Тарифна «революція»: тепер платитимемо по-новому

З 1 жовтня в Україні зміняться ціни на світло, газ, гарячу воду та опалення

Метеорологи попереджають, що цьогорічна зима може виявитися лютою. Урядовці запевняють, що до опалювального сезону країна готова, але субсидій на комунальні субсидії стане менше. «Львівська Пошта», спробувала розібратися, як і за скільки проживемо до весни.

П’ятниця (але не 13-те) – що зміниться?

З 1 жовтня ціна на електроенергію буде знижена для 80% побутових споживачів і становитиме 1,44 грн/кВт-год за умови споживання до 250 кВт-год. Водночас якщо домогосподарство використовує понад цю норму, то всю спожиту електрику необхідно буде сплатити за повною ціною – 1,68 грн за кВт-год.
Воно ніби й добре, однак зі запропонованої схеми випадають домогосподарства, що перейшли на електроопалення житла. Таких, за даними прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, в Україні налічується близько 400 тисяч. Зрозуміло, що їм майже неможливо вписатися в обмеження у 250 кВт-год. Так само «поза кадром» залишилися висотні будинки, обладнанні стаціонарними кухонними електроплитами. Точна їх кількість в Україні невідома, але лише у Львові таких налічується десятки. Раніше для них був передбачений спеціальний пільговий тариф, тепер платіжки їм нараховують за загальними нормами.
Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», яка обслуговує близько 1,1 млн побутових споживачів, із 1 жовтня запроваджує для своїх клієнтів новий тарифний план «Комфортний сезон», який дозволить платити за газ рівномірними частинами щомісяця. Як повідомила пресслужба компанії, ціна в тарифному плані становить 7,96 грн за куб. м з ПДВ без вартості розподілу (доставлення), і ця ціна зафіксована на весь опалювальний сезон.
З 1 жовтня ціна на електроенергію буде знижена для 80% побутових споживачів і становитиме 1,44 грн/кВт-год за умови споживання до 250 кВт-год
Загальна сума до оплати в новому тарифному плані визначається під час підключення клієнта відповідно до обсягу газу, який жителі конкретного домогосподарства в середньому споживають протягом опалювального сезону (в період з жовтня і до кінця квітня). Протягом семи місяців клієнт сплачує рівномірними частинами, а саме одну сьому від вартості зарезервованого обсягу газу.
Необхідний обсяг газу в опалювальний сезон розраховується, враховуючи історичні дані про використання газу конкретним клієнтом і відповідно до його типу споживання. Зокрема, «Приготування їжі» (50-200 куб. м газу на місяць), «Приготування їжі та підігрів води» (150-500 кубометрів на місяць), а також «Опалення» (800-20000 куб. м газу на місяць). Тарифний план «Комфортний сезон» діятиме протягом опалювального сезону – сім повних місяців: з 1 жовтня і до 30 квітня.
Підключити цей тарифний план можна в особистому кабінеті споживача, подавши заявку. Клієнти компанії можуть отримати додаткову знижку 1% в наступному місяці, якщо оплачуватимуть рахунки за блакитне паливо до 15-го числа попереднього.
Також із 1 жовтня, згідно з постановою Кабінету Міністрів України, середній тариф на гаряче водопостачання становитиме 109,55-122,17 грн за куб. м залежно від типу будинку. Але найцікавіше з тарифами на центральне опалення. Вони зростуть… аж на 40%, залежно від населеного пункту. Згідно із постановою Кабміну, середньозважена вартість 1 гігакалорії тепла буде на рівні 2151,77-2433,90 грн/м кв.
Наскільки закладені урядовцями показники відіб’ються в кожній реальній платіжці наразі не може спрогнозувати ніхто. Але те, що батареї стануть значно «гарячішими» (не в сенсі температури теплоносія всередині, який не обов’язково відповідатиме погоді за вікнами, а за кількістю грошей, які доведеться віддати щомісяця) – це точно.

У пошуках винних

Щоправда, з цього приводу нарікати українцям на Зе-владу… не варто. Бо вона – влада – завчасно переклала всю відповідальність на регіони. Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов у вівторок, 28 вересня, заявив, що жодної підстави підвищувати тарифи за тепло та гарячу воду для населення немає. «За формування тарифів відповідає виключно місцева влада. Отже, зависокі тарифи – це свідчення неспроможності на місцях. Тому жодної підстави підвищувати тарифи для населення немає і не буде. Наголошую, що суми в платіжках мають бути не більше ніж розраховано на основі річних тарифних пропозицій», – написав Немчінов на своїй фейсбук-сторінці. Він зазначив, що НАК «Нафтогаз» пропонує і для побутових споживачів, і для підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) по всій країні «абсолютно доступні умови для отримання газу».
Якщо домогосподарство використовує понад цю норму, то всю спожиту електроенергію необхідно буде сплатити за повною ціною – 1,68 грн за кВт-год
Ту саму пісеньку співав у п’ятницю, 24 вересня, під час «години запитань» до уряду у парламенті прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він запевнив, що Україна готова до опалювального сезону, а субсидії отримають усі, хто їх потребує. «Тарифи на газ для населення незмінні. У травні ми запустили річний продукт для людей, де ціна на весь рік складає менш ніж 8 гривень. Незалежно від коливань ціни на біржах чи хабах, ця ціна не змінюватиметься весь опалювальний сезон, тобто до кінця квітня 2022 року», – пообіцяв прем’єр.
За його словами, в Україні ціна стабільна – менш ніж 8 грн за куб. м, хоча в Європі зараз ціна вже перевищує 25 грн за кубометр. «Тарифи на тепло та гарячу воду встановлює місцева влада. Ми забезпечили всі умови, аби підвищення тарифів не відбулося, і будемо на цьому наполягати. Державна компанія «Нафтогаз» пропонує трирічний контракт для підприємств ТКЕ по 7,42 гривні за куб газу для цього опалювального сезону. Ця ціна так само не буде збільшуватися і не залежить від ситуації на біржах», – додав Шмигаль. Він підкреслив, що у місцевих керівників немає об’єктивних підстав підвищувати тарифи на тепло та гарячу воду.
За його словами, вже 70% підприємств ТКЕ уклали трирічні контракти з «Нафтогазом». Прем’єр зазначив, що уряд працює над питанням компенсації для ТКЕ різниці в тарифах, а також у питанні реструктуризації тієї заборгованості, яка існує в цих підприємств.

Субсидій дедалі менше

200 тис. субсидіантів не пройшли автоматичну верифікацію через невідповідність критеріям, які дають право на отримання субсидії. Про це у вівторок, 28 вересня, заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна. «200 тисяч, які були непідтверджені, не пройшли верифікацію. Після опалювального сезону в нас було три мільйони домогосподарств, 2,5 мільйона передані на автоматичну верифікацію до Мінфіну і ще там 400-500 тисяч мали все одно прийти і підтвердити, де їхнє місце проживання за фактом реєстрації», – пояснила Лазебна. За її словами, ці 200 тис. домогосподарств не пройшли верифікацію саме через невідповідність критеріям, що дають право на отримання субсидії.
З 1 жовтня середній тариф на гаряче водопостачання становитиме 109,55-122,17 грн за куб. м залежно від типу будинку
«Але, знову ж таки, це була автоматична верифікація. Тобто органи соцзахисту передали дані в Мінфін, це була звірка… Ми, до речі, постійно проводили селекторні наради з органами соціального захисту: будь ласка, у вас було стільки-то субсидіантів у регіоні, а стало менше, і ми постійно спонукали органи соціального захисту перевірити додатково. І до людей завжди зверталися: будь ласка, зверніться, покажіть свої документи, якщо все добре, то подавайтеся на субсидію. Тобто ми тут за людей. І не всі пройшли верифікацію, бо бувають різні ситуації, наприклад, щось не так було написано», – додала міністр.

Не платиш аліменти – не маєш субсидії

До речі, про «різні ситуації». У вівторок, 28 вересня, сайт Міністерства соціальної політики повідомив, що деякі особи, які мають заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці, не матимуть права на отримання субсидії. Водночас є винятки стосовно осіб, які мають алко- чи наркозалежність, а також до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження.
«Субсидія не призначається, якщо в складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою», – йдеться у повідомленні.
Тарифами на центральне опалення зростуть… аж на 40%, залежно від населеного пункту. Згідно із постановою Кабміну, середньозважена вартість 1 гігакалорії тепла буде на рівні 2151,77-2433,90 грн/м кв
Крім цього, субсидія не призначається, якщо на банківському рахунку члена домогосподарства є депозит, що перевищує 100 тисяч гривень, або у власності є транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда і причепа), та/або більше ніж один транспортний засіб, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
Також права на субсидію не мають домогосподарства, якщо будь-хто зі складу домогосподарства або член сім’ї особи з його складу протягом 12 місяців перед призначенням житлової субсидії здійснив операцію на суму, яка перевищила 50 тис. грн. Не призначається субсидія й особам, які мають протерміновану на понад три місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також якщо громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання.

Від чого залежить розмір субсидій

Під час розрахунку житлових субсидій враховуються доходи громадян за два квартали, а для пенсіонерів – за один місяць. Про це повідомили в пресслужбі Міністерства соціальної політики.
Під час нарахування субсидії, враховуються доходи:
за III – IV квартали попереднього календарного року – в разі, коли житлова субсидія призначається від початку неопалювального сезону;
за I – II квартали поточного календарного року – в разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, – в разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року, а в разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за березень поточного року.
У разі призначення житлової субсидії з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попереднього місяця, з якого призначається житлова субсидія.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8957 / 1.66MB / SQL:{query_count}