Українці їстимуть менше хліба?

Експерти вважають, що основна причина зниження обсягів виробництва хліба – скорочення пропозиції якісного зерна

Експерти вважають, що основна причина зниження обсягів виробництва хліба – скорочення пропозиції якісного зерна

В Україні знизилися обсяги виробництва хліба. Так, лише за останні чотири місяці обсяги виробництва впали на 3,3%. Якщо темпи зниження збережуться, то річний обвал обсягів виробництва складе 10%, при цьому в умовах жорсткого держрегулювання частина ринку може просто “піти” в тінь, інформують “Экономические известия”.

Експерти вважають, що основна причина зниження обсягів виробництва хліба – скорочення пропозиції якісного зерна. Причин для браку борошна в Україні  немає, оскільки цього року аграрії зібрали рекордний урожай. Але  обсяги виробництва борошна планомірно знижуються. Так, у жовтні борошномельні підприємства зменшили виробництво борошна на 2,7%. 

Ринок хліба може “піти” в тінь

Так, виробництво хліба традиційно було одним із найбільш стабільних показників у країні. У період економічної кризи, споживання хліба, традиційно збільшується на противагу, наприклад, м’ясним та молочним виробам, які не по кишені збіднілому населенню. В абсолютних цифрах за липень-жовтень 2011-го хлібокомбінати в Україні виробили 578,6 тис. т хлібобулочних виробів проти 598,3 тис. т за липень-жовтень 2010-го. 

ДО ТЕМИ

Наймоднішою фішкою ринку хлібобулочних виробів є наявність у більшості супермаркетів своєї власної пекарні. Супермаркети найчастіше випікають хліб за ексклюзивною рецептурою з різними інгридієнтами.  

На думку експертів, зниження обсягів виробництва хліба не є наслідком скорочення попиту на хліб з боку населення. Влада любить повторювати, що зерна в цьому році багато і воно дешеве. По-перше, не таке вже дешеве, а по-друге, чому ніхто не говорить про ціну газу, зростання зарплат?”, – зазначив представник одного з найбільших борошномельних підприємств України, інформує “Економічна правда”.

Експерти кажуть, що розбалансування внутрішнього ринку відбулося через активний експорт. Із України вивезено у 3,6 рази більше борошна, ніж торік.  Українську муку експортують до Молдови (33%), Індонезії (32%)  і Тунісу (17%).

Так, у подальшому ситуація може погіршитися. Ринок борошна, як мінімум житнього, може стати дефіцитним уже в наступному сезоні. Сільгоспвиробники цієї осені істотно скоротили посіви озимого жита. У деяких регіонах скорочено площі під посів цієї культури більш ніж вдвічі. А ті аграрії, які посіяли цю культуру, втратили значну частину посівів через посуху цієї осені, яка згубила майже третину майбутнього врожаю.

КОМЕНТАР
Іван Стефанишин, заступник голови Львівської ОДА:
- Зниження обсягів виробництва нині є незначні і допустимі. Можливо, це пов'язано з тим, що багато людей сьогодні думають, що споживати, є різні дієти тощо. Відомо, що смак українського хліба трохи відрізняється від європейського. Зараз в Україні ми намагаємося перейти на нову технологію виробництва хліба, більш наближену до європейської. Можливо, ця технологія дозволить виробникам більше додавати різноманітних добавок, домішок до хлібопродукції, але це не виходить за межі дозволеного. Відомо, що цього року в Україні є надвиробництво овочів та зерна. Вважаю, що цьогоріч проблеми з хлібом та хлібопродуктами не виникатиме. Не повинна і зрости ціна на хліб. Наприклад, колись ковбаса була зроблена з м'яса, а сьогодні його заміняють різними добавками. Так і вміст хліба змінився, але водночас, він став наближеним до європейського зразка. 

На думку учасників ринку, переорієнтувати частину борошна, яка зараз йде на експорт, на внутрішній ринок можливо, запропонувавши адекватну ціну. Однак в умовах жорсткого держрегулювання хлібного ринку це навряд чи вдасться. З цієї причини ринок все більше йде в тінь. 

Дешеві овочі витісняють хліб

Зниження споживання хліба, яке зафіксовано в Україні, може бути пов’язане зі збільшенням пропозиції дешевих овочів. На думку Тетяни Гетьман, керівника “АПК-Інформ: овочі і фрукти” негативна динаміка споживання хліба може бути пов’язана з надвиробництвом картоплі й овочів “борщового” набору, які конкурують із хлібом на столі споживача.  “Ціни на картоплю й городину, порівняно з минулим роком, впали на 60-80%”, – каже “Пошті” Тетяна Гетьман. Серед інших версій зниження виробництва хліба – зменшення промислового випуску борошна, незважаючи на великий урожай зернових цього року. Нагадаємо, що у 2011 р. в Україні намолотили 57 млн т зерна, що на 37,4% більше, ніж торік. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7699 / 1.58MB / SQL:{query_count}