Курс Гонтаревої

Голова Нацбанку пояснила, чому українцям не треба купувати валюту та якою буде інфляція наступного року

фото: joinfo.ua
Валерія Гонтарева впевнена, що Нацбанку нема в чому дорікнути. Існують тимчасові незручності, але як тільки Україна отримає обіцяні Міжнародним валютним фондом кошти, ситуація помітно налагодиться.
Втім у день довгоочікуваного звіту голови НБУ у Раді гривня на міжбанку наближалася до свого історичного мінімуму – за долар давали одного “Франка” з копійками. Критики політики Нацбанку наголошують, що зараз в країні існують чотири різні курси – офіційний НБУ, міжбанківський, котирування на чорному ринку та курс НБУ для обраних банків.
За підсумками ж 2014-ого, як порахували у рейтинговому агентстві Bloomberg, гривня очолила список найбільш ненадійних валют. То чи все правильно робить Нацбанк?
Сама ж Валерія Гонтарева за кілька днів до свого звіту у ВР дозволила собі покритикувати політику Нацбанку. Втім у Раді вона була не настільки відвертою. Є проблеми, але із цим не до Нацбанку – це паніка, анексія Криму і війна послабили гривню.

У тому, що це мало вагомий вплив, ніхто не сумнівається, однак питань до НБУ накопичилося чимало. Тут і незрозуміла ситуація із рефінансуванням банків (Гонтарева оминає питання про те, кому НБУ давав гроші), і стрімке зменшення золотовалютних резервів (лише частина з яких пішла на утримання гривні, більшу ж частину з’їв “Нафтогаз-України”), і ситуація із проблемними банками, які відмовляються видавати вклади.
Що ж до котирування гривні, то, як запевняє Гонтарева, “фундаментальний рівень” був встановлений на початку серпня, коли один долар коштував 11,7 гривні. Уже тоді НБУ був готовий зняти адміністративні обмеження, однак почалася справжня війна і ажіотаж на валютному ринку, тому тепер чекаємо допомоги з-за кордону. 
“Монетарна політика на наступний рік буде виважена”, – заспокоює голова НБУ. Вона пообіцяла, що Нацбанк назавжди відмовився штучно утримувати курс гривні. Принаймні, поки головою НБУ залишатиметься Гонтарева...
Питання про її відставку востаннє намагалися проштовхнути у грудні минулого року. У четвер лідер Радикальної партії пообіцяв, що добиватиметься зняття Гонтаревої з посади і в цю п’ятницю, однак Ляшка вистачило лише на кілька вигуків та перформанс із несправжніми доларами. Звіт Гонтаревої у Раді не раз переривався викриками про ганьбу та відставку, відтак, схоже, що голоси за її відставку знайшлися без проблем, однак це питання ніхто так і не виніс на розгляд. Можливо – на наступній сесії.
У НБУ утримуються передбачати, що буде із гривнею у 2015-ому. Хоча прогнозують, що цього року інфляція сягне 17% (у 2014-ому було 25%). Ключова ж рекомендація голови Нацбанку проста: не купуйте валюту, бо знову буде паніка.

П’ять ключових цитат голови Нацбанку

1. “Можемо констатувати, що в нас вже йде повномасштабна фінансова криза, яку можемо подолати тільки рішучими діями, значною бюджетною економією та фінансовою підтримкою міжнародних донорів. Для НБУ криза – це час рішучих дій, а тому ми не сиділи і не чекали, що “заграніца нам поможе”, а почали реальну перебудову банківського сектору. Ми зробили три найважливіші речі: перш за все, ми кардинально змінили підхід до рефінансування банків, ми розчищаємо і зміцнюємо банківську систему і нарешті реформування банківської системи ми почали з себе”.
2. “Національний банк буде продовжувати використовувати систему гнучкого обмінного курсу. Тому в нас ніколи вже не буде фіксованого обмінного курсу. Ніколи. Ну, за мою каденцію”.
фото: news.liga.net 
3. “Ліквідність валютного ринку настільки мала, а попит такий великий... Наше головне завдання зараз – щоб був один курс. Я сподіваюся, коли міжнародні організації оголосять свою допомогу, ми цю рівновагу знайдемо швидше”.
4. “Ви ж заморозили зарплату на рівні семи мінімальних. Я не погоджуюся з такою заробітною платою. Вона складає 10 000 гривень на місяць. Ми сподіваємося, що Верховна Рада змінить ці норми”.
5. “Валюту де купити? Валюту купувати не треба, тому що кожен, хто хоче купити валюту, створює паніку. Якщо ви їдете за кордон, ви можете використовувати вашу платіжну картку і оплатити все, що заманеться”.
Олександр Жолудь, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень
Я вважаю, що Національний банк зробив чимало. Важко сказати, чи все, що міг, адже ми не бачимо всього, але зробили дуже багато і треба розуміти, що Нацбанк у нас працює в певних умовах.

Зокрема НБУ мусить значною мірою фінансувати потреби бюджету. Наприклад, у бюджеті на цей рік прописані 65 млрд гривень, які Нацбанк надає як перевищення своїх доходів над видатками – і це третє чи четверте за розмірами джерело фінансування бюджету.

Додатково Національний банк змушений викупити акції для рекапіталізції банків, акції державної позики для Фонду гарантування вкладів і ще державні цінні папери для того, аби фінансувати дефіцит Нафтогазу. У таких умовах, коли ці речі прописані законом, а, нагадаю, бюджет у нас є законом, якщо б Національний банк пішов на те, аби проводити дійсно незалежну політику і відмовився від цих зобов’язань, це було б просто порушенням закону. Тут є питання, але значною мірою вони стосуються не НБУ, а парламенту, який ухвалював такий закон.

На жаль, оскільки передбачене значне фінансування держбюджету Нацбанком, то він не може бути достатньо вільним, аби займатися курсом.

Якщо ми не отримаємо коштів МВФ та інших донорів, то у нас буде значно гірша ситуація. Тобто нам для того, аби просто підтримувати ситуацію, не йдеться навіть про покращення, потрібно отримати ці кошти. Тут питання треба ставити так, що у випадку неотримання буде набагато гірше.
Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Проблема в тому, що весь 2014 рік як такої політики Нацбанку й не було. НБУ плив за течією на валютному ринку.

До того ж своєю незрозумілою політикою рефінансування банків НБУ ще й підживлював девальвацію гривні. Бо банки використовували ресурси від НБУ не на оздоровлення своїх фінансових структур, для чого ці гроші й передбачені, а брали ці кошти й ішли із ними на валютний ринок, таким чином ще більше під’юджуючи девальвацію.

Також НБУ не оголосив стратегії своєї діяльності, зокрема й щодо курсу. Це означає, що ситуація розвивається просто хаотично, без жодного впливу регулятора.

Якщо ж говорити, що на курс має вплинути зовнішня фінансова допомога, ми на це сподівалися вже минулого року. Україна менш ніж за рік отримала як ніколи великі зовнішні валютні вливання – понад 9 млрд доларів від різних джерел (і МВФ, і Світового банку, й урядів держав). І як це помітно за підсумками 2014-ого, за ці досить великі суми ми не вирішили жодної економічної проблеми, не відбулася стабілізація курсу, не відбулася стабілізація бюджетної системи.

Тому я й не покладаю надій на те, що ті зовнішні ресурси, які Україна отримуватиме, допоможуть нашій ситуації при такому уряді і такому керівництві НБУ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7788 / 1.61MB / SQL:{query_count}