Бензинові прогнози

Експерти певні, що до середини березня вартість бензину підвищиться до 11 грн за літр

Експерти певні, що до середини березня вартість бензину підвищиться до 11 грн за літр

Цього тижня нафта на світових біржах почала різко дорожчати, зокрема російська “Urals”, бензин якої постачають в Україну, цього тижня вперше з травня минулого року перевищила позначку 120 доларів за барель. Нагадаємо, наприкінці 
2011-го експерти припустили, що бензин подорожчає на 1,3 грн за літр і солярка на 80 копійок за літр, якщо уряд підтримає ініціативу Міненерго про підвищення мита на імпортні нафтопродукти.

Чинники зростання 

Сергій Куюн, керівник консалтингової агенції “А-95”, вважає, що тривога спричинена динамікою росту світових цін на нафту. “З початку 2011 р.  барель нафти коштував 100 доларів, тепер ціна – 120 доларів. Отож, ріст доволі динамічний. Проте незрозуміло, що буде далі. Я відслідковую різні експертні оцінки цієї ситуації, і є багато факторів, які могли б стримувати ціну на нафту, але вона все одно дорожчає”, – зазначив “Пошті” Сергій Куюн.   
За його словами, також не слід забувати, що з нового року в Україні зросли акцизи на бензин. “Подорожчання нафти на 18 євро за тонну дорівнює подорожчанню літра бензину на 18 коп. Цей чинник на початку року ми пройшли непомітно, оскільки були старі запаси бензину. У лютому ринок використовував запаси грудня і січня, але в березні ціна підвищеного акцизу і вартість нафти безумовно відіб’ються на ціні бензину. До середини березня ціна на бензин може вирости до 11 грн за літр”, – прогнозує експерт. 
Олександр Жолудь, економіст міжнародного центру ретроспективних досліджень, пояснює, що ціна на бензин в Україні залежить від трьох основних чинників: світової ціни на нафту, курсу валют (адже світова ціна на нафту в доларах, а ми купуємо нафту та інші нафтопродукти в гривнях) і ставки акцизу. 
“Відповідно, коли підвищується один із цих показників, зростає основна ціна на бензин. Якщо ціна на нафту залишиться на такому високому рівні, то, відповідно, підвищиться ціна на бензин. Вартість бензину становить понад половину від вартості нафти. Тобто, зростання ціни на нафту на 1% спричиняє щонайменше зростання ціни на бензин на 0,5%, а може бути і більше”, – пояснив “Пошті” Олександр Жолудь.
Експерт певен, що різкі стрибки ціни на нафту не завжди впливають на подорожчання бензину. “Питання у тому, чи протримається ціна нафти на високому рівні. Якщо ціна на нафту закріпиться на цій позиції або підніметься, то це обов’язково вплине на ціну бензину в Україні. Спрогнозувати ціну на бензин найближчим часом мені складно. Все залежить від того, яка ціна на нафту встановиться”, – каже експерт.

Чи впливає сезонний чинник?

На думку Сергія Куюна, дефіцит пального й спровоковане підвищення цін на бензин у період весняно-посівних робіт відійшли в історію. “Основний вплив на ціну бензину мають світові ціни на енергоресурси. Наприклад, навесні минулого року ціна на бензин була приблизно 120 доларів за барель, і це не завадило селянам зібрати рекордний урожай. Цієї весни не буде проблем ні з ресурсом, ні з цінами, тому, я вважаю, що сезонний фактор не буде працювати. В останні роки ринок живе в стані перманентного профіциту, тобто, на ринку пального більше, ніж його потрібно”, – пояснює Сергій Куюн.
За словами Олександра Жолудя, цього року під час весняно-посівної компанії ціни на бензин не зростатимуть. “Раніше, коли в Україні було мито на ввезення нафтопродуктів, справді, щороку під час посівної і збиральної кампаній ціни на нафтопродукти підвищували. Тепер в Україні вільний ввіз нафтопродуктів, і, відповідно, зростання попиту покривається збільшенням пропозиції. Доки в нас знову не введуть обмеження на імпорт бензину й інших нафтопродуктів, то подорожчання бензину через сезонний чинник очікувати не варто”, – переконаний Олександр Жолудь. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7703 / 1.56MB / SQL:{query_count}