Кінець обмінників?

Нацбанк добиватиметься закриття канторів, тож обмін валют невдовзі доручать виключно банкам. Економісти пояснили, чому ця ініціатива може ще більше підвищити ажіотаж

Уже згодом в Україні можуть зникнути звичні кантори. В НБУ хочуть вилучити небанківські обмінники з переліку тих, що можуть отримати ліцензію на проведення валютних операцій.
Чиновники Нацбанку пояснюють, що насправді на обмінники припадає невелика частка операцій із обміну валюти, крім того, під час перевірок виявили чимало порушень законодавства в їх діяльності. Відтак кантори вирішили зовсім позбавити права “торгувати” валютою.
Аби не панькатися з кожним окремо, забираючи ліцензії, Національний банк змінить законодавство так, аби дозвіл на операції з валютою в майбутньому отримували лише банки. “Зосередження цього права виключно в банках дасть змогу впорядкувати проведення таких операцій на готівковому сегменті валютного ринку України та забезпечить їх безпеку і прозорість”, – заявив перший заступник голови Національного банку Олександр Писарук. 
У НБУ переконані, що така ініціатива не завдасть особливих проблем українцям, оскільки “99 відсотків від обсягу всіх валютно-обмінних операцій здійснюють банки”.
Ідея закрити обмінники виникає не вперше. Подібні наміри виношували і міністри уряду Азарова, а на початку грудня минулого року про це заговорили й нинішні урядовці. Дрібні обмінники звинувачують у тому, що вони часто створюють і нагнітають валютну паніку серед населення, спекулюючи на курсі гривні.
Зараз, як запевняють у НБУ, Україна є одним із європейських лідерів за кількістю обмінних пунктів. “На 100 тисяч населення в Україні є 45 банківських обмінних пунктів. Це другий показник у Центральній і Східній Європі після Болгарії, у якій по 65 обмінних пунктів”, – уточнив Писарук.

НБУ посилить вимоги й до самих банків. Зараз він  розглядає можливість запровадити кримінальну відповідальність за викривлення офіційних показників. 
“Будемо пропонувати посилити адміністративну і встановити кримінальну відповідальність за викривлення звітності”, – заявила директор департаменту методології НБУ Наталія Іваненко. 
Перший заступник голови НБУ Олександр Писарук додав, що за минулий рік із ринку вивели 33 банки. У цьому році Нацбанк має намір і далі очищувати банківську систему. 
Власне, ігри з цифрами – одна з ключових причин, чому взялися закривати обмінники. Часто кантори встановлюють значно вищий курс, аніж озвучує Нацбанк. Як зазначають економісти, після запровадження НБУ заборони на більш ніж 5% відхилення курсу в обмінниках від офіційного торгівля валютою значно мірою перейшла на чорний ринок. І хоч зараз Нацбанк оцінює долар у 15,8 гривні, в канторах його продають по 16,5, а на чорному ринку ціна валюти перевищує навіть 20.
Деякі експерти припускають, що, закриваючи дрібні обмінники, НБУ хоче отримати більше важелів для контролю надходження валюти на ринок. Тобто підтримувати наявність доларів у банках для НБУ простіше, влаштовуючи аукціони чи проводячи валютні інтервенції. 
Але якщо Нацбанк прогадає з попитом і в банках знову казатимуть, що доларів нема, все це призведе лише до збільшення й без того великого чорного ринку.
Ростислав Слав’юк, професор, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ
Будь-яка заборона на будь-що у фінансах, банківській системі тягне за собою зміни, що, як правило, ведуть або до негативної динаміки, або, як у цьому випадку, до збільшення тіньового обороту іноземної валюти.

Хочемо цього чи ні, але практика показує, що в таких ситуаціях населення і ринок реагують саме так. Якщо цього не знають у Національному банку, то вони переконаються в цьому вже найближчим часом.

На мою думку, до цього треба ставитися по-іншому. Скажімо, навіть у наших сусідів поляків маса канторів, тож там люди, як і в нас, просто звикли до них. Якщо йдеться про те, що когось позбавлять ліцензії, то можна (умовно) із сотні таких пунктів п’ять або іншу кількість позбавити ліцензії за недотримання правил чи процедур. Усіх позбавляти не можна, бо це однозначно приведе до збільшення тіньового обороту валюти. Однозначно!

Точно вам не скаже ніхто, скільки припадає обмінів на кантори. В обмінниках частина коштів іде офіційно, частина неофіційно. Якщо є обмеження на купівлю доларів на 3 000 гривень, то часто здійснюють операції і на більшу суму. В такій ситуації виявити достовірну статистику майже неможливо.

Відтак говорити про те, що частка обмінників стане меншою чи що вилучення обмінників призведе до зменшення валюти в обороті, буде не зовсім правдою. Є обмінники, що мають мізерний оборот, а є такі, що навпаки. У деяких зловживання межують із Кримінальним кодексом, але в таких випадках варто говорити напряму, а не ліквідовувати всі.
Віктор Борщевський, доктор економічних наук:
Нині економічної вигоди таке рішення не матиме. Точніше, воно її не може мати, якщо виходити з того, що за останні півроку або й навіть рік обмінники майже втратили свою функцію купівлі – продажу валюти по тому курсу, який їм поставили. Їм ставлять 16 гривень за долар, але реально за таку ціну ви його ніде не купите. Обмінники все-одно змушені працювати в тіні.

Якщо вони зараз продають долар по 20 гривень, то вже працюють у такому режимі. Тобто їх уже майже викинули з легального обороту. А це просто останній логічний крок.

Що це може дати? Спричинить більші незручності для громадян, частина яких мала кошти у валюті. Обмінник їм давав гарантію, що принаймні валюту приймуть за тим курсом, що стоїть, і для цього не потрібно йти в банк із паспортами й іншими паперами. А для економічної системи всі обмінники вже працювали в тіньовому режимі.

Найбільша проблема зараз – ті три-чотири курси, які зробив Нацбанк своїми свідомими чи несвідомими діями. На міжбанку один курс, банки продають по іншому, чорний ринок по третьому, рефінансування йде по четвертому – ось реальна проблема.

Основна частина курсу формується на міжбанківських обмінах. Там фінансові установи торгують величезними кількостями грошей, тому загалом у економічній системі частка обмінників невелика. Зважаючи на вимоги банків, валюту все-таки простіше міняти в обмінниках. На них загалом припадає не більше 10% від усього обсягу обмінів валюти. У будь-якому випадку їх частка не дуже суттєва для економіки, тому не варто думати, що воно серйозно на щось вплине.

Якщо копнути глибше, то маємо чергову демонстрацію нерозуміння урядом і НБУ економічної ситуації – там знову хочуть перекласти проблеми на населення і думають, що це щось вирішить. Ну, тінь трішки збільшиться, але принципово це нічого не дасть.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8844 / 1.61MB / SQL:{query_count}