Бензин: літр за євро?

Якщо ситуацію на валютному ринку не стабілізують, експерти кажуть, що подорожчає не лише бензин, але й продукти. “Останньою краплею” у ціні на бензин стала антикризова програма уряду

фото: volsk-life.ru
В Україні стрімко дорожчає бензин. Водії на заправках кажуть, що вже відчули на власній шкурі так звані антикризові закони. Проте що далі, то важче, і якщо ситуацію не стабілізують, вже до кінця наступного тижня бензин і дизпальне можуть подорожчати на 1 гривню, або й на 1 гривню 50 копійок. 
Експерти б’ють на сполох, мовляв, доки не буде стабілізації на валютному ринку – ціни й далі повзтимуть угору. Крім того, в уряді вирішили підвищити акциз на дизпальне. Тому добрі новини для водіїв будуть ще не скоро. 

Бензин дорожчає через девальвацію

Зараз експерти виділяють три фактори, які найближчим часом впливатимуть на ринок нафтопродуктів і цінову політику в країні: девальвація національної валюти, підвищення акцизу і нові правила від Нацбанку. І якщо ситуацію не стабілізують, подорожчає не лише бензин, а все без винятку.
Зараз літр А-95 коштує майже 14 гривень, а дизпаливо – 13 гривень за літр. Але і це ще не кінець. Незабаром бензин має знову подорожчати, а після цього поповзуть вгору ціни на все – від продуктів харчування і до вартості проїзного квитка. Здорожчання бензину експерти насамперед пов’язують із валютними коливаннями. Адже лише за кілька місяців цього року гривня впала щонайменше на 30%.  
Геннадій Рябцев, заступник директора НТЦ “Психея”, розповів “Пошті”, що близько 80% нафтопродуктів в Україні імпортують. “Роздрібні оператори продають бензин, дизельне паливо за гривні, але купують його за долари. Тому логічно, що пальне дорожчатиме й надалі”, – каже експерт. Проте проблема не лише у валютному курсі. Додатковий тиск створюють обмеження, які встановив Нацбанк на початку лютого цього року. Саме вони майже повністю паралізували гуртову торгівлю нафтопродуктами. 
Згодом почне дорожчати все, зокрема вартість міських і міжміських перевезень
“Через обмеження регулятора – обігові кошти компаній фактично заморозили на спеціальних рахунках упродовж шести-десяти діб. І вони не мали гарантій щодо отримання валюти у повному обсязі. Крім того, було незрозуміло, за яким курсом можна буде купувати цю валюту”, – пояснює Геннадій Рябцев.
Саме ці два чинники спричинили зменшення до мінімуму запасів у трейдерів.  Тож за таких умов, коли щотижня змінюється курс долара, стримувати ціни на пальне вони вже не могли. Водії на заправках із розумінням ставляться до такої цінової політики, але зізнаються, що довго так не витримають, адже зарплати не зростають. Найбільше постраждають таксисти. 
“Мені узагалі невигідно їздити. Вартість за проїзд я не можу підвищити. Клієнтів і так небагато, а бензин і долар кожного дня дорожчає. Кажуть, що літр скоро коштуватиме 17 гривень. Не знаю, скільки треба заробляти, щоб їздити машиною на роботу”, – емоційно каже “Пошті” водій Тарас. Чоловік вже й так підвищив вартість своїх послуг на десять гривень. 

Продукти знову подорожчають 

Відомо, що вартість бензину впливає на вартість продуктів і деяких товарів. Тому люди готуються до суцільного подорожчання ряду товарів і послуг. Експерти кажуть, незабаром подорожчають усі імпортні товари. Економіст Віктор Борщевський пояснює – це природно, що першим на валютні коливання реагує бензин. 
“Але слідом за бензином у нас почне дорожчати все. Насамперед – це вартість міського і міжміського перевезення, а також транспорт для підприємств, які займаються промисловістю. “Треба готуватись до того, що потроху вгору поповзуть усі ціни. Насамперед подорожчає те, що ми купуємо за валюту. Це паливно-мастильні матеріали, газ, бензин, технічні засоби, автомобілі, продукти харчування, інноваційне обладнання тощо. Також подорожчають товари, які виробляють на інноваційному обладнанні”, – розповідає експерт. 
Так, Геннадій Рябцев каже, що частка палива у продуктах харчової і переробної промисловості не перевищує 15% . А це означає, що в разі здорожчання нафтопродуктів, товари харчової і переробної промисловості подорожчають максимум на 15%.

Девальвація чи політика уряду?

Якщо “папєредніки” принципово тримали курс національної валюти, то новий уряд не просто відпустив гривню у вільне плавання, а здається, зробив це своєю політикою управління. Проте чи правильно це – наразі оцінити важко. 
Віктор Борщевський певен: пік об’єктивного падіння гривні вже пройшов. “Тому подальше зниження курсу національної валюти стимулює експорт. А нам це потрібно. Адже в Україні недонадходження коштів, також маємо дефіцит бюджету, платіжного балансу тощо. Зменшення курсу гривні може стати фактором для посилення експорту товарів. Це заохочує входження до країни різних товарів, валюти, а це надходження до бюджету. Тому цілком ймовірно, що девальвація може бути своєрідним засобом економічної політики теперішнього уряду”, – припускає експерт. – Адже об’єктивних причин для подальшого падіння долара зараз немає. Вони можуть бути викликані певними напрямками економічної політики влади”.
А мотиви зрозумілі й виправдані, наприклад, залучити додаткові ресурси до бюджету чи збільшити експорт. 

Із понеділка – ще на гривню!

 

фото: image.tsn.ua

У світі існує так званий стандарт: літр бензину в середньому коштує один євро. “Тобто, якщо євро буде п’ятнадцять гривень, то літр бензину теж приблизно так вартуватиме. Так пальне коштує усюди в Європі. Навіть якщо один євро вартуватиме двадцять гривень, то літр бензину теж буде – двадцять”, – каже Віктор Борщевський. 
Те, що вартість бензину залежить від вартості валюти, не заперечує і Геннадій Рябцев. “Якщо подивитись на курс долара, а на міжбанку (11 гривень 50 копійок – “Пошта”), то можна спрогнозувати, що за тиждень бензин має подорожчати приблизно на гривню-півтори”, – каже Геннадій Рябцев.
Крім валютних коливань на вартість бензину впливають і проблеми з кредитуванням, адже зараз комерційні банки надають кредити під 30% річних. “Повернути такий кредит не зможе жодне підприємство, яке працює і сплачує усі податки та збори. Для цього треба мати стовідсоткову рентабельність, а це – нереально”, – каже Рябцев.

Найлегше – підвищувати акциз

Останньою краплею у ціні на бензин стала антикризова програма, яку уряд прийняв на початку тижня. Кабмін вирішив удвічі підвищити акцизний збір на дизельне паливо. І зробив це у розпал весняно-польових робіт. 
Це означає, що цієї весни сільськогосподарські виробники не зможуть посіяти все, що вони запланували. “Плоди цьогорічного врожаю суттєво подорожчають. Ба більше, може виникнути дефіцит окремих товарів”, – прогнозує Геннадій Рябцев.
З його слів, доки не стабілізують курсу гривні, буде зростати вартість усіх товарів критичного імпорту. Зокрема, полімерні матеріали, тобто упакування. “На цьому ринку будуть проблеми. Тому зараз варто забезпечити стабілізацію і не вживати жодних розхитуючих заходів. Таких, як  підвищення акцизів, введення нових податків та інше. Нині Україні потрібна фінансова допомога західних партнерів. Це може нас врятувати”, – резюмує експерт.
Сергій Куюн, директор консалтингової компанії “А-95”
Бензин в Україні на 90% має валютну складову. У ціні бензину 50 – 55% становить собівартість нафтопродуктів. 30 – 35% – це податки, акцизний збір і ПДВ. Акцизний збір в Україні номінований у євро.

Зрозуміло чому бензин має таку високу залежність від ціни на нафтопродукти і валютних коливань. Тому здорожчання пального, яке ми зараз спостерігаємо, є пропорційне зростанню курсу долара.

За останні півтора місяці ціни зросли на 25 – 30%. А долар подорожчав ще більше – це означає, що бензин дорожчатиме й далі. Крім того, в квітні будемо спостерігати ще одну не надто приємну динаміку росту цін. Адже в парламенті проголосували за антикризові закони. Зокрема, за підвищення ставки на дизельне паливо із врахуванням поточного курсу євро.

Це призведе до збільшення ціни на бензин і дизпаливо на 80 копійок за літр. А якщо врахувати валютні коливання, то подорожчання буде більш ніж 1 гривня за літр. Тому для споживачів дизпального добрих новин немає. Підвищення податків – це найпримітивніший і найлегший спосіб наповнити державну казну, але він напряму б’є по споживачу!

Натомість, більш справедливим було би адміністрування цих податків. Бо відомо, що велика частка бензину є у тіні – це контрабанда, фальсифікат. А коли є тіньовий сегмент, то він зростає відповідно до збільшення податків. Це стимул для переміщення бензинового ринку в тінь. Перед тим, як підвищувати податки, треба їх нормально адмініструвати. При такій політиці, можна було й без здорожчання нафтопродуктів отримати аналогічний ефект.

Щоправда можна впроваджувати реформи і іншим шляхом. Але, тут потрібна професійна і злагоджена робота органів контролю. Проте це дуже складний шлях. Уряд обрав простіший: підвищили акциз і працюють…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7603 / 1.63MB / SQL:{query_count}