Бензин знову подорожчає

Експерти певні: вартість пального залежатиме від світових цін на нафту та курсу гривні

Експерти певні: вартість пального залежатиме від світових цін на нафту та курсу гривні

Автовласникам уже за місяць варто готуватися до підвищення цін на бензин і дизельне пальне. Експерти бензинового ринку в Україні певні: здорожчання пального буде незначним, адже пов’язане передусім із весняно-польовими роботами. Тож “Пошта” з’ясувала, на скільки підскочить ціна бензину і які фактори вплинуть на це.

Найбільші нафтовидобувні компанії Росії – “Роснефть” та “ТНК-ВР” оголосили про підвищення цін на нафтопродукти. Як відомо, частка російського імпорту в загальних обсягах поставок бензину і дизпального в Україну становить від 15% до 20%. І якщо тенденція зростання відпускних цін на пальне в Росії триватиме, то воно може подорожчати і в Україні.  

Проте деякі експерти певні, що здорожчання бензину на українських заправках найближчим часом очікувати не варто. Зокрема Геннадій Рябцев, заступник директора НТЦ “Психея”, каже, що Україна не залежить від російського бензину, тому місяць бензин дорожчати не повинен. “Якщо наші сусіди продаватимуть пальне за вищою ціною, то це не означає, що пальне в Україні подорожчає, адже частка російського бензину в нашій державі незначна”, – розповідає “Пошті” Геннадій Рябцев. 

Відомо, що бензиновий ринок України відкритий, і якщо ми відмовимося від дорогого російського бензину – його нішу на ринку миттєво заповнить бензин з Білорусі, Польщі, Литви тощо. Тому споживач навряд чи відчує зміни. 

Ба більше, російське пальне не надто якісне, а якщо його вартість зросте, то навряд чи воно зможе конкурувати з бензином, яке Україна купує, наприклад, із Білорусі.

Так, Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій, розповідає, що російські нафтопереробні заводи застарілі, і незважаючи на те, що їх модернізують, якість пального залишає бажати кращого.  

“Більшість бензину, виготовленого в Російській Федерації, низької якості, тобто нашим сусідам не вистачає якісного пального, тому вони хочуть розкривати один із запасів, які вони зберігають на випадок війни та надзвичайних ситуацій. Тобто планують розпечатувати його і використовувати”, – каже експерт.

З слів Юрія Корольчука, це призведе до того, що бензин таки буде дорожчати, тому пальне, яке постачатимуть в Україну з Росії буде дорожчим. “Хоча останнім часом ціни на пальне в нашій державі знижувались, як в оптовому, так і в роздрібному продажі. Тому навіть якщо ціна на російський бензин зросте, то український ринок цього здорожчання не відчує”, – певен експерт інституту енергетичних стратегій. 

Крім того, Юрій Корольчук певен, що нині охочих постачати пальне на український ринок не бракує, тому дорогий російський бензин нам не загрожує, а скоріше за все негативно відобразиться на самому ж російському ринку бензину. “Росіяни продаватимуть пальне дорожче, можливо, стверджуючи, що воно якісніше. А люди часто готові заплатити дорожче за якість”, – припускає експерт. 

Незважаючи на цінову політику Росії, експерти запевняють, що нині на українському ринку бензину – стабільність. Проте як довго це триватиме, прогнозувати не беруться. Адже вже через місяць аграрії почнуть закуповувати пальне готуючись до весняних робіт, а всім добре відомо, що це щороку пожвавлює ринок і відповідно ціна зростає. Так, нині літр А-95 в середньому коштує 10 грн 90 коп., а навесні ціну можуть підвищити до 11 грн 20 коп.”, – прогнозує Юрій Корольчук.

 З його слів, зараз ціна бензину в оптовому продажі трохи знизилась, адже на ринку забагато пального, але ближче до весни ціни будуть піднімати – це щороку характерно для України.

“Так, найбільше вартість бензину залежить від ціни на нафту. Не будемо забувати, що його вартість в Україні залежить і від політики. Виборів весною немає, тому урядовцям немає сенсу стримувати ріст цін на пальне. Проте є багато інших критичних моментів в економіці країни, через які влада зацікавлена підтримувати в цій сфері стабільність”, – вважає експерт.

Так, Геннадій Рябцев розповідає, що нині на ринку триває так званий “мертвий період”. “Він розпочався з грудня і триватиме до кінця січня. Пожвавлення на ринку варто очікувати вже в середині лютого, бо саме з цього часу аграрії почнуть заготовляти пальне для весняних робіт, зокрема, для посівної. Проте не думаю, що попит спричинить ріст цін на пальне”, – каже Геннадій Рябцев. Він певен, що все залежатиме від ціни на нафту, та від того, чи дешевшатиме українська гривня до весни.   

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7441 / 1.57MB / SQL:{query_count}