Йдеться про підвищення тарифу на транспортування магістральними мережами на кілька копійок. Це становить приблизно 1,3-1,5% вартості електроенергії для бізнесу», – зазначив Володимир Кудрицький.

Газ

Клієнти компанії Нафтогаз України, яка є постачальником останньої надії, з 1 січня продовжать платити за газ 7,96 грн за куб. м.
Вартість “блакитного палива” для побутових споживачів від інших постачальників коливається в межах від 7,70 до 9,99 грн.
Тариф на розподіл природного газу заборонено підвищувати під час воєнного стану.

Заміна LED-ламп

З 1 січня 2023 року в Україні стартувала програма з безкоштовної заміни ламп старого зразка на енергозберігаючі LED-лампи.
Кожен повнолітній українець зможе отримати 5 світлодіодних ламп на заміну старих ламп розжарювання. Все це абсолютно безкоштовно.
Програму реалізовуватимуть через Укрпошту. Механізм заміни буде простим: людині потрібно буде прийти до Укрпошти або залишити заявку на порталі Дія, а потім прийти до відділень поштового оператора і обміняти 5 ламп старого зразка на 5 світлодіодних.
В уряді розраховують знизити таким чином навантаження на енергетичну інфраструктуру України.

Автоматичне продовження соціальних виплат

Із 1 січня 2023 року в Україні автоматично продовжено низку соціальних виплат. Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів.
Мовиться про такі соцвиплати:
на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
на дітей, котрі мають тяжкі захворювання;
дітям, батьки яких не платять аліментів;
особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
особам, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю І та ІІ групи внаслідок психічного розладу;
громадянам, котрі не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.
Крім того, до 31 грудня 2023 року продовжено перехідний період для щомісячних компенсаційних виплат непрацюючим працездатним громадянам, які доглядають за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла 80-річного віку.

Нові правила виплат по лікарняних

З 1 січня фінансування для виплат по лікарняних здійснює Пенсійний фонд України.
Як пояснили в ПФУ, рішення про виплату лікарняних тепер ухвалюватиме роботодавець чи уповноважені ним особи (раніше була комісія соцстрахування на підприємстві).
Саме нарахування виплат не змінилося: береться відсоток середньої зарплати працівника, із врахуванням тривалості страхового стажу. 
Зміни стосуються лікарняних, відкритих після 1 січня 2023 року.

Що чекає на ВПО

Із 1 січня 2023 року продовжено автоматичне нарахування допомоги на проживання для ВПО (внутрішньо переміщених осіб).
Внутрішні переселенці продовжать отримувати виплати в розмірі:
3 тис. грн на кожну дитину та людину з інвалідністю;
2 тис. грн на кожну людину старше 18 років.
28 грудня Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій оновило перелік громад, переселенці з яких мають право на ці виплати. Мовиться про території: можливих бойових дій; активних бойових дій; окуповані РФ, на яких не визначена дата завершення боїв або тимчасової окупації.
До оновленого переліку увійшли території: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та Києва.
Якщо громаду, де проживає переселенець, виключили з переліку, виплати допомоги припиняться через місяць.

Податки для ФОП

Ліміти доходу для ФОП (фізичних осіб-підприємців) на спрощеній системі оподаткування розраховуються від розміру мінімальної зарплати. З 1 січня 2023 року ліміти такі:
для 1 групи – 1 118 900 грн (167 розмірів мінімальної зарплати);
для 2 групи – 5 587 800 грн (834 розміри);
для 3 групи – 7 818 900 грн (1 167 розмірів).
Якщо підприємець перевищить ліміти заробітку, його можуть перевести на загальну систему оподаткування з більшими сумами податків.
Суми єдиного податку для 1 та 2 груп ФОП залежать від розміру прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. У 2023 році суми становитимуть:
для першої групи ФОП – 268,4 грн (10% від прожиткового мінімуму);
для другої групи ФОП – 1 340 грн (20% від мінімальної зарплати).
Розміри єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування у 2023 році будуть такими:
мінімальний ЄСВ – 1 474 грн за місяць (22% від мінімальної зарплати);
максимальний ЄСВ – 22 110 грн за місяць (22% від 15 мінімальних зарплат).

Заміна гривневих банкнот

З 1 січня 2023 року Національний банк України почне поступово вилучати з обігу паперові гривневі банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 грн зразків 2003-2007 років.
Гривні старого зразка замінять на оновлені банкноти та монети:
обігові монети номіналами 5 та 10 грн зразка 2018 року;
банкноти номіналами 20 та 100 грн нового покоління.

Нові тарифи Нової пошти

Компанія Нова пошта підвищила тарифи з січня 2023 року.
1. Посилка між відділеннями та поштоматами по місту:
вагою до 2 кг коштує 50 грн (раніше 40 грн);
до 10 кг – 80 грн (60 грн);
до 30 кг – 120 грн (80 грн).
2. Відправлення посилки між відділеннями та поштоматами по Україні:
до 2 кг – 70 грн (раніше 60 грн);
до 10 кг – 100 грн (80 грн);
до 30 кг – 140 грн (120 грн).
Вартість доставки документів у фірмовому картонному конверті становить 55 грн.
Водночас скасовано додаткову плату у 20 грн за повернення товару відправнику після перевірки у відділенні.

Дешевша експрес-доставка до Польщі

З 1 січня Укрпошта на 75% знизила вартість доставки EMS у Польщу.
EMS (Express Mail Service) – це сервіс прискореної міжнародної доставки. Нові тарифи діятимуть і для роздрібних, і для корпоративних клієнтів.
Наприклад, EMS-відправлення вагою до 1 кг з України до Польщі коштує $6, вагою до 10 кг – близько $8,85, а до 20 кг – до $12,5.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9012 / 1.64MB / SQL:{query_count}