Фінансова система переживає шок

Банки вводять обмеження на видачу готівки, долар знову дорожчає... Люди в паніці. Натомість фінансисти заспокоюють: якщо припиниться політична напруга і силове протистояння – ситуацію стабілізують

фото: Марічка Ільїна

Через політичну кризу в країні у банків чималі проблеми, адже люди масово кинулися знімати гроші з рахунків. Проте фінустанови не здатні одразу забезпечити усіх готівкою, тому біля банкоматів у Львові (та й по всій Україні) довгі черги.  

Люди в паніці

Пані Оксана стоїть у черзі двадцять хвилин, аби зняти з картки усю зарплату. “Прийшла до центрального відділення банку, бо у філіях зняти гроші, на жаль, не змогла”, – розповіла “Пошті” львів’янка. Студентка Ірина ж прийшла знімати стипендію. “Мені подзвонила мама і сказала, що банки блокуватимуть рахунки. Тому я пішла по гроші”, – каже Ірина. А львів’янин Тарас розповідає “Пошті”, що у фірмі, в якій працює, його попередили: треба негайно забрати усі гроші з банківської картки. “Тому я вже півгодини стою у черзі біля банкомата”, – каже він.

Натомість у банках коментувати ситуацію відмовляються. Лише просять не наводити паніки. Люди своєю чергою кажуть, що не знають, кому вірити. “Хотів зняти гроші ще вчора, але в банкоматах їх нема. Що мені робити? Де гроші взяти? Жити за щось треба...” – каже львів’янин Ігор. 

Встановили готівковий ліміт

Незручності і брак готівки відчувають усі банки. Але найбільше претензій було до ПриватБанку, адже він має чи не найбільше банкоматів у Львові. І черги біля них були подекуди чималі. Учора, 21 лютого, представники цієї фінустанови заявили про обмеження на видачу готівки. 

“Задля забезпечення доступу до послуги одержання готівки у банкоматній мережі максимальному числу клієнтів, ПриватБанк з 21 лютого вводить тимчасовий порядок, згідно з яким обсяг зняття готівки у банкоматах встановлюється на рівні 3 000 гривень на добу, –  інформує прес-служба ПриватБанку. – Тимчасові обмеження суми отримання готівки через банкомати дозволять забезпечити безперебійне поповнення банкоматної мережі готівкою з урахуванням необхідних технічних вимог і норм безпеки.

Ми стежимо в режимі он­лайн за наповненням кожного банкомата. Інкасатори у всіх регіонах працюють в режимі максимального навантаження. У банку створено достатній запас готівкових коштів для забезпечення роботи в режимі пікових навантажень”.

ПАТ “Промінвестбанк” також ввело тимчасові обмеження на зняття готівки з платіжних карток. Про це повідомила прес-служба банку. “У зв’язку з загрозою компрометації платіжних карток і спробами шахрайства ПАТ “Промінвестбанк” уводить тимчасові обмеження на зняття готівки з платіжних карток”. У банку наголошують, що добовий ліміт зняття становить 2 000 гривень для масових карток і 6 000 гривень для карток Visa Gold і MasterCard Gold. Це тимчасовий захід, спрямований на захист інтере­сів клієнтів. Безготівкові операції з застосуванням платіжних карток проводять без будь-яких обмежень у сумі. Також UniCredit Bank обмежив до 24 лютого операції зі зняття готівки у банкоматах. Економісти ж і фінансисти просять не панікувати, мовляв, ситуацію стабілізують.

У Нацбанку своя правда

У головній фінустанові країни запевняють: фінансових ресурсів вистачить на забезпечення безперебійного підкріплення банків коштами в національній валюті на всій території України. Про це заявив голова Національного банку України Ігор Соркін, інформує “Економічна правда”. 

За словами глави НБУ, головним пріоритетом Нацбанку є захист інтересів вкладників і стабільність банківської системи України. “Ми працюємо над додатковими інструментами надання своєчасної ліквідності банкам для того, щоби вони своєчасно виконували свої зобов’язання перед клієнтами”, – відзначив глава НБУ. Він також повідомив, що, незважаючи на складні умови, Нацбанк і банківська система працюють у звичайному режимі. Система електронних платежів НБУ функціонує без збоїв.

Курс долара – на око

Крім того, на фінансовому ринку додатково нагнітає ситуацію курс долара. У львівських обмінниках “зелених” нема. “Ніхто їх не продає і не купує. Тому з доларами нині важко”, – повідомили “Пошті” в одному з обмінників. Ба більше, лише за добу долар подорожчав на 40-50, а подекуди навіть 60 копійок. Курс американської валюти усюди різний, і виходить, що в кожній касі його визначають навмання. 

У цей час піднялася паніка й з’являється можливість для заробітку спекулянтам. Віталій Рисін розповів “Пошті”, що в такий час на стрибках курсу добре заробляють. “Звичайно, найбільше постраждають ті, хто взяв кредит у валюті. З точки зору економіки, імпортні товари дорожчатимуть. Але не треба нагнітати ситуації. Скуповувати долари зараз безглуздо. Адже щодня продукти ми купуємо за гривні”, – каже економіст.

Він радить людям якнайменше прив’язуватися до курсу американської валюти. Мовляв, причина подорожчання долара не лише економічна, а й політична. “Коли припиниться політична ескалація, ситуація на фінансовому ринку теж стабілізується”, – резюмує співрозмовник.

“На ситуацію, яка склалася в країні, люди реагують адекватно”

Ростислав Слав’юк, професор, доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи Національного банку України, – про проблеми банків і нестачу готівки

– Пане Ростиславе, у Львові паніка, люди масово знімають гроші з карток, мовляв, їх блокуватимуть. Як порадите поводитися в такій ситуації?

– Чому люди знімають гроші – зрозуміло: вони хочуть запастися продуктами тощо. Крім того, дехто їде до Києва, і йому потрібна готівка. Цього теж не можна відкидати. На ситуацію, яка склалася в країні, люди реагують адекватно...

– Але банки не видавали готівки...

– Банки не можуть задовольнити потреб усіх людей. Звісно, якщо банк завантажує в банкомат 20 тисяч гривень, то він так і завантажує. А людям треба 25 тисяч. Фінансові установи мають свою процедуру завантаження і видавання коштів. Попит нині суттєво підвищився. Тут немає нічого дивного, адже має минути кілька днів, доки ситуація заспокоїться і врегулюється. Тоді люди перестануть знімати гроші. 

– Банки могли це передбачити?

– Не треба звинувачувати банки. В одному банкоматі не може бути стільки грошей, аби щодня їх усім видавати. Крім того, нині наклалися політична ситуація, настрої населення і те, що тепер усе не так, як колись (коли все було готівкою). Частина коштів надходить на картки, існує інтернет-банкінг.

– Пане Ростиславе, надходила інформація, що були проблеми з ПриватБанком...

– Так, бо він має більше банкоматів, рахунків, карток, відповідно і більше грошей. Але немає катастрофи у фінансах. Вона – в політиці.

– Можливо, причиною стало те, що одну з філій ПриватБанку пограбували?

– Ще жоден банк в історії не закривався через пограбування. Банки не тримають грошей ящиками, як дехто собі уявляє. Ті, хто грабували, знали, що візьмуть певну суму, наприклад, 500 тисяч гривень. Для банку це не катастрофа. Проте думаю, що такої суми не взяли, бо зараз немає стільки готівки. Пограбування зараз відрізняються тим, що грошей менше. Сподіваюсь, ситуацію вирішать. Проблем бути не повинно.

“З банку у Залізничному районі винесли всі гроші. Сигналізація не спрацювала”

Сергій Зюбаненко, начальник міліції Львова, – про пограбування і крадіжки у місті 

– Пане Сергію, у нашому місті довгі черги біля банкоматів. Надходила інформація, що один банк не видавав готівки. Вам про це відомо? Може, до вас зверталися громадяни чи банкіри?

– Була заява міського голови Андрія Садового. Він просить, щоб інкасаторська служба забезпечила грошима банкомати, але як це відбуватиметься – мені зараз не відомо. До мене офіційно ніхто не звертався.

– Багато людей, користуючись ситуацією, намагалося чинити грабежі, займатися мародерством…

– Так, але активістам Самооборони вдалося запобігти мародерству двох продуктових магазинів. Було нелегко і тому, що певні об’єкти хотіли захопити. Зокрема, були провокації біля деяких органів державної влади, фінансових установ та ін. 

– Пане Сергію, чи правда, що у Львові пограбували банк?

– Так. Ця інформація підтверджена. Зараз працює слідчо-оперативна група.

– Де і як сталося пограбування?

– У Залізничному районі Львова. Було пошкоджено стіну однієї з фінустанов, викрадено гроші. Суму наразі встановлюють. Також з’ясовуємо, як це вдалося зробити. 

– Сигналізація не спрацювала?

– Ні. Не знаю, чому не спрацювали засоби фіксації і контролю. Думаю, найближчим часом з’ясуємо, хто і як це зробив. 

– Що це був за банк?

– …Це один із комерційних банків міста Львова. Не державний, а комерційний…

– Скільки грошей вкрали? 

– Винесли всі гроші. Суму встановлюємо.

Розмовляла Наталія Кайзенберг 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7950 / 1.62MB / SQL:{query_count}