Чергове обмеження фінансової свободи

У Міністерстві доходів і зборів кажуть, що законопроект про обов’язкове загальне декларування доходів громадян підвищить “податкову культуру українців”. Натомість експерти певні: ця новація спричинить безліч незручностей  

У Міністерстві доходів і зборів кажуть, що законопроект про обов’язкове загальне декларування доходів громадян підвищить “податкову культуру українців”. Натомість експерти певні: ця новація спричинить безліч незручностей  

Наша влада вже вкотре вирішила “потішити” українців черговою новацією. Хоча, якщо подумати, то обов’язкове декларування доходів громадян, яке готують у Міністерстві доходів і зборів, новацією не назвеш, адже розмови довкола цієї теми активізувалися ще минулого року. 

Як наслідок – експерти і прості українці не помічають у цьому новвоведенні ніякої суспільної користі, а навпаки – масу незручностей. Ба більше, фахівці певні: вводити загальне декларування в Україні безглуздо, адже це понесе немалі витрати і деякі країни світу від цієї ідеї давно відмовилися.

Розробляють просту декларацію

Міндоходів і фахівці консалтингових компаній розробляють законопроект про обов’язкове загальне декларування доходів громадян. Про це сказав Олександр Клименко, міністр зборів і доходів України в ефірі Першого національного телеканалу. “Із кращими фахівцями всього світу, маю на увазі Англії, Чехії, Польщі, Канади й Австралії – це світові експерти. Вони сьогодні нам надають консалтинг у цьому питанні і ми розробляємо законопроект про обов’язкове загальне декларування доходів громадян”, – сказав Олександр Клименко. 

З його слів, прийняття даного законопроекту дасть поштовх до підвищення податкової культури громадян. “Зараз працюємо над тим, як заповнити декларацію... Якщо це буде обов’язкове загальне декларування, щоб будь-хто, хто буде заповнювати декларацію, не відчував незручностей”, – пояснив він. 

“Щоб людина могла робити це дистанційно, і щоб усю існуючу інформацію з доходів могла побачити в наших базах даних. І заповнити декларацію максимально швидко”, – додав міністр. 

Говорячи про необхідність декларування доходів різними категоріями громадян, Олександр Клименко пояснив, що в законопроекті планується передбачити, що підлягати загальному декларуванню будуть лише громадяни, які мають кілька джерел доходів. “Заповнювати декларацію буде той, хто має кілька джерел доходів. Якщо пенсіонер одержує тільки пенсію, то в нього не буде потреби щось заповнювати”, – сказав Олександр Клименко.

Перш ніж декларувати – треба розібратися

Натомість експерти певні, що перш ніж запроваджувати загальне декларування в Україні, варто визначити, що ж таке декларування і хто насправді повинен декларувати свої доходи. Крім того, чимало дискусій виникає навколо того, хто ж має складати ці декларації. 

“У вас є майно, яке не оподатковується. До прикладу, шлюбна обручка... Відповідно до запропонованої теорії ви маєте її задекларувати”, – розповідає “Пошті” Сергій Терьохін, член парламентського комітету з питань податкової та митної політики.

У 1997-му народний депутат працював над податковою реформою, яку, зрештою, скасовував нині діючим Податковим кодексом. Ідея реформи була така: “Декларування необхідне тоді, коли існує суспільний інтерес, бажання знати скільки людина отримала доходів, майна тощо”, – каже Сергій Терьохін. – До прикладу, ви державний діяч і суспільство цікавиться, скільки ви витрачаєте.” Що стосується платників податку, то до них суспільний інтерес може з’явитися лише в двох випадках. Перший – коли гроші їм винен бюджет, другий – джерела доходів, які оподатковуються різними ставками.

“В Україні законодавчо прописано, що людина має можливість отримати з держбюджету часткове відшкодування за оплату освіти, страхування власного життя... Можливість химерна, але вона є. Щоправда люди про це не знають і влада не надто поспішає розголошувати такі можливості простим українцям”, – каже Сергій Терьохін. – Пояснення просте – уряду не вигідно, аби люди про це знали. А для цього треба скласти декларацію. Декларацію заповнюють і тоді, коли особа має доходи, які оподатковуються за різними ставками. Наприклад, ви найманий працівник і ваша зарплата оподатковується по одній ставці або ви нічого не робите і отримуєте так звані пасивні доходи, тобто за вас працюють гроші. У цьому випадку до вас застосовують інші ставки.

Чим менше декларацій, тим – краще

Поза тим, із економічної точки зору декларування не найкраще відбивається на суспільстві. Зокрема Сергій Терьохін вважає, що чим менше декларацій подається, тим краще для сусупільства. Тому що зменшуються адміністративні видатки на збирання податків.

“Вісім років тому німці скасували федеральний податок на нерухомість. Вони підрахували, що витрати на оцінку нерухомості, стягнення податку і видатки на заплати податковим інспекторам дорівнюють доходам від цього податку”, – розповідає Сергій Терьохін. – Свого часу в Україні теж із 15 предметів розкоші залишили лише шість, адже стягнути акциз із цих товарів адміністративно затратно, тобто треба багато платити людям, які збирали ці податки. 

Але найбезглуздіше в цьому законопроекті, зі слів народного депутата, те, що теоретично в нашій країні платником податків може стати навіть… немовля (!), якщо на нього батьки переписали квартиру. “Новонародженому доведеться платити нещодавно введений податок на нерухомість. Тобто заповнювати і подавати декларацію”, – припускає економіст.

Це не просто смішно, але й має певні наслідки. Адже чим більше декларацій, тим більше треба часу податківцям для їх обробки. 

Сергій Терьохін каже, що не видно суспільного інтересу від подання цих декларацій, крім того – це викличе зрозумілу реакцію в людей. “Грубо кажучи, чергове обмеження свободи. Наприклад, нині, коли ви отримуєте зарплату і працюєте на одному місці, вам декларацію подавати не треба. За вас цю інформацію подає працедавець у різних звітах. Нехай так і залишається”, – каже співрозмовник.

Так ще 2002-му Сергій Терьохін пропонуваав звузити коло осіб, які зобов’язанні декларують свої доходи. На його думку, їх мають заповнювати політики, державні чиновники, але не через податковий інтерес, а через суспільний і політичний. 

“Доходи таких людей має контролювати громадськість”, – певен експерт. – Заповнювати декларацію також мають ті, хто отримує закордонні доходи, або має багато джерел отримання доходів за різними ставками. Чим буде менше паперу, або файлів – тим краще”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7498 / 1.6MB / SQL:{query_count}