Чому бензин не дешевшає

“Пошта” з’ясувала, чому, попри падіння цін на нафту, вартість пального в Україні не знизилася

фото: 24.kz
Ціни на нафту знижуються, час від часу встановлюючи нові рекорди. Для українців це добре з кількох причин. Передусім – це удар по Росії, що, зокрема, забезпечує уряд кращою позицією на газових переговорах.
За три місяці ціни на нафту марки Brent (саме її коливання в Москві відстежують найпильніше) впали на 24% – з більше ніж 108 доларів до менше ніж 83 доларів за барель. Кожен долар зниження ціни коштує Росії близько двох мільярдів доларів втрат.
Принаймні про це свідчать підрахунки директора Департаменту довгострокового стратегічного планування Мінфіну Російської Федерації Максима Орєшкіна. Аналіз американської фінансової компанії Citigroup показує, що така ситуація є корисною і для решти світу – від зниження цін на нафту світова економіка виграє 1,1 трильйона доларів. Як таке можливо? 

27 листопада у Відні пройде зустріч міністрів країн-учасників ОПЕК – Організації експортерів нафти, яку створили саме для стабілізації цін на нафту. Обговорюватимуть вони можливість скорочення видобутку нафти, аби ціна за барель знову підвищилася до 100 доларів. 
ОПЕК забезпечує близько 40% світових постачань сировини, але серед міністрів країн-учасників організації досі нема єдиної думки. Зменшити видобуток погоджуються Венесуела та Іран. Однак Саудівська Аравія з початком жовтня навпаки – по азіатських контрактах зменшила ціну нафти і невдовзі може зробити це ще раз. Проти скоординованого зменшення видобутку нафти виступає і Кувейт.
Керівник підрозділу з дослідження глобального ринку біржових товарів Citigroup Ед Морс пояснює, що зниження цін на нафту веде до скорочення витрат на виробництво біржових товарів. Оскільки більшість таких товарів є енергоємними, то зниження цін на нафту приведе до зниження вартості цих товарів – починаючи від газу і закінчуючи міддю, сталлю та сільгосппродуктами.
Щодо користі безпосередньо для українців, то логічним було б, якби ціни на бензин також повторили динаміку цін на нафту. В уряді переконують, що власники АЗС уже пообіцяли зменшити ціну на паливо. 
“Очікую на їх рішення щодо певного зменшення ціни на нафтопродукти в Україні, оскільки це відповідає світовій тенденції. Поки що запевняють, але я повірю тільки тоді, коли побачу інші цінники на автозаправних станціях. Також звертаюся до Антимонопольного комітету України, аби він “допоміг” нашим продавцям нафтопродуктів та імпортерам встановити справедливі ціни на нафту і нафтопродукти”, – заявив під час засідання Кабінету Міністрів Арсеній Яценюк.
Втім експерти не такі впевнені, як прем’єр-міністр. Причина – брак валюти: нафтотрейдери просто не мають за що купити дешевше пальне. Ба більше, якщо ситуація з валютою не вирішиться в наступні кілька днів, в Україні можуть почати закривати АЗС.

“Існує велика ймовірність того, що через кілька тижнів автозаправні станції перестануть працювати – не буде пального”
Сергій Куюн, директор консалтингової групи “А-95”, – про брак валюти в нафтотрейдерів, зниження попиту на бензин та оптимальні ціни на пальне
– Чи є підстави для того, аби ціни на бензин в Україні знизилися?
– Дійсно, падіння цін на нафту – це дуже позитивний сценарій для України. Ми – країна-імпортер нафтопродуктів: 85 відсотків бензину та дизпального ми завозимо на ринок. Тобто здешевлення нафти нам грає на руку, і це дуже добре. Але це голі цифри. За нашими розрахунками, до кінця жовтня ціни мають впасти на 60-80 копійок за літр. 
Та це було б, якби ми жили в ідеальному світі, дивилися лише на цифри і не зважали на деякі фактори, поширені в нашій країні. Що ж ми бачимо? Дійсно, пальне є. Воно дешеве, але купити його трейдери не можуть. Не можуть тому, що нема валюти – Нацбанк не продає її нафтотрейдерам. А без валюти не можна нічого купити. І тому ми бачимо зворотну ситуацію. 
Попит на пальне, яке є, підвищується, тому ціни пішли вгору. Нових постачань нема, тож розгрібають те, що є. І процес зниження цін загальмувався. У п’ятницю пройшов перший етап здешевлення – ціна зменшилася на 30-40 копійок. І все, цей процес загальмувався і не відновиться доти, доки в країні не буде налагоджена ситуація з валютою.
До кінця жовтня ціни мають впасти на 60-80 копійок за літр
Трейдерів, так би мовити, штовхають на чорний валютний ринок. Банки відмовляються продавати валюту по 12,95, як це намалювала пані Гонтарева. Вони вимагають або підписання якихось нових договорів із комісією, які роблять валюту дорожчою ще на гривню, або ненав’язливо пропонують укладати кредитні договори та купувати валюту за кредитні кошти, що теж призводить до значного подорожчання, оскільки за цими кредитами треба платити відсотки.
І головне – у комерційних банків нема такого обсягу валюти, який потрібен нафтотрейдерам. На сьогодні лише найпотужніші імпортери сформували станом на 16 жовтня гривневу масу, потрібну для викупу 200 мільйонів доларів, які підуть на розрахунки за нафтопродукти. За ці гроші можна купити приблизно 200 тисяч тонн, а це третина місячного споживання пального. Тобто вже сьогодні третину обсягу для наступного місяця ми не можемо купити. Незрозуміло, на чому будемо їздити.
Ситуація критична. Як­що наступними днями вона не буде вирішена, то існує велика ймовірність того, що через кілька тижнів автозаправні станції перестануть працювати – не буде палива.
– Цього року зменшилися й обсяги купівлі палива?
– Звичайно, вони зменшилися на 20 відсотків. Українці частіше пересідають на громадський транспорт. Бо як можна купувати бензин по 17 гривень за літр? Його по 11 не дуже купували, і тоді ми бачили скорочення споживання на 2-3 відсотки. 
А тут він подорожчав на 50! Думаю, що в цьому році сумарно споживання впаде на 25 відсотків, тому що ціни підвищились, а заробітки українців ні. Але попит все одно залишається. 
– Часто бувають “зручні” випадки, коли бензин може подешевшати? 
– Після кризи 2008 року ціни на нафту впали, але тоді нам теж не пощастило. Через девальвацію валюти українці навпаки відчули подорожчання – курс долара піднявся. З того часу ціни тільки підвищувались. 
Тепер, як я вже казав, за нашими прогнозами, до кінця жовтня ціни мали би впасти. Ціна за літр дизпального опустилася б до 15,20 гривні, а бензину А-95 – до 15,70. Це, звичайно, не 17 гривень, як нещодавно було, але все одно це дуже висока ціна.
Розмовляв Назарій Тузяк
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8268 / 1.59MB / SQL:{query_count}