Купити по 6, продати по... 5

Петро Переверзєв, керівник Міжбанківської валютної біржі,  про небезпеки скуповування долара, перспективу біржового курсу і світової кризи

Петро Переверзєв, керівник Міжбанківської валютної біржі,  про небезпеки скуповування долара, перспективу біржового курсу і світової кризи

perever.jpgФінансова криза, нез­ва­жаючи на зусилля НБУ, три­ває. Панічні настрої, що поступово охоплюють громадян, які тримають власні заощадження у банках, навряд чи вщухнуть після рішення головної фінансової установи країни про заборону дострокового припинення чинності угод за депозитними вкладами. Негаразди з гривнею стали об'єктом посилених маніпуляцій на політичному полі. Сьогодні аналіз і прогноз ситуації від керівника МБВБ.

- Петре Петровичу, що насправді відбувається з доларом і чого чекати далі?

- Це питання я б розділив на дві частини. Є міжбанківський ринок і є ринок готівковий. Коли ми говоримо про доларову складову для курсу долара-гривні на вулиці, то це така собі синусоїда, яка є на ринку завжди.

Тобто на хвилі чуток, того маразму, який відбувається сьогодні у ЗМІ, обиватель реагує на це дуже просто: за звичкою "йде" у долар. Купує на всі свої заощадження за будь-якою ціною долар. Звичайно, готівковий долар росте. Я впевнений, що коли дійде до якогось максимуму, після шес­ти (гривень - "Пошта") долар піде вниз. Потім, коли заспокоїться увесь цей сьогоднішній інформаційний жах, люди зрозуміють, що треба якось жити, купувати продукти та одяг з врахуванням того, що до Нового року зазвичай усі продають долари - треба готуватися до свят - курс відійде до рівня п'яти гривень. Хоч я далеко не Ванга.

Друга частина питання - це міжбанк. Тут зовсім інші причини, принципи формування курсу. Зважаючи на свій дос­від роботи в міжбан­ків­ській сфері (15 років я пропрацював у банках), я переконаний, що НБУ, котрий цілком контролює цей ринок, спроможний якщо не крупними експансіями, то точковими кроками керувати ним. Сьогодні між­банк досить великий і розширення коридору Нацбанком - це природна реакція на кризу, яка триває у цілому світі. Не думаю, що попереду в нас обвал, не думаю, що гривня дійде до немислимих курсів. Думаю, Нацбанк в стані контролювати між­бан­ківський ринок, а валютно-обмінний курс повернеться до стартового рубежу.

-  Люди не так бояться змі­ни курсу - вже пережили не один стрибок - як можливого зростання  цін. У нас завжди зміц­нення долара відображається на магазинних цінниках...

- Я вважаю, що це звичка. Я, наприклад, давно не купую імпортних продуктів, забув навіть, коли на них дивився. Ми просто звикли до якогось еквіваленту. Зрозуміло, що це важко переламати швидко. Але це лише звичка і не більше. Ціна, собівартість хоч і має якусь валютну складову, але далеко не у всьому. Щодо європейського ім­порту, якщо ми говоримо про поставки одягу, промислових товарів чи м'яса, то варто говорити про євро, а воно зараз програє долару. Тобто тут не може бути підвищення ціни. Це звичка і додаткова можливість для торгових точок підняти ціну. Економічних передумов для подорожчання зовсім немає.

- Яка небезпека чи, навпаки, - користь - хова­ється за валютними стрибками для самих банків. Експерти побоюються, що дрібні банки можуть не витримати цього.

- Що відбувається сьогодні? Зрозуміло, що світова криза зачепила український банківський сектор. У тому сенсі, що для наших банків складними виявилися зов­нішні позики. Рейтинг довіри до України упав, до банків теж. Зрозуміло, що подорожчали ресурси, які могли би взяти наші банкіри за кордоном. Я сьогодні чув, що НБУ розглядає максимальну ціну західних ресурсів. Він збирається її підвищити для того, аби банки змогли отримати "довгі гроші". Брак коштів призвів до того, що багато банків припинили кредитування. Як наслі­док - кредитні портфелі, перевантажені будівництвом, іпотекою, лягли в негатив у банківському балансі. Безумовно, багато банків, які саме у такий спосіб структурували свої кредитні портфелі, опинилися у складній ситуації. Можливо, це ще позначиться на дрібних банках, які мають засновницькі серйозні проекти. Якщо акціонери банку фінансували свої проекти за рахунок його коштів - теж проблема.  Сьогодні закордонних грошей немає, коштів від громадян також - доводиться під­вищувати відсотки на депозити. Між­банк, як у таких випадках бу­ває, зачаївся - воліє поки що не давати гроші у борг. Це, звичайно, вплине на банки. Однак жодних під­став говорити про банківську кризу немає. Ця сис­тема захищена ліпше за інші.

-  Дехто прогнозує інтерес до слабкості українських банків з боку закордонних структур.

- З цим я зовсім не погоджуюся. Справа у тому, що одна з причин кризи на фондовому ринку - у тому, що іноземці забрали гроші з України. Саме тому ціна на долар на між­банківській біржі зростає. Розуміючи, що твориться на західних ринках, інвестори намагаються максимально сконцентрувати і убезпечити свої активи. Я не думаю, що хтось сер­йозно розглядає купівлю на­віть здешевілих українських бан­ків. Хоч цей процес пос­тійний - питання лише у ціні.

- І все-таки, яким може бути курс долара найближчим часом?

- Думаю, що на Між­бан­ків­ській валютній біржі курс не вийде за ме­жі коридору, тобто  не буде вищим за 5,3 гривні. На моє переконання, курс го­тів­кового обміну теж повер­неть­­ся до цього рів­ня. Люди змушені будуть напередодні Різдва понести долари, які купували за шість гривень, і продати їх приблизно за 5,2 гривні. 

Розмовляв Олег Гулик, Київ

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8375 / 1.58MB / SQL:{query_count}