Паливні гойдалки

Вартість бензину та дизеля в Україні продовжує бити рекорди

Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) розпочала перевірки автозаправних станцій через скарги на зростання цін на пальне. «За останні дні з усіх областей почали надходити повідомлення про надмірно завищені ціни, відсутність розрахункових документів, відмову у вільному виборі засобів розрахунку тощо.
За дорученням прем’єр-міністра Головними управліннями Держпродспоживслужби спільно з військовими адміністраціями, Національною поліцією та податковою розпочато проведення перевірок суб’єктів господарювання, що працюють на роздрібному ринку пального», - повідомляє пресслужба відомства.
Як наголосив Анатолій Вовнюк, тимчасово виконуючий обов’язки голови Держпродспоживслужби, деякі автозаправні станції в Україні працюють за принципом «кому війна, а кому - мати рідна». «Зараз в Україні є АЗС, на яких не вказані ціни, але є черги. Також є заправки, на яких ціна, яка в межах домовленості між урядом та мережами. Це 52 грн за бензин та 58 грн за дизпальне. При цьому ми побачили, коли держрегулювання цін зняли, з’явилися ціни по 70-80 грн. До речі, деякі з цих заправок з початку війни взагалі не працювали, тобто вони відкрилися, коли відпустили ціну. Як на мене, така ситуація нагадує кейс «кому війна, а кому - мати рідна», - зазначив Вовнюк.
Нагадаємо, що 17 травня за результатами зустрічі представників Кабінету міністрів з операторами паливного ринку було прийнято рішення призупинити державне регулювання цін на пальне. Тоді в уряді запевнили, що очікувані граничні ціни на дизельне пальне будуть не вище 58 грн за літр, на бензин - не вище 52 грн за літр. Також пообіцяли, що будуть постійно моніторити ситуацію. «Як тільки відчуємо, що оператори зловживають становищем, будемо вживати до них санкції», - заявила перша віцепрем’єр-міністерка Юлія Свириденко.
Однак санкції операторів паливного ринку не лякають – ціни й надалі повзуть вгору. «Заправні мережі піднімають ціни з урахуванням того, що треба компенсувати накопичені збитки, плюс заздалегідь закласти резерв на можливі збитки в майбутньому», - каже економічний експерт Михайло Крапивко, пише most-dnepr.info.
За його словами, на вартість бензину та дизпального в Україні незабаром вплине й очікуване подорожчання на європейському ринку. «Продавці бензину - це європейські компанії. Вони вже почали піднімати ціни, побачивши, що українцям дозволили це робити. У них виникло закономірне питання: а чому вони повинні зазнавати збитків? На європейському ринку бензин переходить в розряд дефіцитних товарів. На нього попит перевищує пропозицію. Варто враховувати і той факт, що ми вимагаємо ввести нафтове ембарго на російську нафту. Отже, змінюється собівартість сировини для бензину і ще невідомо, як вдасться компенсувати обсяги російської нафти», - пояснив Михайло Крапивко.
За його прогнозом, Україні не уникнути спекулятивного зростання цін на бензин і дизельне пальне. «Поки йде переговорний процес і всі намагаються скласти ціну за літр бензину і дизпального, в нас продовжує зберігатися дефіцит, який традиційно викликає спекулятивне зростання. Думаю, що як тільки почнуться більш чи менш ритмічні поставки, ми побачимо ті самі спекулятивні піки. Сьогодні спрогнозувати ціну на бензин у перспективі тижня-двох - нереально. На нас чекають цінові гойдалки», - зазначив експерт.
Тим більше, що наразі говорити про якісь ритмічні поставки ще зарано. До 24 лютого Україна споживала в середньому 1 млн тонн на місяць бензину, дизеля та автогазу, а нині споживання знизилося приблизно наполовину. «Але ані постачальники нафтопродуктів, ані транспортники виявилися не готовими постачати в Україну навіть такі обсяги через західні кордони. Потрібен час на налаштування цього механізму. Я думаю це займе до двох місяців», - каже Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95». За цей час мають збільшитися потужності перевалки нафтопродуктів та прийому танкерів у європейських портах, мають побудувати нові прикордонні перевалочні пункти, де перевантажується пальне з європейської на українську залізничну колію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9046 / 1.56MB / SQL:{query_count}