Махінації з Євро: спершу футбол, тепер баскетбол?

Експерти певні: кошти, які будуть спрямовані на підготовку до Євробаскету-2015, треба суворо контролювати, аби не повторити сценарій Євро-2012

basket-ura.ru
Минув лише рік з часу проведення в Україні Євро-2012, а чиновники вже думають про підготовку до іншої спортивної події – Євробаскету-2015. Звісно, кожен має свою думку стосовно того, чи потрібні нам такі події. Проте очевидно одне: вони вельми затратні. 
На проведення Євро-2012 пішли колосальні кошти з держбюджету. Залишається лише здогадуватись, якими були реальні витрати на цю подію. Експерти слушно припускають: чимала їх частина осіла в кишенях посадовців або тих, хто був причетний до будівництва і тендерних закупівель. Фахівці занепокоєні – вони підозрюють, що підготовка до Євробаскету-2015 може загнати Україну в боргову яму! 

Усе вирішить закон

Якщо говорити про те, що відбувалося в держзакупівлях під час Євро-2012, та про те, що відбуватиметься у зв’язку з Євробаскетом-2015, то варто визначити плюси і мінуси. Так, на думку Андрія Марусова, голови правління “Transparency International-Україна”, позитивним є те, що досі українські замовники не отримали дозволу на проведення державних закупівель за процедурою одного учасника. До речі, саме за цією процедурою здійснювали всі держзакупівлі до Єврочемпіонату-2012, незважаючи на те, що у всьому світі її вважають найбільш корупційною та небезпечною.
Певну інформацію все ж публікували, адже зобов’язані це робити, проте докорінно ситуація не змінилася. Анд­рій Марусов зазначає, що національний комітет з підготовки до Євро-2012 отримав право надавати дозвіл, погодження на проведення таких процедур. “У результаті навіть Рахункова палата України визнала: невідомо скільки державних коштів пішло на підготовку і проведення Євро-2012! (А це ж бюджетні кошти, тобто податки, які ми платимо!) Крім того, вона звернула увагу на мільйонні зловживання під час його підготовки. Можна очікувати того ж самого під час підготовки до Євробаскету-2015”, – розповів журналістам експерт під час свого візиту до Львова.
Важливим є контроль використання коштів на Євробаскет-2015 з боку громадських організацій, журналістів
На його думку, важливо, що тендери до Євробаскету проводитимуть у рамках чинного законодавства, адже наразі парламентарі не запровадили легітимний механізм відмивання коштів (як це було напередодні Євро-2012, коли ВРУ внесла відповідні зміни до законодавства щодо держзакупівель“Пошта”). 
Варто пам’ятати: до Євробаскету-2015 залишилося два роки. На початку реальної підготовки до цієї події все може миттєво змінитися. Щоправда, законопроект “Про організацію та проведення в Україні фінального турніру чемпіонату Європи 2015 року з баскетболу” (його текст розміщений на офіційному сайті Львівської ОДА – “Пошта”) наразі не передбачає цього ексклюзивного корупційного механізму здійснення держзакупівель. “Зважаючи на те, що у ВРУ погода змінюється частіше, ніж у Львові, не дивно, що восени ситуація може погіршитися”, – каже Андрій Марусов. 
За висновками Рахункової палати, держзакупівлі у рамках підготовки до Євро-2012 відбувалися непрозоро, неефективно та безконтрольно. “Встановлено, що стосовно жодної погодженої Агентством процедури застосування закупівлі в одного учасника, всупереч статті 5-1 Закону України “Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні”, не було надано належного обґрунтування та не вивчено ситуацію на ринку”, – заявили у Рахунковій палаті, інформує “Вголос”.
Нагадаємо: здійснювати закупівлі в рамках підготовки до Євро-2012 без проведення конкурентних процедур дозволив уряд Юлії Тимошенко у 2009-му. У 2010 році уряд Миколи Азарова домігся  законодавчого закріплення рішення не проводити “єврофутбольні” тендери.

Потрібен контроль  коштів!

Андрій Марусов певен: важливим є контроль використання коштів на Євробаскет-2015 з боку громадських організацій та журналістів. І ми зможемо забезпечити такий контроль, якщо не відбудеться певних законодавчих змін. “Можемо розраховувати на доступ до інформації. Його дозволяє профільний “Закон про здійснення державних закупівель”, “Закон про доступ до публічної інформації” та інші. Тобто є певні межі”, – повідомляє експерт. “Підготовка до Євро-2012 засвідчила: всі так звані прокладки розцвіли пишним цвітом, і є потреба у зміні профільного законодавства”.
Transparency Interna­tio­nal-Україна домовилась зі Львівською міськрадою про запровадження стандарту відкритості та прозорості у держзакупівлях. За словами Андрія Марусова, якщо його ухвалять, у громади з’явиться більше доступу до закупівельної інформації. 
“У світі є така норма: піс­ля проведення держзакупівель оприлюднюють відповідні цифри та субпідрядників. Наприклад, у Чехії ця норма діє давно. А з 1 січня 2014-го в Росії(!) переможців тендерів зобов’яжуть звітувати про своїх субпідрядників, якщо вони беруть хоча б п’ять відсотків від загальної вартості контракту. Навіть у Росії визнали, що це необхідно! Сподіваюся, Україна теж стане на правильний шлях, адже у нас є базові інструменти. Треба, аби можливостей контролювати бюджетні гроші було більше”, – резюмує Андрій експерт.

Чи потрібен Львову Євробаскет?

Фахівці завзято критикують проведення Євробаскету-2015 у Львові. Ба більше, ставлять під сумнів те, що він потрібен нашій країні! Мовляв, під час підготовки до події знову використовуватимуть корупційні схеми, а це може загнати Україну в боргову яму. 
Неодноразово експерти наводили приклади країн, які після проведення масштабних спортивних ігор стали банкротами. “Проте відмова від вже задекларованого – це удар по іміджу країни”, – певен Андрій Марусов. Відтак, аби не стати другою Грецією, під час підготовки та проведення чемпіонату з баскетболу Україна не повинна припускатися тих самих помилок, що й під час підготовки до Євро-2012. 
Андріан Фітьо, голова спілки консультантів “Екс­перт-група”, розповів: львів­ський стадіон вартістю 2,2 млрд грн окупиться лише через 50 років. І це лише враховуючи доходи. “Нині пасажиропотік у львівському аеропорті на 10% менший від прогнозованого. Ці об’єкти не здатні навіть заробляти на себе, не говорячи вже про те, щоб повертати вкладені державою кошти”, – зазначив він.
За його словами, на проведення Євро-2012 Україна витратила 100 млрд грн, а це приблизно 7% від ВВП. “Для порівняння: ВВП Пор­тугалії за чотири роки до проведення Євро-2004 становило 100 млрд євро, а витрати на підготовку – 4,5 млрд євро, тобто не більше ніж 5% від ВВП. За ці кошти в Португалії збудували сім стадіонів і три реконструювали. ВВП Австрії, одного з господарів Євро-2008, станом на 2004 рік становило 200 млрд євро.
За висновками Рахункової палати, держзакупівлі у рамках підготовки до Євро-2012 відбувалися непрозоро, неефективно та безконтрольно
Підготовка обійшлася цій країні у 400 млн євро, тобто 0,2% від ВВП. Якщо брати до уваги ВВП, витрати України на проведення Євро-2012 були більшими, ніж витрати Китаю на Олімпіаду”, – розповів Андріан Фітьо. Він додав, що не спрацювала ставка України на туризм, адже наша країна не є класичною туристичною державою. Та й усі світові економіки, що орієнтувалися на туризм, провалилися. “Тому орієнтація має бути на науку та айті”, – зазначив він.
Андріан Фітьо наголошує: будь-яка спортивна подія – це великі затрати для держави. Повернути вкладені кошти можна через капіталізацію корпорацій. “Наприклад, після чемпіонату світу в Німеччині значно збільшився продаж авто Mercedes-Benz, Audi, BMW, а після чемпіонату світу у Кореї та Японії компанія Samsung почала конкурувати з Apple. Тож поки Україна не має десяти потужних національних брендів, проводити масштабні промоційні заходи не варто. Греки провели Олімпіаду-2004. 10% всієї спортивної інфраструктури тепер у занепаді. Країна має понад 200% ВВП боргу, який не віддасть ніколи. Це дуже серйозні проблеми. Німеччина порадила їм продавати свою територію, а це означає втрату суверенітету. Якщо ми проведемо ще одне-два такі змагання, про нашу державу можна буде забути”, – говорить експерт.
Олексій Шалайський, редактор сайту “Наші гроші”
1. Насправді, для того, щоб стирити гроші з бюджету, однаково, чи буде це закупівля в одного, чи тендер. Просто у другому випадку трохи більше мороки: не допустити до тендеру всіх інших учасників. Але це останнім часом навчились робити дуже професійно. Зрештою, вистачає одного дзвінка до учасника тендеру з натяком про майбутню перевірку податківцями чи прокуратурою. На футбольному чемпіонаті застосовували процедуру в одного, по-перше, через завеликі обсяги коштів, по-друге, тому що тоді ще не було такої "міцної вертикалі влади" (тепер так називають диктатуру). У кожному випадку вигравати будуть лише свої.

2. Що стосується, де знайдуть гроші, яких нема. Думаю, або позичать, або надрукують гроші, або створять віртуальну валюту ( на зразок векселів, які зараз розглядає Рада). Результат один: якщо немає грошей у теперішніх громадян, борг перекладається на їхніх дітей, чи краще сказати - внуків.

До теми:

Компанія UBI підписала угоду з МОК “Євробаскет-2015” про будівництво арени у Львові Місцевий організаційний комітет “ЄвроБаскет-2015” підписав протоколи про наміри з усіма інвесторами спортивних арен для проведення матчів Євробаскет-2015, інформує прес-служба ЛОДА. Як повідомив директор турніру “Євробаскет-2015” Маркіян Лубківський, всі компанії-інвестори подали до Місцевого організаційного комітету “Євробаскет-2015” пакети документів, що підтверджують їхні наміри побудувати спортивні арени у Києві, Донецьку, Харкові, Львові, Дніпропетровську та Одесі.
“На підставі цих документів МОК “Євробаскет-2015” підписав з інвесторами протоколи про наміри, які надалі можуть трансформуватися в угоди на проведення матчів “Євробаскет-2015”, – сказав Маркіян Лубківський. Він зазначив, що протоколи про наміри з компаніями-інвесторами будівництва арен у Донецьку, Києві та Харкові були підписані раніше. Вчора підписали протоколи з компанією UBI, що має намір побудувати арени у Києві, Львові, Дніпропетровську та Одесі
Таким чином всі інвестори підтвердили серйозність своїх намірів у будівництві арен, що зможуть приймати матчі Євробаскету-2015. “Остаточне рішення стосовно арен і, відповідно, міст, які приймуть матчі Євробаскету-2015, ухвалюватиметься пізніше, залежно від прогресу будівництва. Його ухвалить FIBA Europe на основі моніторингу, що здійснює місцевий оргкомітет”, – сказав Маркіян Лубківський.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7397 / 1.64MB / SQL:{query_count}