Подорожчав і це ще не межа

Підвищення цін на нафту, як зазначають експерти, спричинило чергове здорожчання бензину в Україні. До березня – очікують нову хвилю

Підвищення цін на нафту, як зазначають експерти, спричинило чергове здорожчання бензину в Україні. До березня – очікують нову хвилю

Нині, порівняно з другою половиною січня, ціни на бензин в Україні зросли на 10-20 копійок. Зокрема у Львові літр популярного А-95 коштує 11,20-11,30 грн. Трейдери і експерти запевняють: здорожчання пального економічно обґрунтоване, адже пов’язане зі зростанням ціни на нафту на світових ринках. Фахівці кажуть, що до кінця місяця ціни на бензин упевнено повзтимуть угору.

Головний чинник – вартість нафти

Експерти вважають, що нинішнє зростання цін викликане плавним, але стабільним подорожчанням нафти, яке почалось у січні: за місяць барель “чорного золота” виріс у ціні приблизно в шість разів, і нині становить 118 доларів за барель. Проте ціни зросли не всюди, адже є ціла низка заправок, на яких поки що бензин не подорожчав.

Геннадій Рябцев, заступник директора НТЦ “Психея” певен, що до кінця місяця бензин подорожчає на усіх АЗС без винятку. “Невеликі мережі скоро підтягнуться до рівня тих, хто вже підняв ціну на пальне”, – розповідає “Пошті” експерт.

На думку Геннадія Рябцева, чергове подорожчання бензину в Україні спричинено виключно коливаннями цін на нафту на світових ринках і, відповідно, подорожчанням нафтопродуктів в Європі. А це і є базові значення, від яких вираховується вартість бензину і дизельного палива на українських АЗС.  

“Нафта дорожчає впродовж останніх чотирьох-п’яти тижнів, тобто процес тривалий. Український ринок реагує на тенденції, сформовані на світовому ринку з запізненням – приблизно на три тижні. Так і відбулося”, – каже Геннадій Рябцев.

Він розповідає, що ціни на нафту зросли в середньому від 112 до 118 доларів за барель. “Відповідно, якщо порахувати в гривнях, то економічно обґрунтоване подорожчання літром бензину в нашій державі, виходить приблизно 10-15 копійок”, – каже співрозмовник “Пошти”. 

11 грн 20 коп. за літр –ще не межа!

На думку Геннадія Рябцева, нафта в найближчі дні дійде до 120 доларів за барель і зупиниться, але на ціні пального в Україні це не повинно позначитись. “Великі мережі вже вибрали люфт – 15-20 копійок. Якщо ціни будуть піднімати, то лише невеликі компанії, які ще цього не зробили. За нашими економічними підрахунками і прогнозами, ціна на нафту, не повинна перевищити 120 доларів за барель. Тут є рівень опору... Навесні буде йти лише інерційне подорожчання, тобто підтягування невеличких компаній до рівня імпортерів великих мереж”, – пояснює експерт бензинового ринку. 

Зі свого боку директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн вважає, що формула розрахунку ціни бензину в залежності від ціни на нафту дозволяє підняти вартість нафтопродуктів уроздріб ще на 10 – 15 коп. “У лютому цього не трапиться, адже запаси палива великі, а ось у березні збільшиться попит і якщо втримається висока ціна на нафту, таке подорожчання (до 11,25–11,30 грн за літр А-95) цілком можливе”, – сказав він.

Проте в експертно-аналітичній групі Кабміну, яка займається питаннями палива, зазначили, що наразі ціни на А-95 нижчі за верхню межу коридору, яка на нині складає 11,3 грн за літр, тому в уряду немає підстав для того, щоб вимагати їх зниження, інформує “Львівський портал”.

Сезонний чиник не впливатиме

Геннадій Рябцев певен, що на ціну бензину не впливатиме початок весняно-посівних робіт, які незабаром стартують. “Цей чинник може впливати на подорожчання, лише тоді, коли існує дефіцит якогось виду нафтопродуктів. Наприклад, взимку, коли температура була нижче двадцяти градусів, то виник ситуативний дефіцит арктичного дизпалива. Тому наприкінці грудня на початку січня ціни на дизпаливо піднімали”, – пояснює фахівець.

Що стосується бензину, то український ринок відкритий, і на нього надходить пальне щонайменше з десяти джерел. Тому, на думку Геннадія Рябцева, немає підстав казати про можливість виникнення дефіциту, навіть ситуативного. 

“Тому нині казати про суттєве дорожчання бензину внаслідок сезонних робіт не варто. Зростання цін через посівну кампанію можливе, але не суттєве, тобто воно може бути лише в окремих регіонах. Наприклад, в господарських, де аграрії будуть формувати великі запаси пального. Така ситуація можлива на півдні України, але не в західних регіонах”, – резюмує Геннадій Рябцев. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7941 / 1.57MB / SQL:{query_count}