Тарифний трилер

На тлі протестів у різних областях через підвищення тарифів президент пообіцяв українцям «справедливу» ціну газу

Встановлення тарифів на газ чи електроенергію не є повноваженнями президента. Однак нинішній глава держави Володимир Зеленський стільки паразитував на цій темі ще в часи свого балотування на президентський пост, що сам себе загнав у глухий кут. І зараз мусить думати про те, як знову сподобатися українцям. І знову ми спостерігаємо за черговим епізодом втілення сценарію із «добрим царем», який усе хоче вирішити в «ручному» режимі незалежно від того, що це може нашкодити державі. Системні зміни і боротьба з монополіями олігархів – це не для Зеленського. Йому більше до вподоби створювати шоу для адептів популізму. І дарма, що нинішнє шоу відверто запізнилося з прем’єрою…
Із січня в Україні значно зросли тарифи на газ та електрику, в різних областях відбувалися акції протесту. Фактично вже другий тиждень можна було спостерігати за пікетами та перекриттям доріг у різних куточках нашої країни. І ось нарешті 11 січня Володимир Зеленський, як повідомляє пресслужба Офісу президента, провів «енергетичну нараду» і «поставив уряду завдання терміново розв’язати питання з тарифами на газ для населення». Швидше організувати таку нараду, мабуть, не міг, бо потрібно було ще відпочити у «вільному від локдауну» Буковелі.

Тарифи «пішли в небо»

Тут потрібно нагадати, що з минулого року в Україні запрацював так званий ринок газу для населення. Держава із серпня 2020-го більше не регулює ціну блакитного палива, тож і єдиного тарифу немає. У нас працюють 55 компаній – постачальників газу. Та, як писало наприкінці грудня інтернет-видання БізнесЦензор.НЕТ, тільки 12 із них можна назвати незалежними. Найбільшим гравцем на нашому ринку газу є група компаній олігарха Дмитра Фірташа «ЙЕ Енергія» із мережею облгаззбутів. Також нагадаємо, що з початку 2020-го ми окремо платимо за газ як товар і окремо за його транспортування. «Доставкою» газу до споживачів займаються оператори ГРМ, відомі усім як облгази. А 20 облгазів в Україні належать «Регіональній газовій компанії» олігарха Дмитра Фірташа. Тож дуже легко зрозуміти, що таке ринок газу по-українськи. «Зв’язка «облгаз – облгаззбут» заважає споживачам переходити на нових постачальників. Поширені схеми тиску на клієнтів: виявлення невідповідності нормам газового обладнання, нарахування сумнівних боргів або залякування відключенням газу», – мовилося в матеріалі БізнесЦензор.НЕТ.
Ось так ми підійшли до початку 2021 року. Начебто з ринком газу, але водночас зі свавіллям олігархічного бізнесу на цьому ринку. Також зазначимо, що сезонне підвищення вартості газу взимку не можна назвати неочікуваним.
«Ціни в Україні формуються за принципом імпортного паритету. В основі розрахунків лежить вартість палива на європейських газових хабах за попередній місяць (ціна на січень встановлюється на основі його вартості за грудень). Навіть якщо постачальник придбав газ у так званий низький період за низькими цінами, у рахунках для споживачів він вказує ціну, актуальну для європейського ринку.
З моменту оприлюднення цін для українських споживачів на грудень вартість блакитного палива на європейських хабах почала зростати. З кінця листопада ціни на європейському ринку зростали кількома етапами через низку факторів. На початку грудня стимулювальним фактором були страйки у Франції проти ядерних реформ. Підвищенню цін сприяла й ситуація на ринку LNG. Азіатські ціни на скраплений газ у грудні зросли до найвищих з вересня 2018 року показників через високий попит на опалення та проблеми з постачанням. Холодна погода в Європі теж сприяла зростанню цін. У результаті ціни на європейському ринку досягли річних максимумів», – йшлося в матеріалі «Економічної правди» із посиланням на аналітику «Української енергетичної біржі» наприкінці грудня.
І ще 28 грудня більшість компаній – постачальників газу в Україні оприлюднили свої ціни для населення на січень. Державний «Нафтогаз» підняв тариф із 6,33 грн за кубометр до 7,22 грн за кубометр. І це ще одна із найнижчих цін на нашому ринку!
«Найнижчу ціну на січень встановили компанії «Газ АП», «Асканія енерджі», «ВКВ теплобуд» та ГК «Нафтогаз України». Газ у них коштуватиме від 7 грн за куб. м до 7,22 грн за куб. м. Нижче 8 грн за куб. м тримають ціни компанії «Донецькі енергетичні послуги», YASNO, TAS Energy, «Кременчукгаз-трейдинг», «Галнафтогаз» та «Газпостачсервіс». Найвищу ціну запропонувала компанія «Львівенергозбут» – 10,8 грн. Це єдина компанія, чия пропозиція перевищила 10 грн за куб. м», – повідомляла «Економічна правда».
Але й це ще не «верхівка» підвищення. Адже до кожної з цих цін потрібно додати тариф за транспортування газу, який також зріс. У середньому вартість транспортування становить 2 грн за м куб. газу, а от до січня середня ціна по Україні була на рівні 1,2 грн за кубометр.
Зрозуміло, що українці не зраділи такому «покращенню». Можна скільки завгодно говорити про сезоні чинники і закони ринку, але ми вже згадали про те, хто контролює наш ринок.
«Ми знаємо, що всі ці структури належать олігархічним утворенням, на них можна тиснути. Але це вже не «ринок», це лобізм. Бо там монополізм олігархічний, який опанував усі ринки. Ми зараз маємо справу з жадібністю наших олігархів», – зазначив у ефірі «Громадського радіо» експерт з питань енергетики Сергій Дяченко.

Влада у пошуках шляхів зниження ціни

Як уже зазначалося, 11 січня слово взяв президент Зеленський. «Тарифи на газ для населення мають бути справедливими. Ціна газу зростає на ринку через погодні умови та інші причини, які склалися у Європі, і ми не можемо дозволити зростання ціни для наших громадян», – таку заяву Володимира Зеленського поширила пресслужба Офісу президента.
Важко зрозуміти логіку його слів, але до цього усім нам варто було вже звикнути. У парламентській фракції «Слуга народу» заговорили про якийсь антикризовий план, який мають оприлюднити найближчими днями.
Більше конкретики було від т.в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка, якого, як переконана більшість експертів, Офіс президента готує на заміну прем’єру Денисові Шмигалю. На своїй сторінці у Facebook він пояснив пропозицію Міністерства енергетики щодо фіксованої ціни на газ для населення на рік. «Міністерство енергетики запропонувало розглянути варіант, коли з 1 лютого буде обмежена ціна газу для «вразливих» споживачів на рівні «хаб мінус» із додаванням визначеної граничної націнки постачальників, причому ціна буде зафіксована на рік. За нашими розрахунками, мовиться про рівень ціни 5 356 грн, тобто на 44% менше, аніж середньозважена ціна в січні. Для розуміння, якщо нічого не робити, то потрібно очікувати, що ціна у лютому збільшиться на ще приблизно 15%. «Укргазвидобування» буде продавати постачальникам – «вразливим» споживачам – газ за ціною «хаб мінус». Ціна буде переглядатися раз у рік на підставі котирувань на біржі в листопаді. Для видобувної компанії навіть краще мати фіксовану ціну на рік, аніж кожен місяць переживати, що потрібно переглядати плани буріння через зміну ринкової кон’юнктури. Постачальники зможуть конкурувати, пропонуючи меншу націнку до цієї ціни. Споживачі зможуть так само вільно обирати собі постачальника, при цьому, якщо вони не є «вразливими» споживачами, вони зможуть обирати й контракти не з фіксованою на рік ціною, а будь-які інші контракти», – зазначив Юрій Вітренко.
ЗМІ вже навіть оприлюднили проєкт урядової постанови щодо цього питання (зазначимо, що на момент здачі цього номера «Львівської Пошти» до друку ця постанова ще не була ухвалена). Мовиться про те, щоб визнати «вразливими» споживачами все населення України. Для отримання газу за фіксованою річною ціною постачальники повинні будуть відкрити спеціальні рахунки умовного зберігання (ескроу), через які й буде проходити розрахунок споживачів. Це пропонується зробити, щоб забезпечити стабільність розрахунків постачальників газу з «Укргазвидобування» і «Чорноморнафтогазу». Споживач газу може відмовитися від покупки газу за вказаною ціною, якщо захоче, наприклад, у разі наявності на ринку більш вигідної пропозиції. Для цього він повинен буде звернутися до свого постачальника газу з проханням виключити його з категорії «вразливих» споживачів.
Здавалося б, такий підхід зможе знизити ціну газу для населення з наступного місяця. А що далі? Зазначимо, що низка компаній – постачальників газу ще влітку запровадила для своїх клієнтів акційні пропозиції з фіксованою річною ціною. Але українці не надто масово скористалися такою можливістю. Так само зараз можна припустити, що значна частина наших співгромадян не будуть переходити з фіксованої ціни на «ринкові», якщо вони впадуть нижче. А сама ідея повернення державного регулювання ціни газу для населення не пов’язується з домовленостями України із Міжнародним валютним фондом. І саме зараз тривають перемовини нашої влади з МВФ щодо наступного траншу кредиту для України. Тож іще не відомо, чи взагалі дійде до ухвалення згаданої постанови про регулювання ціни газу.
«Наразі пропозиція Міністерства енергетики на стадії обговорення. Можуть бути «підводні камені», зокрема юридичні обмеження; важливо врахувати усі ризики, зокрема ризик маніпуляцій з боку постачальників; нам потрібно спокійно пояснити МФВ, що мовиться про якраз адекватні ринкові заходи, а не про «відкат» назад; бажано ще й залучити міжнародних партнерів для спільного тиску на «Газпром» тощо. Крім того, ми готові розглянути альтернативні пропозиції, які краще і скоріше вирішували б зазначені вище проблеми на ринку. Тобто ми в роботі, і прохання ставитися до цього з розумінням», – про це також писав Юрій Вітренко на своїй сторінці у Facebook.

Два шляхи

Зазначимо, що прем’єр Денис Шмигаль також спробував пояснити урядові плани. З його слів, зараз розглядаються два шляхи зниження тарифів. «Перший підхід – це формування тарифів на газ за формулою «ціна на європейських хабах «мінус» транспортування газу до України», який пропонує Міністерство енергетики. Крім того, пропонується тимчасово обмежити маржу для газопостачальників. Очікуваний результат: суттєве зниження тарифів і нівелювання спроб спекулянтів зберегти надприбутки в умовах формування нових європейських правил. Другий підхід, який пропонує державна компанія «Нафтогаз», – це посилення конкуренції на ринку шляхом обов’язкової публікації всіма газопостачальними компаніями свого річного тарифу на газ, як це вже робить «Нафтогаз». Крім того, пропонується, аби газопостачальні компанії почали активно конкурувати за базу споживачів, що приведе до зниження тарифів у межах відкритих торгів. Очікуваний результат: посилення конкуренції та, як наслідок, суттєве зменшення «платіжок» для українців», – зазначив глава уряду на своїй сторінці у Facebook.
До речі, у «Нафтогазі» вщент розкритикували план свого колишнього колеги Юрія Вітренка. Який шлях обере наша влада? Багато чого залежатиме від того, як просуватимуться перемовини з МВФ.
«Про раптову прогресивно-соціалістичну істерику, яка охопила Україну в 2021 році і завдяки якій олігархи можуть зруйнувати як ринок газу, де втрачають позиції завдяки конкуренції, так і співпрацюю з МВФ. І тоді одні олігархи влаштовують протести на камеру під час роботи місії МВФ (стиль кунг-фу Беня-Біла Панда, притаманний Коломойському), а інші лякають народ «платіжками», ціни в яких значно вищі, аніж у «Нафтогазу», і вище імпортного паритету. Але замість продовження побудови ринку, де конкуренція все поставить на свої місця, замість питань від Антимонопольного комітету до облгазів Фірташа, видається, ми знову зруйнуємо паростки цивілізації і повернемось до звичної комуністичної економіки», – зазначає на своїй сторінці у Facebook інвестиційний банкір, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Дорожча електроенергія

І якщо на підвищення ціни газу влада ще якось намагається реагувати, то про зміну в тарифі на електроенергію вже, напевно, забула. А з 1 січня всі побутові споживачі мають сплачувати по 1,68 грн за кіловат-годину електроенергії. Нагадаємо, що до 1 січня діяв пільговий тариф 0,9 грн для тих, що використали до 100 кіловат-годин електроенергії. І тільки ті, що перевищили цю норму, платили по 1,68 грн. Тепер же власне ті громадяни, які намагалися економити, відчують подорожчання.
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук у ефірі «Українського радіо» заявив, що в Україні існує тарифна криза, адже немає зростання доходів населення паралельно з підвищенням тарифів.
«У 90-их роках, коли поляки, чехи, словаки, угорці переходили до ринкових тарифів на енергетику та газ, у них була спеціальна програма з МВФ, коли МВФ виділяв кошти для того, щоб не було одразу різкого підвищення до ринкової ціни, а щоб це відбувалося поступово. Тобто паралельно відбувався процес підвищення рівня доходів населення. Звісно, їм там тяжко жити, доводиться економити, але принаймні такого необґрунтованого ривка, як у нас, у них не було. Відсутність роботи з МВФ з боку України дивує», – вважає експерт.
Представники влади можуть скільки завгодно повторювати, що й нинішня ціна електроенергії є недостатньою та неринковою, але тоді нехай краще пояснять, чому компанії, пов’язанні з олігархом Коломойським, впродовж минулого року купували електроенергію за ціною у кілька разів нижчою за ринкову. Ще у червні 2020 року журналісти програми «Схеми» опублікували розслідування, в якому мовилося про те, що пов’язані з Коломойським компанії за пів року заробили на угодах із «Центренерго» понад 4 млрд грн. І під кінець 2020-го, як повідомляло «Новое Время. Бизнес» «Центренерго» на торгах «Української енергетичної біржі» продало майже 3,3 млн мегават-годин електроенергії компанії «Юнайтед Енерджі» з орбіти олігарха за ціною, що на третину нижча від стартової. Обсяг ресурсу був реалізований двома позиціями – 1,16 млн мегават-годин із періодом поставки на січень і 2,16 млн мегават-годин із періодом поставки на січень – березень 2021 року. Ціна продажу в обох випадках становила 1160 грн за 1 мегават-годину, що на 35,5% нижче від стартової, заявленої продавцем у розмірі 1800 грн за 1мегават-годину.
Тут також можна було б згадати про якусь «справедливість», але все пройшло тихо…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2372 / 4.12MB / SQL:{query_count}