Багатіїв змусять звітувати, звідки у них мільярдні статки

Попри демонізацію податкової системи ще з часів Кучми, зрозуміло, що без цієї системи держава існувати не може, адже треба будувати школи та лікарні, платити зарплату лікарям і вчителям, захищати громадський порядок.

На все це потрібні гроші, які ми платимо як податки. Щоправда, для комфортного існування громадян будь-якої держави податкова система повинна бути прозорою, відкритою та максимально простою.
Але замало просто мати податкову систему, необхідно, щоб вона працювала ефективно і не дозволяла надбагатим та заможним громадянам ухилятися від поповнення загальної скарбнички. Саме тому Міністерство доходів і зборів (МДС) України розробляє законопроект про обов’язкове загальне декларування доходів громадян.
Необхідність загального декларування визріла давно – всі знають, що часто у нас аж ніяк не бідні чиновники й депутати звітують про копійчані доходи, при цьому будуючи собі вілли і колекціонуючи яхти. Крім того, така система сприятиме легалізації зарплат (що важливо для переважної більшості громадян країни) і виведенню з тіні підприємницької діяльності в цілому. 
Загальне декларування – поширена практика в цивілізованому світі, ефективний інструмент протидії тіньовій економіці. І цей інструмент застосовується в багатьох країнах, у тому числі розвинутих. Наприклад, в таких, як США, Німеччина, Франція, Швеція, Фінляндія, Данія, Австралія, Чехія, Нова Зеландія, Сінгапур, Швейцарія, Чилі. 
У цих країн є чому вчитися. Так, у Великій Британії податківці бачать доходи і витрати громадян завдяки зіставленню більше ніж 25 різних баз даних, аж до записів у соцмережі Facebook. Спробуй-но за такої системи приховати віллу або яхту! 
У США і прийом, і обробка декларацій зосереджені у Єдиному центрі, який входить до структури податкових органів. Декларації приймаються як на папері, так і в електронному вигляді. У пікові періоди складання декларацій центр навіть залучає сезонних співробітників, які не є працівниками податкових органів. Серед переваг американської організації збору декларацій фахівці відзначають, зокрема, забезпечення максимуму умов для збереження податкової таємниці, оскільки декларації залишаються в єдиному центрі.
 У скандинавських країнах і Чилі застосовується процедура попереднього заповнення декларацій – спочатку податківці на основі наявних у них даних самі складають декларації та розсилають їх громадянам. А ті можуть або погодитися з оцінкою їхніх доходів, або посперечатися з податківцями. Жителі Швеції, наприклад, можуть це зробити, обмінявшись з податковою службою есемескою.
Ефект для бюджету усюди позитивний. В Австралії, наприклад, де система загального декларування діє з 1992 року, розмір незадекларованих доходів за банківськими вкладами зменшився з $4 млрд наприкінці 1980-х до $192 млн у 2010–2011 роках. Можна припустити, що і в Україні,  у Києві та на Львівщині зокрема, після запровадження нової системи обсяги “прихованих” капіталів серйозно скоротяться.
Звичайно, закордонний досвід, нехай найчудовіший, миттєво не запровадять – необхідний перехідний період. Перш ніж перейти до системи загального декларування доходів, необхідно провести роз’яснювальну роботу серед населення (відомо, що багато українців з підозрою ставляться до будь-яких податкових новацій) і довести людям, що чесно платити податки вигідно всім. Потрібен певний час для технічного оформлення фіскальних служб, навчання персоналу. Отож, реформу обіцяють проводити поетапно, упродовж декількох років. До того ж кожен житель Львівщини зможе висловити свою думку щодо нового законопроекту. Перш ніж документ надішлють на розгляд уряду та до Верховної Ради, ініціатори обіцяють провести широке громадське й експертне обговорення.
Передбачається, що в Україні звітувати про доходи все ж треба не всім громадянам, а лише тим, хто має кілька джерел доходу. “Якщо пенсіонер отримує пенсію, то у нього не буде потреби щось заповнювати”, – запевнив глава Міндоходів і зборів Олександр Клименко, виступаючи в ефірі Першого національного телеканалу. 
Міністр вважає, що після ухвалення законопроекту підвищиться податкова культура українців. Сама ж процедура декларування буде нескладною і не призведе до якихось незручностей. Для цього не потрібно приходити в податкову службу, вистоювати в чергах – декларацію можна буде заповнити дистанційно, зі свого комп’ютера. При цьому можна буде скористатися усією інформацією про своє майно та доходи, яка є в базах даних міністерства. 
Спілкування дистанційно – саме такий принцип взаємодії податкової та платників податків зменшить витрати часу і зведе до мінімуму корупційні ризики. У відомстві запевняють, що добре підготувалися для організації дистанційного спілкування громадян з податковими органами – для цього є необхідні комп’ютерні потужності.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8170 / 1.57MB / SQL:{query_count}