Криза скресне?

Львівщина не залишиться обабіч світової рецесії, однак є підстави сподіватися, що тут вона буде милосерднішою

Львівщина не залишиться обабіч світової рецесії, однак є підстави сподіватися, що тут вона буде милосерднішою

bud.jpg 

Привид економічної кризи бродить Україною. Курс долара в обмінниках сягнув 6,11 грн. Банки не видають кредитів і достроково не повертають депозитних коштів. Все частіше доводиться чути про скорочення працівників, передусім у банківській сфері. Аналітики з центральних каналів телебачення також постійно говорять про тривалу економічну всесвітню кризу. "Пошта" поцікавилася думкою економістів, чиновників та підприємців про те, що очікує Львівщину під час цих потрясінь. Й отримала заряд поміркованого оптимізму.

"Невтішних прогнозів нині ніхто не робить, - переконаний Ростислав Слав'юк, професор, доктор економічних наук, заступник директора Львівського інституту банківської справи НБУ. - Ринок України і справді завмер. Та про глибоку кризу говорити не доводиться, радше про перерозподіл сил та ресурсів. Банки й справді відчувають брак фінансів, але не перебувають на порозі кризи. І якщо політика НБУ й уряду буде зваженою, - а як на мене, то вона наразі є правильною, - то банки через рік оговтаються і поглядатимуть у бік підприємств, а не споживчих кредитів".

Та більшою чи меншою мірою криза, звісно, зачепить усі галузі. Насамперед, вона вплине на здатність підприємств залучати кошти для власного розвитку й підприємства змушені будуть мінімізувати власні витрати. Серед галузей, які, за словами фахівців, набільше відчуватимуть вплив світової кризи, - будівництво, автомобілебудування, банківські послуги та, звісно, металургія. Останньої на Львівщині немає. Однак про побудову заводу автомобільного концерну "Пежо-Сітроен", якого активно добивався голова ЛОДА Микола Кміть, а також про анонсоване розширення виробництва ТзОВ "Леоні Ваерінг Системс" (Стрийський район), що спеціалізується на виробництві кабельних мереж для автомобілів компаній "Дженерал Моторз" та "Опель", наразі доведеться забути. Хоча, як повідомили "Пош­ті" на підприємстві, про скорочення персоналу наразі теж не йдеться.

"Найважче буде підприємствам із виробничим циклом, який триває понад 3 місяці, - аналізує ситуацію Ростислав Сорока, начальник Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Львівської ОДА. - Адже вже сьогодні замовники просять відтермінувати поставку продукції. Але відтермінування - це ще не відмова, тому можна маневрувати, перерозподілити витрати, затягнути паски й таки протриматися. Якщо говорити про наш регіон, то це, передусім, галузь машинобудування, виробництво меблів та будівельних матеріалів. Циклічність у розвитку відчуватиме й легка промисловість".

"Варто очікувати паузи на ринку будівництва і часткове зменшення цін на нерухомість.

У зоні ризику опиняться й торгівля та сфера послуг, адже, зважаючи, що рівень доходів населення зменшиться, а споживчий кошик подорожчає, зменшаться й можливості розвитку сфери послуг. Частково призупиняться й вирощування та переробка сільськогосподарської продукції", - продовжує тему Валерій П'ятак, перший заступник голови Львівської ОДА.

Все активніше Львівщиною ширяться чутки про тотальне безробіття. За словами Катерини Книжицької, керівника проектів та програм компанії "Macro Consulting Group", у рекрутингових агенціях Львова вже нині різко скоротилися замовлення на персонал. Особливо це торкнулося банківської сфери та торгівлі. "Від початку жовтня компанії почали закривати вакансії, які подавали раніше, а нових не дають. Водночас, різко збільшується база резюме, тобто кількість людей, які шукають роботу", - розповіла вона "Пошті". Як зазначають експерти, з жовтня на ринку праці України приблизно на 15% знизився попит на нових працівників. Водночас, у вересні у кадрові агентства надійшло на 30% більше резюме фахівців, ніж у серпні. Та, на думку Ростислава Сороки, підстав для розмов про масові звільнення на Львівщині немає жодних. "Я щодня спілкуюся із керівниками підприємств Львівщини. Вони розглядають кризу як тимчасову, на кілька місяців. Проте ніхто не буде скорочувати персонал, адже нині куди актуальнішою є проблема кадрів. І звільнивши сьогодні людей, вони за кілька місяців отримають кадровий голод. Можливі лише маневри: відпустки за власний рахунок, зменшення кількості робочих годин. Щоправда, до сфери ризику потраплять допоміжні структури: сервісні служби, маркетингові та рекламні відділи, відділи стратегічного планування тощо, проте основний виробничий персонал звільняти ніхто не буде", - переконаний Ростислав Сорока. Крім того, від безробіття суттєво постраждають фахівці будівельних професій. За словами Володимира Кадушкевича, голови правління ТзОВ "Інвестиційна компанія "Комфорт-Інвест", скорочення людей у будівельній галузі сягне навіть 40%. "За останні два місяці обсяги нового будівництва впали майже вдвічі. За попередніми прогнозами, сфера будівництва почне відновлюватися приблизно з літа 2009 року. А на обсяг середини 2008 року вийде десь за півтора-два роки", - сказав "Пошті" Володимир Кадушкевич. Водночас, він не припускає, щоб ціни на нерухомість суттєво знизилися, адже на ринку існує незадоволений попит. Натомість, на думку Ростислава Слав'юка, нерухомість таки трохи подешевшає.

Зрештою, експерти сходяться на думці, що Львівщина відчує кризу таки дещо менше, ніж Схід України. Адже тут немає підприємств, які у технологічному процесі виробництва застосовують газ, а, по-друге, на думку Ростислава Слав'юка, галичани спокійніше сприймають ситуацію і менше панікують.

За словами Ростислава Сороки, в ЛОДА вже розробили комплекс заходів, які дозволять пережити важкий період.  "Наразі не можна вилучати у під­приємств кошти. Тому йдеться про термінове повернення підприємствам ПДВ. Окрім того, варто скоротити термін оформлення митних декларацій для виробників. Потрібно також зупинити нарахування підприємствам пені за протермінування соціальних виплат, скасувати аванс у розмірі 50% за оплату електроенергії та газу. Банки мають зменшити терміни перерахування коштів", - розповів "Пошті" чиновник.

Та впровадження цього комплексу заходів залежить від волі уряду. Якщо ж Кабмін ігноруватиме ці вимоги, підприємства й справді можуть опинитися на межі виживання, і будь-які прогнози впиратимуться у варіанти соціального вибуху.

На думку Ростислава Слав'юка, термін кризи в Україні залежатиме від двох чинників: наскільки швидко бізнес-групи перерозподілять ресурси та від того, наскільки у країні затягнеться криза політична.

Зрештою, у нашій державі жоден процес ще не відбувався за сценарієм підручників з економічної теорії.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8435 / 1.6MB / SQL:{query_count}