Ціни в Україні продовжують зростати

Песимістичний прогноз: 100 гривень за літр соняшникової олії. Одна з причин – дорожнеча газу, яка позначиться на всіх продуктах та послугах

У 2021 році Україна вийшла на рекордний урожай зернових та олійних культур за всі роки спостережень. Про це повідомляє АПК-Інформ з посиланням на директорку з маркетингу Ірину Озіп. Загальне виробництво зернових культур прогнозується на рівні 80,6 млн т, що на 24% більше, ніж попереднього сезону. Основу виробництва в даному сегменті складають кукурудза (37,8 млн т) і пшениця (31,2 млн т).
Експертка також повідомила, що врожай олійних культур в Україні в 2021 році очікується другим за величиною й оцінюється в 23,2 млн т (+ 19% до 2020-ого). Аналітики АПК-Інформ очікують на рекордний урожай соняшнику – 16,8 млн т – завдяки приросту площ і збільшенню врожайності.
Але тішитися високим врожаям зарано. «При цьому, незважаючи на очікуваний рекордний урожай, ціни на українську агропродукцію залишаються досить високими. Основними факторами впливу на цінову динаміку є високий рівень цін в основних країнах-експортерах на тлі ризиків зниження виробництва, а також стримування продажів українськими фермерами. Ми очікуємо, що високий рівень цін збережеться протягом усього сезону. В свою чергу, обмежуючими факторами можуть стати зниження купівельної спроможності імпортерів, а також обмеження торгових потоків у період чергової хвилі пандемії», - каже Ірина Озіп.
Член Української ради бізнесу Станіслав Таршин озвучив песимістичний прогноз – ціни за літр олії можуть перевищити позначку в 100 гривень. «Головна причина зростання цін – збільшення собівартість виробництва олії через різке подорожчання газу. Ситуація ускладнюється тим, що одночасно відбувається значне, майже на 25%, зростання інших складових витрат переробки, таких як електроенергія і гексановий розчинник, що становить більш як 30% собівартості виробництва», – пояснив експерт.
Натомість Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) налаштована значно оптимістичніше. «Очікується урожай насіння соняшнику на 15% вищий за аналогічний показник минулого року, він майже досягне максимального обсягу виробництва, що було зафіксовано у 2019 році», – йдеться в повідомленні. Відзначається, що у світі зараз підвищений попит на рослинні олії, включаючи й соняшникову. При цьому Україна є найбільшим світовим виробником і експортером цієї продукції. А значний урожай соняшнику дозволить не тільки знизити ціни на соняшникову олію на внутрішньому ринку, а й збільшити експорт і виручку від нього.
«Достатній урожай соняшнику в цьому році дозволить забезпечити внутрішній попит на соняшникову олію, а також згенерувати достатню кількість експортної виручки та стримати подальше зростання цін, яке спостерігалося у 2019/20 маркетинговому році», – зазначає аналітик УКАБ Світлана Литвин.
Проте не олією єдиною… Ціни насправді можуть підскочити на все. Причина – рекордні ціни на газ. Запаси природного газу в українських підземних сховищах (ПСГ) на сьогодні складають 18,79 млрд кубометрів, що майже на 32% менше торішніх показників. Про це повідомляється на сайті держкомпанії «Укртрансгаз» з посиланням на дані Державної компанії «Оператор ГТС України». При цьому компанія вже почала відбір газу зі сховищ в обсязі 16,4 млн кубометрів на добу. Разом з тим, згідно з даними «Укртрансгазу», закачування в ПСГ повністю припинено з 4 жовтня. А в Європі фіксують рекордні ціни на блакитне паливо – в понеділок, 11 жовтня, на хабі TTF в Нідерландах був досягнутий новий історичний рекорд - понад 1500 USD за 1 тис. куб. м за листопадовий ф’ючерс.
Скільки б Зе-команда нам не розказувала, що «все під контролем», усі чудово розуміють, що проблем не уникнути. Через зростання цін на енергоносії в Україні злетять ціни навіть на ті продукти, які українці традиційно вважали дешевими. Про це заявив економічний експерт Борис Кушнірук.
«Зрозуміло, все це позначиться на вартості товарів. Причому практично на всіх, адже підприємства виробляють товар використовуючи газ і електроенергію, а продукцію перевозять використовуючи нафтопродукти, що зростають в ціні. І якщо в Україні уклали Меморандум для захисту населення від зростання тарифів, який правда поки неясно як буде виконуватися, то бізнесу абсолютно точно піднімуть ціни на енергоносії та послуги», - попереджає експерт.
Борис Кушнірук підкреслив, що природний газ використовують при виробництві тепличних овочів - огірків, помідорів, навіть петрушки. «В результаті в тепличного бізнесу будуть два шляхи: закривати теплиці або вкладати зростання витрат в нову ціну», - каже експерт.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8247 / 1.56MB / SQL:{query_count}