“Газовий” зашморг

З 1 травня уряд суттєво підвищить тарифи на газ для населення. Без цього МВФ навіть не обговорюватиме надання кредиту Україні

фото: bm.img.com.ua
З 1 травня тарифи на газ для населення підвищаться в середньому на 73% – до 1,2 – 4 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Раніше йшлося про 50%. Про це повідомив міністр фінансів України Олександр Шлапак. “Ціна для всіх категорій збільшиться в середньому на 73%”, – сказав міністр.
За його словами, для домогосподарств, які споживають до 2 тисяч кубометрів газу, ціна збільшиться до 1 197 гривень за тисячу кубометрів. “Для тих, хто споживає до 6 тисяч, вартість газу збільшиться до 1 965 гривень за тисячу кубометрів, а для тих, хто використовує більше 6 тисяч, ціна газу становитиме 4 011 гривень за тисячу кубометрів”, – пояснив міністр.
Водночас експерти кажуть: ціна на газ і далі залишається політичним питанням. Нині ж уряд мусить збільшувати вартість газу, адже це – одна з основних вимог МВФ.

Поетапне подорожчання

“Мозоль” таки тріснув! Після кількох безрезультатних поїздок до України МВФ поставив ультиматум: або тарифи для населення підвищать, або жодного кредиту. І уряд, хоче чи ні, таки прийняв непопулярне рішення – підвищити ціни на газ. Проте на цьому все не закінчиться. Нас таки або змусять до економії, або... Адже блакитне паливо дорожчатиме поетапно – впродовж чотирьох років. Останнє підвищення заплановане у 2017-ому.
Дорожчатиме й тепло. “Тут ситуація складніша – в середньому тепло подорожчає на 40%”, – сказав міністр фінансів України і запевнив, що 4,5 мільйона громадян, які отримують субсидії, не відчують підвищення цін. 

Вихід – реальні ціни

Проте зараз важко реально підрахувати, на скільки більше доведеться платити українцям. Економіст Віктор Борщевський каже, що поки не відомо, як вестимуть розрахунки через ЛКП і Теплокомуненерго, але чітко простежується тенденція, що “нові тарифи вже восени відчують усі без винятку”.
“Зараз в Україні один з найдешевших цінових діапазонів газу у всій Східній Європі. Ми говоримо, що хочемо жити, як у Польщі, але там ціни значно вищі і споживання менше. Маємо готуватись до євростандартів, тому витрати повинні бути теж на європейському рівні, – пояснює “Пошті” Віктор Борщевський. – Нині  в державі багато газу спалюють неефективно, тому держава дотує велику частину ціни за газ. Це логічно. Якщо співставити ціну, за якою Україна купуватимемо газ у другому кварталі, і те, що ми платимо, то очевидно, що частину дотують. А звідки? З наших кишень... Просто хтось споживає більше, і йому дотують більше, а хтось менше, і йому відповідно менше”. 
Тобто єдиний вихід – перейти на реальні ціни. Тоді ніхто не зможе нас шантажувати. Не викликають оптимізму й урядові дискусії стосовно того, що для населення ціна на газ має бути одна, а для бізнесу – інша. “Це шлях до тіньової економіки. Вартість купівлі блакитного палива має відповідати тій ціні, яку платить споживач, тобто населення”, – резюмує Віктор Борщевський. 

Приватні компанії видобувають усе більше газу 

Проте якщо говорити про побутових споживачів, тобто людей, які використовують газ у плитах чи для опалення власних особняків, то газу вітчизняного видобутку вистачає, аби забезпечити їх потреби... Незважаючи на те, що пропорції у видобутку за останні десять років змінилися. 
Віктор Гальчинський, прес-секретар НАК “Нафтогаз України” у Львівській області у 2002 – 2004 роках, розповідає “Пошті”, що у 2002 – 2004-ому державна компанія видобувала майже 20 мільярдів кубометрів газу. Нині ж, за даними Держкомстату, в Україні видобувають 20,4 мільярда кубометрів газу. Державна компанія “Укргазвидобування”, підрозділ “Нафтогаз Україна”, видобула лише 15,1 мільярда кубометрів. 
“Так, з 20 мільярдів 5 видобувають приватні компанії. І цей газ надходить на ринок за нерегульованою ціною. Якщо проаналізувати баланс газу станом на 2013 рік, то для населення в балансі було заплановано 16,5 мільярда кубометрів. Торік населення трохи зменшило споживання  блакитного палива, і сьогодні газом внутрішнього видобутку повністю можна забезпечити потреби населення (за винятком підприємств комунальної теплоенергетики).  Якщо опиратися на дані, то газу українського видобутку не вистачає, аби повністю забезпечити потреби населення”, – розповідає Віктор Гальчинський.

Ціна має бути економічно обґрунтованою

Нині ж єдиною державною компанією, яка займається видобуванням газу,  є “Укргазвидобування”. 100% цієї компанії належить державі. “Укрнафта” – це копанія з державним капіталом, але вона більше займається операціями з нафтою і бензином. 
“Адже видобування газу – надзвичайно ресурсомісткий процес, і для того, щоб розвивати видобуток газу, державному підприємству потрібні кошти. А якщо ціна на газ невисока, то це означає, що для видобутку коштів є ще менше. Відповідно державні газовидобувні підприємства на відміну від приватних, які продають газ за ринковою ціною, не можуть розвивати видобуток газу, – каже Віктор Гальчинський.
– Для того, щоб галузь мала ресурси,  ціна на газ має бути економічно обґрунтованою. І логічно, що ціна на газ власного видобутку має бути нижчою за імпортний, але враховувати всі економічні аспекти, зокрема розвиток підприємств.

“Газова” війна тільки почалась
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, – про причини подорожчання газу і те, чому українцям не вистачає газу внутрішнього видобутку
– Пане Юрію, впродовж останнього місяця найдискусійніше питання (звісно, після Криму) – вартість російського газу для України. На вашу думку, чим, а точніше якою ціною, для нас може закінчитися “газова” суперечка?
– З 1 квітня Росія скасувала газову знижку для України, яку ми отримали ще “за часів Азарова і Януковича”. Тож у другому кварталі ціна російського газу буде 385,5 долара за тисячу кубометрів. Після денонсації харківських угод Росія оголосила нову ціну на газ і відмовилась оплачувати перебування на території України Чорноморського флоту.
– Кажуть, ціна газу буде ще вищою...
– Газпром двічі заявляв, що підвищить вартість газу ще на 100 доларів, тобто ціна буде 480 доларів. Вже у травні Україна отримає рахунок, в якому ціну на газ буде розраховано по 485 доларів за тисячу кубометрів. Питання залишається відкритим. 
Росіяни не вважають Крим територією України, відповідно не хочуть оплачувати базування Чорноморського флоту, але де-факто Україна не контролює півострова. Тут виникла юридична суперечка. Тому Україна (як варіант розвитку подій!) може платити за газ не 480 доларів, а 385. 
– Якщо суперечка юридична, то чи можемо ми звертатися до суду?
– Так, але чомусь не звертаємось. Я думав, що ми звертатимемось до суду, який ухвалить рішення на нашу користь. В уряді ж пішли іншим шляхом – пристали на новий рахунок. 
– А в нас є варіанти?
– Варіант перший – платити по 380 доларів, звертатись до суду і намагатись отримати рішення на користь України, яке підтвердить, що харківська угода повинна діяти не лише з однієї сторони, а й з іншої. Але тоді в суді доведеться довести, що Крим належить Україні. Хіба це так? Ситуацію оцінюватимуть реально, тому це судове питання може затягнутися надовго. Тим часом Росія продаватиме газ за новою ціною і взагалі може призупинити його постачання. 
– Справді?
– Так. Для такого кроку у неї є достатньо юридичних підстав. Адже в України ще є борг за 2013-ий, плюс борг за лютий і березень цього року. До 7 квітня Україна має заплатити за газ (за березень). Усієї суми ми не можемо заплатити. Тому розраховуватимемося частинами. Відповідно до контракту, ми повинні повністю платити, тому в Росії вже є підстави припинити постачання газу в Україну. Відповідно це може потягнути за собою “газовий” конфлікт чи навіть “газову” війну.
– Якщо говорити про “газову” війну, то насправді вона почалася не сьогодні...
– Так, вона почалася ще у 2009-ому, коли Тимошенко вела перемовини, а Дубина підписав славнозвісну газову угоду. Отож є контракт, є пункти, які треба виконувати. І якщо Україну щось не влаштовує, то претензії будуть до України, а не Росії.
– З ваших слів стає зрозуміло, що саме ці події стали причиною подорожчання газу для населення з 1 травня... 
– Щодо підвищення тарифів для населення, то це треба було робити вже давно, по 9 – 15% щороку. Але в Україні тарифи завжди були заручниками політичних режимів, подій тощо. Політики не хотіли підвищувати їх, бо хотіли залишитися на наступний термін. Це стосується і Януковича, і Ющенка, і Тимошенко. Якщо пригадати, то у 2009-ому уряд Тимошенко отримав кредит від МВФ з умовою, що тарифи на газ для населення підвищать. Тоді Тимошенко навіть дала розпорядження Кабміну підвищити тарифи на газ і тепло, але  профспілки його оспорили, і Тимошенко з радістю скасувала своє розпорядження. Тому МВФ перестав кредитувати, бо добре розумів, що профспілки виконували рішення Кабміну. 
Лише у 2010-ому Віктор Янукович підвищив тарифи для населення на 50%. Нині ціна на газ для населення має становити щонайменше 1 600 гривень за тисячу кубометрів. Таку ціну “Нафтогаз” пропонував ще два роки тому. Тепер ціна має бути до 2 000 гривень. Реально її підвищили до 1 100 – 1 200 гривень. Тепер підприємства отримали можливість 400 гривень вкладати в розвиток галузі, відповідно нарощувати власний видобуток газу. Отож уряд мусить підвищити тарифи, бо іншого виходу нема. Це замкнуте коло...
– Пане Юрію, на що йде газ внутрішнього видобутку? 
– Щороку державні компанії видобувають 18 мільярдів кубометрів газу. Населення споживає 17,5 мільярда. Тобто газу, який видобувають в Україні, мало б вистачити для населення.
– Але не вистачає?
– Компанія “Укрнафта” в рік видобуває 2 мільярди кубометрів газу. 50% цієї компанії належить державі, решта – групі “Приват”, яку контролює Ігор Коломойський. Ця компанія не передає населенню видобутого газу, хоча про це чітко написано в законі. Вони відчужують видобутий газ  і продають промисловості.
Тобто, 2 мільярди кубометрів не потрапляє до населення. Тому мусимо купувати російський газ. Ігор Коломойський ніби підтримує нову владу, але поки його позиція щодо поставок газу не змінилась. Тобто газ, який видобуває компанія “Укрнафта”, не збираються передавати населенню. Тому формально для населення вистачає газу внутрішнього видобутку. Реально ж ні.
Розмовляла Наталія Кайзенберг
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7884 / 1.64MB / SQL:{query_count}