«Євробляхи» помножили на нуль

В Україні подешевшають усі види транспортних засобів

Державна митна служба України пояснила новий порядок розмитнення авто з іноземною реєстрацією, передбачений ухваленим раніше законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану». Процедура оформлення транспортних засобів залишається незмінною, однак повністю скасовується сплата мита, податку на додану вартість (ПДВ) та акцизу.

На період дії воєнного стану

«Наразі ці платежі тимчасово (на період дії воєнного стану) скасовані для громадян, які ввозять транспортні засоби: легкові авто та кузови до них; напівпричепи та причепи; вантажні транспортні засоби та транспортні засоби, призначені для перевезення вантажів та понад 10 осіб; мотоцикли. Водночас порядок оформлення авто залишається таким, що діяв до ухвалення відповідних спрощень», – йдеться в повідомленні пресцентру Держмитслужби. Також там наголосили, що нові правила не поширюються на товари, що мають походження з росії та тимчасово окупованих територій України, які визначено такими за законом.
Відтепер під час реєстрації в Сервісному центрі (СЦ) МВС Україні необхідно сплатити 3-5% від вартості авто в Пенсійний фонд, а також – вартість номерів та свідоцтва з послугами СЦ МВС (разом ця сума становить 450-600 грн). Раніше, нагадаємо, власники «євроблях» були зобов’язані заплатити 20% ПДВ, 10% акцизу і 10% мита.
У Держмитслужбі пояснили, що після завершення дії воєнного стану громадянам не потрібно буде доплачувати платежі, від яких вони наразі звільнені, а ввезені автомобілі можна використовувати для вільного обігу. Тобто привезену з-за кордону «євробляху» (чи навіть кілька) можна буде продати хоч наступного дня. Звичайно, за продаж упродовж одного календарного року більше ніж одного транспортного засобу буде нараховуватись податок, що існував раніше. 
«Євробляхи», які раніше були ввезені в Україну до оголошення воєнного стану, також можна легалізувати за «нульовою» процедурою, якщо їх вивезти за кордон і знову завезти на українську територію. Хоча водночас потрібно бути готовим до того, що під час виїзду вас, найімовірніше, оштрафують за порушення термінів розмитнення.
Адвокат Тарас Гук погоджується, що новий закон змінює абсолютно все. Однак, на його думку, варто було б передбачити і певний перехідний період після скасування воєнного стану. «Є багато людей, залучених на фронті чи в теробороні, вони фізично не можуть цим законом скористатися. Тому було б логічно запровадити певний перехідний період після завершення воєнного стану, щоб люди, які планують придбати авто, зараз не відволікалися і були зосереджені на обороні країни», – розповів Тарас Гук в ефірі «Українського радіо».

«Європейці» та «американці»

Очевидно, що після скасування мита, ПДВ та акцизу вартість автомобілів в Україні різко зменшиться. Наразі експерти не готові дати однозначної відповіді, яким буде обвал цін. Оцінки коливаються в діапазоні від 30 до 70 відсотків. Як повідомив портал AutoRia, мікроавтобуси та мінівени випуску від 2010 року подешевшають від 4 до 8 тис. USD, легкові автомобілі 2000-2018 років випуску втратять в ціні 1800-3900 USD.
Не все так однозначно з «європейцями» та «американцями». З доставленням автомобілів, виготовлених у державах Європейського Союзу, нічого не змінюється. Натомість автівки зі США, Південної Кореї, Японії та Грузії раніше постачалися через Одесу та Чорноморськ, але нині ці порти заблоковані країною-агресором. 
Звичайно, можна замовити доставлення транспортного засобу до якогось з портів Німеччини, Греції, Польщі чи Литви, а потім суходолом перегнати через Польщу, Словаччину, Угорщину чи Румунію. Однак такий варіант обійдеться значно дорожче, ніж раніше. Ще один шлях – придбати авто в одній з країн Євросоюзу через посередника, який вивезе машину через український кордон. Звичайно, за це він візьме певну суму.
Й нарешті, не варто забувати, що під час воєнного стану виїзд з України військовозобов’язаним чоловікам віком 18-60 років заборонено (за деякими винятками). Тому переганяти «євробляхи» зможуть лише чоловіки-пенсіонери або жінки.

Страхові виплати: поради експертів

В Україні після початку війни зросла кількість заявок про страхові випадки під час ДТП. Крім того, велику кількість транспорту пошкоджено в результаті бойових дій. Як пише ubr.ua з посиланням на опитаних експертів, у разі ДТП рекомендується використовувати європротокол. Навіть у разі відхилення від процедури, наприклад, коли не всі учасники ДТП мають страховку.
За словами Дениса Яструба, гендиректора Національної асоціації страховиків України (НАСУ), фіксувати ДТП потрібно більш повно, з фото і відео, а за першої можливості надавати їх в страхову компанію. В тому разі, якщо автомобіль пошкоджений або знищений в результаті бойових дій, відшкодування збитку лягає на країну-агресора, пояснює експерт.
За його словами, страховики виявили готовність взяти участь у розробці необхідного правового механізму. Денис Яструб каже, що в такому разі доцільно було б розробити процедуру, аналогічну недавно запущеній в застосунку Дія. Там, нагадаємо, з’явилася можливість надіслати заявку на відшкодування збитку за зруйновану нерухомість.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8451 / 1.58MB / SQL:{query_count}