Відкладені сланці

Shell заморожує частину проектів на сході, а Chevron готується підписати остаточний проект угоди. Нетрадиційні вуглеводні в Україні з’являться не раніше, ніж через три роки

фото: slon.ru
Цього тижня Україна врешті затвердить кінцевий варіант “сланцевої угоди” із Chevron. Про це повідомив глава правління компанії “Надра України” Ярослав Климович.
“На поточному тижні делегація поїде в Лондон у центральний офіс Chevron з пропозицією кінцевого варіанту операційної угоди… Якщо досягнемо компромісу, тобто угода буде відповідати інтересам держави та інтересам компанії, тоді, відповідно, ми і будемо її підписувати”, – пояснив Климович. Зараз, за його словами, над кінцевим варіантом угоди в оперативному режимі працюють державні фахівці, які разом із юристами відпрацьовують всі зауваження Chevron – документ має бути укладено відповідно до англійської права.
Також, наголошує Климович, після підписання кінцевого варіанту угоди Україна має виконати ще низку зобов’язань, що передбачені цим документом. Йдеться про прийняття законопроектів та нормативних актів, на яких наполягає Chevron, аби почати видобуток сланцевого газу.
Нагадаємо, угоду із компанією підписали майже рік назад – у листопаді 2013-го. Chevron займеться видобутком нетрадиційних вуглеводнів на Олеській площі (частина Львівської та Івано-Франківської областей). Сланцевий газ Україна отримає ще не скоро (якщо отримає – спершу мають пробурити кілька пробних свердловин, аби оцінити потенційні запаси родовищ). Про орієнтовні терміни видобутку газу зі сланців нещодавно розповів український міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан. 
Серед компаній, які на сьогодні розпочали роботу із видобутку сланцевого газу, найближче всього до практичного результату була Shell. Однак, те, що сьогодні відбувається на сході практично призупинило цю діяльність
“Перші результати ми будемо мати не ближче, ніж через три роки. Тільки після цього ми зможемо сказати, скільки ми можемо отримати сланцевого газу”, – заявив він під час виступу на саміті “Ялтинська Європейська Стратегія” (YES).

У випадку провалу тристоронніх газових переговорів, тимчасову ціну російського газу для України визначить Стокгольмський арбітраж. “Ми подали спеціальний окремий позов у рамках загальної процедури. Суд протягом місяця, якщо ми не домовимося в тристоронньому форматі, сам прийме рішення про тимчасову ціну та тимчасові умови поставки газу”, – заявив в ефірі “Шустер live” прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. 
За його словами, у такому рішенні також зацікавлена Європа. Водночас, Арсеній Яценюк не уточнив, коли має завершитися цей самий місячний термін.
 
Як відомо, Chevron лише одна із трьох компаній, які виграли тендер на розробку сланцевих родовищ. Ще одна – ExxonMobil – відмовилася від розробки кримського шельфу після анексії півострова до Росії. Третя ж – Shell – дійшла найдалі, однак зараз змушена заморозити проекти через бойові дії на сході. 
“Серед компаній, які на сьогодні розпочали роботу із видобутку сланцевого газу, найближче всього до практичного результату була Shell. Однак, те, що сьогодні відбувається на сході практично призупинило цю діяльність”, – розповів Продан. Нагадаємо, Shell працювала у Донецькій та Харківській областях – на Юзівській площі. До березня компанія встигла пробурити у Харківській області дві пробні свердловини (одну із них згодом вирішили законсервувати через погані результати).
Цікаво, що на тому ж таки форумі YES голова компаній Shell в Україні Грехем Тайлі розповів, що його компанія займатиметься не лише сланцевим газом. “На початковому етапі нам треба більше свердловин зробити, щоб зробити підрахунки, скільки сланцевого газу ми можемо добути. Але ми зосереджуємося не тільки на сланцевому газі – є ще традиційні розвідані родовища. Сланцевий газ може зіграти дуже велику роль, але це не єдине, на чому ми будемо концентруватися”, – розповів Тайлі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8252 / 1.57MB / SQL:{query_count}