Гривню відпустили у «вільне плавання»

Нацбанк скасував обмеження на валютний курс для банків

В Україні офіційний курс гривні залишається незмінним: 29,25 грн за долар США, 31,18 грн за євро. На цьому рівні Національний банк України (НБУ) зафіксував курс ще в перші дні вторгнення росії. 
Проте раніше курс купівлі-продажу валюти банками не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%. Від 21 травня це обмеження скасували. Відповідно, тепер українцям потрібно щодня перевіряти цифри на вітринах обмінників, які можуть коливатися в той чи іншій бік. Станом на вівторок, 24 травня, за даними minfin.com.ua, курс гривні становив: до долара США – 36 грн (купівля), 37,5 грн (продаж); до євро – 37,5 грн (купівля), 39,5 грн (продаж); до злотого – 7,25 грн (купівля), 8,3 грн (продаж).

Банки vs кантори

Рішення про скасування «стелі» в 10% поліпшить умови роботи готівкового валютного ринку та зменшить обсяг нелегальних операцій, впевнені в НБУ. Адже раніше обмеження поширювалося лише на банки, водночас фінансові компанії, які володіють пунктами обміну валюти, могли встановлювати вільний курс. Це викривляло ринок та ставило банки у нерівні умови із іншими учасниками валютного ринку. 
«Зняття обмежень на встановлення курсів, за якими банки продають валюту населенню, поліпшить умови роботи легальних суб’єктів ринку. Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегмента та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті», – зазначив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.

Обмеження на операції з картками

Одночасно Нацбанк вирішив тимчасово зменшити щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис. грн в еквіваленті. До цього цей ліміт був удвічі більшим. «Це дасть змогу знизити ризики непродуктивного відпливу капіталу, зменшити можливості для спекуляцій та обходу валютних обмежень, а отже, - захистити міжнародні резерви України», - пояснили в НБУ.
За даними Нацбанку, значна частина операцій з гривневими картками за кордоном – це зняття готівки з банкоматів. «Помітна частина цієї готівки потім повертається в Україну і потрапляє на нелегальний готівковий ринок. Тобто де-факто дефіцитні валютні ресурси можуть витрачатися на непріоритетні для воєнного часу потреби, що зараз вкрай важливо мінімізувати. Тому вирівнювання умов прямої (через готівкові операції) та непрямої (через карткові операції) купівлі валюти, в Україні та за кордоном, населенням є заходом, який дасть змогу запобігти непродуктивному виведенню капіталу та захистити міжнародні резерви України», - переконані в НБУ.
Водночас ліміт на зняття готівки з валютних рахунків не змінився і надалі становить еквівалент до 100 тис. грн на день. Зміни також не стосуються використання платіжних карток за кордоном для розрахунків за товари та послуги - більшість з них можна й надалі здійснювати без обмежень. «Отже, попри зменшення ліміту на зняття готівки з гривневих рахунків за кордоном, громадяни й надалі матимуть змогу задовольняти всі свої нагальні потреби», - наголосили в НБУ.

«Бідні» біженці

А от щодо «нагальних потреб» виникають певні питання. Українці, які вимушено виїхали за кордон через напад рф, лише в квітні витратили близько 2 млрд доларів. Про це розповів представник України у Світовому банку Роман Качур у коментарі Forbes, посилаючись на дані НБУ.
За його словами, 80% витрачених коштів – оплата товарів у pos-терміналах торговельних мереж та отримання готівки. «Враховуючи кількість біженців, виходить, що кожен українець вкладає в економіку європейських країн по 400 доларів на місяць. Виходить, наші біженці – не зовсім біженці, а доволі заможні туристи, які активно підтримують європейську індустрію гостинності», – каже Роман Качур.
Якщо порівняти зі статистикою закордонних витрат минулого року, то фіксується зростання в три-чотири рази. «У другій половині 2021 року українці розраховувались у мережах банків-нерезидентів на 500-700 млн доларів щомісячно. Ще до 50 млн знімали в банкоматах готівкою», – сказав фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків.
За останніми даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, з України через війни були вимушені виїхати майже 6,5 млн людей. Тож, за підрахунками, кожен українець у квітні розрахувався карткою в середньому на 125 доларів (у еквіваленті) та зняв приблизно 150 доларів готівки в банкоматі, пише Forbes.


Обережно – шахраї!

Державний ПриватБанк попередив клієнтів про черговий шахрайский ресурс, який, прикриваючись виплатою грошової допомоги від держави, намагається викрасти особисті та фінансові дані. За даними служби безпеки банку, в понеділок, 23 травня, шахраї почали розповсюджувати через соціальні мережі фейкове повідомлення про термінову «перевірку карток» під приводом виплати допомоги від держави. У повідомленні шахраї пропонують клієнтам для «перевірки» картки перейти за посиланням на фішинговий сайт для крадіжки фінансових даних.
«ПриватБанк чергового разу нагадує клієнтам про те, що інформація про державні виплати та порядок отримання допомоги розміщується виключно через офіційні канали. Якщо ви отримали повідомлення про подібні фейки, ні в якому разі не можна переходити за посиланням на шахрайські ресурси», - йдеться у повідомленні. Банк звернувся до правоохоронних органів щодо зупинки роботи та ліквідації цього та подібних шахрайських ресурсів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8779 / 1.58MB / SQL:{query_count}