Комуналка влітку: чи вийде зекономити?

Уряд на місяць продовжив тариф на електроенергію 1,68 грн. Скільки ж доведеться платити за газ

Зростання комунальних тарифів – актуальна тема для кожної української родини. Щосезону вони суттєво б’ють по бюджету, а правила нарахування і кількість платіжок постійно змінюється. Президент України Володимир Зеленський назвав «фейковою» інформацію про зростання з 1 серпня ціни на електроенергію для населення. «Ми повинні зробити все, щоб ціни на електроенергію не підіймались для людей. Це фейкова інформація, що з 1 серпня ціни на електроенергію для людей будуть вищі. Підміняють дуже сильно поняття, тому що десь для якихось підприємств щось зростає, але я би тут не говорив про суспільство, – сказав 28 липня під час форуму «Україна 30. Децентралізація» глава держави. – Я просив винести це питання на засідання РНБО на цьому тижні, щоб люди зрозуміли, що з 1 серпня сюрпризів для суспільства не буде».
Кабінет Міністрів на засіданні 28 липня затвердив постанову, якою продовжив до 31 серпня спецобов’язки відпускати населенню електроенергію за тарифом 1,68 грн/КВт-год. У пояснювальній записці про проєкту постанови зазначено, що наразі завершується підготовка пропозицій щодо удосконалення механізму ПСО, у зв’язку з чим для захисту населення необхідно продовжити ще на місяць спецобов’язки з фіксованим тарифом. Так, спеціальні обов’язки покладено на державні енергогенеруючі підприємства – "Енергоатом" та «Укргідроенерго». Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що паралельно триває підготовка до опалювального сезону. "Цьогоріч процес відбувається в нових умовах: відтепер тарифи на тепло та гарячу воду повністю встановлюють місцеві органи влади», – сказав він.
Перед цим Міністерство енергетики та вугільної промисловості ухвалило рішення про відтермінування нових тарифів до 1 серпня. В уряді пояснили, що для розрахунку нової моделі формування тарифів потрібно більше часу, але довго їх стримувати не вийде. Як порахували в Міненерго, в середньому доставка згенерованої кВт-год у квартиру коштує 1,51 грн, а на її виробництво з тарифу залишаються копійки. Крім того, в кожному регіоні відрізняється вартість виробництва і доставлення. Наприклад, собівартість електроенергії в Дніпропетровській області складає 2,96 грн за кВт-год, а в Івано-Франківській – 3,7 грн за кВт-год. Українці ж платять за єдиним тарифом, розмір якого вдвічі нижчий за ринкові ціни на електричну енергію для промисловості.
«Собівартість кіловата енергії залежить від багатьох факторів, оскільки сама електроенергія є похідним від інших ресурсів: урану, вугілля, газу, води, сонця і вітру», – зауважує заступник директора з розвитку постачальної компанії «Августа» Олег Наумик.
Стримування тарифів призводить до ситуації, коли держпідприємства змушені працювати у збиток та накопичувати борги. Керівник групи постачальників енергоресурсів Tolk Володимир Крупко пояснює: «Ми розуміємо, що якщо хтось оплачує електроенергію за низькою ціною, значить, хтось оплатив різницю між ринковою вартістю й тарифом для населення. На цей момент це навантаження лягає на баланс державних підприємств і фіксується як збитки НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго».
Аби привести тарифи для населення до ринкових умов, розглядається варіант поділення споживачів на чотири категорії залежно від обсягів споживання: до 100 кВт-год; від 100 до 300 кВт-год; від 300 до 500 кВт-год, від 500 кВт-год. За різними оцінками, для тих сімей, які використовують багато електроенергії, ціна може збільшитися з 1,68 до 2,5 грн за кВт-год. Максимальний тариф може сягнути 3,4 грн за кВт-год. Водночас для тих, хто споживає електрику економно, тариф може навіть зменшитись. 
«Ми виокремлюємо населення, яке споживає до 100 кіловат. Сьогодні це близько 41% споживачів з 16,9 мільйона домогосподарств. Проєкт нового ПСО передбачає захист цієї категорії населення через зменшення тарифу», – наголосив міністр енергетики Герман Галущенко, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.

В Україні нарешті запрацював ринок газу для населення. З травня цього року уряд більше не регулює ціни на блакитне паливо, вони формуються газопостачальними компаніями. Українцям став доступним річний тариф на газ, який не може підвищуватись протягом року. Наразі ціни варіюються від 7,8 до 13,5 гривень за кубометр. 
Також компанії пропонують місячні тарифи, які можуть зростати. Власне, у липні частина газопостачальників підвищила свої ціни на 1-2 гривні за кубометр. Наприклад, річний тариф для клієнтів Нафтогазу України в липні лишився на рівні 7,96 грн за кубометр, а місячний тариф зріс на 1,19 грн і сягнув 13,13 грн за кубометр. З повним переліком цін можна ознайомитись на сайті «ГазПравда», який моніторить ціни. Експерти кажуть, що місячні тарифи зафіксувати неможливо, адже газ дорожчає через сезонні фактори та ситуацію на ринку. 
Керівниця Центру правової підтримки споживачів газу інформаційно-консультаційного центру «ГазПравда» Єлизавета Белей пояснює: «З літа минулого року газ подорожчав ушестеро. Україна – невід’ємна частина європейського ринку газу, тому такі сезонні коливання впливають і на український ринок».
Експерти нагадують, що в українців залишається можливість у будь-який момент змінити тариф або постачальника газу, який має більш вигідну пропозицію. Зокрема, можна обрати річний тариф і таким чином зафіксувати ціну на газ до 30 квітня 2022 року.
«Постачальники розгорнули активну інформаційну кампанію про те, що існують різні тарифи на газ, і її потрібно продовжувати. Думаю, до осені обізнаність українців про газові тарифи однозначно зросте. І я дуже сподіваюся, що відсоток тих, хто усвідомлено обере більш вигідний для себе тариф, теж зросте», – резюмує перший заступник голови Асоціації постачальників енергоресурсів Євген Нацвін-Степанов.
Тож оптимізувати свої витрати на газ можливо. Так само важливо слідкувати за новинами про інші комунальні тарифи, уважно вивчати квитанції, питати в комунальників, чому така чи інша ціна на послугу. Вплинути на вартість комунальних послуг складно, але можна залишатись пильним і заощадливим.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8525 / 1.58MB / SQL:{query_count}