Заправлятимемося якіснішим пальним

Українські заводи перейдуть на випуск пального, що відповідає європейським стандартам. На думку експертів, для цього знадобиться 5 мільярдів доларів інвестицій

Українські заводи перейдуть на випуск пального, що відповідає європейським стандартам. На думку експертів, для цього знадобиться 5 мільярдів доларів інвестицій

За найближчі два роки українські нафтопереробні заводи модернізуються і перейдуть на випуск якісного пального, що відповідає стандартам Євро-4 і Євро-5. Це передбачено Національним планом дій на 2013 рік, підписаним Президентом Віктором Януковичем.

За останні п’ять років українська “нафтопереробка” майже померла. Частка імпортного пального на українському ринку – майже 80%. Ми заправляємо автомобілі бензином і дизпальним з Білорусі, Балтії, Румунії, Польщі.

Увесь 2012 рік саме наф­това галузь псувала показники української промисловості. Такого спаду виробництва, як тут (у два рази за рік), не знала жодна галузь навіть під час глибокої кризи 2008–2009 років.

Сьогодні ж національна програма передбачає виділення бюджетних коштів на купівлю стаціонарних і пересувних лабораторій контролю якості пального. Раніше в цій сфері усі справи закінчувалися лише розмовами…

Крім того, уряд розробить і подасть на розгляд парламенту законопроект, покликаний стимулювати інвестування в модернізацію НПЗ. Усі ці завдання, згідно із затвердженим Президентом планом, мають бути виконані найближчими тижнями.

Експерти зазначають, що власники українських НПЗ самі згаяли час, за який могли б модернізувати свої підприємства. Всі ці роки з нафтопереробних заводів тільки викачували прибуток, не вкладаючи жодної копійки в їх розвиток.

Простий приклад: у Європі вважається нормальною глибина переробки, за якої з тонни нафти “вичавлюють” майже 97% пального. Наші заводи можуть дати щонайбільше 60%, а експерти з сумом жартують, що українські НПЗ – це потужності з переробки дорогої нафти на дешевий мазут.

Таку розкіш можуть дозволити собі нафтовидобувні країни. Україна закуповує сировину за кордоном. Ситуація виявилася патовою, тож владі довелося скористатися методом батога (заборонити випуск пального Євро-3) і пряника (надати пільги при проведенні модернізації заводів). Відродженню нафтопереробної галузі присвячений один із найбільших блоків національної програми.

“Зазначений програмний продукт відрізняється перш за все реалістичністю, – каже перший віце-прем’єр Сергій Арбузов, коментуючи плани уряду, – тому не бачу причин для побоювань, що документ не буде виконаний. Одне з його завдань – модернізація економіки на базі внутрішнього ринку, в якому закладений основний потенціал економічного зростання”.

Програма відродження нафтової галузі передбачає посилення контролю якості пального, а також законодавче впровадження стимулювальних пільг, що допоможуть відновити українські НПЗ. Леонід Косянчук, президент асоціації “Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України”, коментуючи наміри уряду відродити українську нафтопереробну галузь, зауважив, що пільги, контроль якості та скасування старих стандартів стануть тими “батогами” і “пряниками”, що стимулюватимуть модернізацію галузі.

“Ще в 2006 році ми пропонували надати ряд пільг НПЗ, які допомогли б їх власникам модернізувати заводи. Ці пропозиції стосувалися надання пільг під час імпорту обладнання: звільнення від сплати імпортних мит і ПДВ, оскільки в нас таке обладнання не проводиться. Я особисто готував кілька законопроектів, але й досі нічого не змінилося. Тому зараз потрібно буде вносити такі зміни в законодавство”, – розповів Леонід Косянчук.

Крім того, власники заводів не поспішають вкладати гроші в оновлення своїх підприємств, оскільки вже кілька років поспіль на догоду власникам НПЗ відкладається скасування стандарту Євро-3. Коли його не стане, продукція більшості українських НПЗ опиниться поза законом, і їх доведеться закрити.

Сьогодні час компромісів уже вичерпаний – план дій передбачає швидку розробку нововведення у галузі наф­топереробки, а до 2015 ро­ку вітчизняні НПЗ повинні завершити модернізацію і розпочати випуск пального, яким не страшно заправити автомобіль.  П’ять мільярдів доларів інвестицій – саме такої суми, на думку експертів, потребуватиме оновлення вітчизняних НПЗ.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9533 / 1.57MB / SQL:{query_count}