Комуналка: чого чекати

Уряд стверджує, що все буде добре, експерти кажуть про підвищення тарифів, а українці продовжують боргувати

Пандемія коронавірусу, зокрема, призвела й до падіння доходів більшості населення. Ціни водночас чомусь продовжують рости. Тарифи на житлово-комунальні послуги – не виняток. Хоча уряд традиційно обіцяє, що все буде добре.

Електрика: наразі без змін

У середу, 24 березня, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засідання уряду заявив, що Кабмін зберіг ціну на електроенергію після 31 березня 2021 року на рівні 1,68 грн за кВт-год. «Питання тарифів, розвитку енергетичних ринків та конкуренції на них постійно залишається на порядку денному нашого уряду. Сьогодні ми ухвалюємо рішення про те, що ціна на електроенергію для українців залишається без змін, тобто 1,68 гривні за кіловат-годину», – сказав прем’єр.
Як писала «Львівська Пошта», 28 грудня 2020 року Кабмін скасував пільговий тариф на електроенергію розміром 0,9 грн за 1 кВт-год., що діяв для населення за перші спожиті 100 кВт-год. на місяць. З 1 січня вартість всієї спожитої електроенергії розраховується за єдиною ціною – 1,68 гривні за кВт-год.

Газ: чекайте підвищення

На початку березня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заявила, що всі газопостачальні компанії, які працюють на ринку, зобов’язані до 25 квітня оприлюднити на власних вебсайтах ціну на природний газ, яка буде до 30 квітня наступного року, та іншу інформацію про пропозицію.
Але чи це означатиме, що ціни знизяться? На тлі високих гуртових цін на газ річна ціна блакитного палива, яку із 1 травня запропонують населенню постачальники, перебуватиме на рівні вище 8 грн за куб. м. Таку думку в середу, 24 березня, висловив експерт «Української енергетичної асоціації» Валентин Землянський на сторінці Асоціації у фейсбуці. «Такий очікуваний «низький сезон» на газовому ринку обіцяє бути не таким вже й низьким. Традиційно на європейському (а тепер уже й українському) ринках ціна на газ знижується після закінчення опалювального сезону. Поки ж поточні тренди на біржах і прогнози аналітиків говорять про збереження на досить високому рівні цін на газ у квітні-вересні поточного року», – написав він.
За словами експерта, на початку минулого тижня ціни на ресурс квітня в Україні коливалися від 7300 до 7900 грн за тис. куб. м. На березневий ресурс все ще зберігався високий попит, який торгувався на початку тижня за цінами 7500 – 7900 грн за тис. куб. м.
«На тлі досить високих цін з високою часткою ймовірності можна прогнозувати, що ціна річного контракту на газ, на який українці мають перейти із 1 травня, як і ціна квітня, перебуватиме на рівні восьми та більше гривень за кубометр», – впевнений Валентин Землянський.
Також він зазначив, що, за оцінками експертів, питання ціни на газ, як і раніше, матиме високий рівень політизації. По-перше, зазначений ціновий діапазон виходить за рамки урядової межі, встановленої в січні-березні на рівні 6,99 грн за кубометр. По-друге, на це вплине й ситуація зі зростанням заборгованості споживачів і за газ, і за тепло, поставлене в опалювальний сезон.

Борги: мільярд на мільярді

Заборгованість населення України з оплати житлово-комунальних послуг (ЖКП) на кінець січня 2021 року (Нових даних ще немає. – «Львівська Пошта») зросла на 10,05%, як порівняти з груднем 2020 року, до 81 млрд грн. Про це повідомляє Державна служба статистики України.
За її даними, станом на кінець січня заборгованість населення з оплати за природний газ склала 34,4 млрд грн (+ 9,2%), за централізоване опалення і гарячу воду – 26,6 млрд (+ 10,3%), за управління багатоквартирними будинками – 5,3 млрд (+ 2%), за централізоване постачання холодної води та водовідведення – 5,9 млрд (+ 3,5%), за вивезення побутових відходів – 1,1 млрд (без змін проти грудня 2020-го), за постачання електроенергії – 7,7 млрд грн (+ 26,2%).
У січні 2021 року населення країни сплатило за житлово-комунальні послуги 23,9 млрд грн (77,7% нарахованих за цей період сум). «У січні 2021 року з населенням укладено 3,2 тисячі договорів з погашення реструктуризованої заборгованості загальною сумою 26,2 мільйона гривень», – додали в Держстаті.
Станом на грудень 2020-го понад 2 млн українців перебували в Єдиному реєстрі боржників Міністерства юстиції. За рік їхня кількість зросла на 18% (на 300 тис. осіб). Найбільше боржників з’явилося власне в категорії «стягнення заборгованості з оплати ЖКП (+ 57 тис. людей, зростання на 36% за рік).
Також нагадаємо, що у 2020 році проти українців, які не сплатили комунальні послуги, відкрито понад 342 тис. виконавчих проваджень. Це майже на 50% більше ніж у 2019 році (близько 227 тис.). Переважна частина підприємств, яким винні українці – постачальники опалення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2720 / 4.01MB / SQL:{query_count}