Годуємо багатих за рахунок бідних...

Експерти певні, що заява Президента про ціну на газ може негативно вплинути на співпрацю України з МВФ

Експерти певні, що заява Президента про ціну на газ може негативно вплинути на співпрацю України з МВФ

Останнім часом одним із найактуальніших питань української економіки є ціна на газ. Здавалось б, українці вже були морально готові до здорожчання блакитного палива, адже представники МВФ вимагають таких дій від українського уряду. Поза тим, Президент України не зовсім поділяє думку з представниками фонду, хоча й не приховує, що гроші МВФ нашій країні потрібні. Так, під час телепроекту “Діалог з країною” Віктор Янукович запевнив, що ціни на газ ні для населення, ні для промисловості підвищувати не будуть. “Ви можете бути впевненими, що ми ціну ні для населення, ні для промисловості підвищувати не будемо”, – сказав гарант. 

Крім того, глава держави пообіцяв, що енергоносії для країни подешевшають після створення з Росією консорціуму на базі української ГТС. Проте експерти певні: ця заява Президента ускладнить переговори України з МВФ, адже підвищення тарифів на газ для населення було однією з ключових вимог валютного фонду, відмовлятися від якого в МВФ не мають наміру. Під час останнього візиту місії фонду в лютому в уряді говорили, що готові на певні поступки, зокрема, на підвищення тарифів для найбільш забезпечених верств населення. 

Олександр Пасхавер, директор Центру економічного розвитку вважає, фонд ставить цю вимогу не просто так. “Коли держава тримаєте низькі ціни, що не відповідають вимогам ринку, то ви годуєте багатих за рахунок бідних”, – певен експерт.

Газове питання в Україні має два важелі. Перший – громадяни держави, другий – підприємці. Якщо говорити про населення, то, зрозуміло, що на низьких цінах виграють ті, хто найбільше витрачає. Олександр Пасхавер розповів “Пошті”, що згідно розрахунків, ми витрачаємо з грошей, які йдуть на дотації бідним – 75%  на багатих! “Такий механізм несправедливий! Краще давати дотації бідним, аніж низькі ціни. Адже бюджет – це збір грошей зі всіх громадян: бідних і багатих, – каже співрозмовник. – А ми передаємо свої кошти через низькі ціни на газ, для хімічної і металургійної промисловості. Адже це основні споживачі. Тобто, наповнюємо кишені великим власникам. Що тут ефективного?”

Експерт не бачить нічого незвичного в цій вимозі. “Невиконання цієї вимоги, якби його не відображали, але це корупційне діяння. Низькі ціни вигідні великим бізнесменам і небідним людям”, – каже він. 

Олександр Пасхавер зазначає, що реакція МВФ – передбачувана. “Вона буде негативна. Далі будуть переговори, адже гроші від фонду – це не лише економіка, але й політика. Тому важко сказати, як справа розвернеться. Думаю, що грошей нам не дадуть”, – резюмує він. 

Проте дістати кошти можна через погрози, додає експерт. “Гроші нам все-таки можуть дати, якщо ми погрожуватимемо, що не повернемо попередній транш, тобто дефолтом або чимось страшним. Адже гроші розраховані на те, що їх повернуть. Реакція буде на шантаж, але ставлення до такої держави дуже принизливе”, – додає Олександр Пасхавер. 

На думку директора економічних програм Центру ім. Разумкова Василя Юрчишина, “така заява Президента не залишиться непоміченою в МВФ”. Втім, на співробітництво з міжнародними організаціями Україна, схоже, зараз не налаштована. Якщо до цього часу створення консорціуму з управління ГТС обговорювалося в тристоронньому форматі, то зараз Україна веде переговори виключно з Росією, інформує “Українська правда”. 

Ціна газу для країни у разі створення двостороннього консорціуму повинна знизитися до 280 доларів за тисячу кубометрів. Україна при цьому може скасувати принцип рівного доступу до ГТС, який країна зобов’язалася застосовувати після вступу до Енергетичного співтовариства (ЕС). Перехід до економічно обгрунтованих цін на енергоносії та відмова від перехресного субсидування були в числі головних умов президентської програми реформ, нагадує джерело в Міненерго. 

“Відмовитися від підвищення цін неможливо – навіть якщо ціна газу для України буде знижена до 280 доларів за тисячу кубометрів, обсяг дотацій для теплокомуненерго складе близько 1,1 млрд доларів”, – говорить співрозмовник у міністерстві, пише видання. Він відзначає, що підвищення цін на газ, на якому наполягали міжнародні фінансові організації, тобто на 30%, не зможе компенсувати різницю між закупівельною ціною газу і вартістю його продажу навіть за умови, що Росія знизить ціни на газ для України.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7850 / 1.57MB / SQL:{query_count}