Конкуренти українських готелів

Тамара Євдокімова, заступник генерального директора Асоціації готельних об’єднань та готелів міст України

Тамара Євдокімова, заступник генерального директора Асоціації готельних об’єднань та готелів міст України

На думку експертів, нині Львів не реалізовує й половини свого туристичного потенціалу. Поза тим цей напрям активно розвивається, а вже після Євро-2012, кількість туристів може подвоїтися. Обслуговування в українських готелях стає все якіснішим, і не останню роль в цьому зіграв майбутній чемпіонат Європи з футболу. 
Сучасні готелі пропонують дедалі більше нових та ексклюзивних послуг. Проте в готельному бізнесі залишається чимало проблем, зокрема високі ціни, конкуренція з боку квартир з подобовою орендою, сертифікація та стандартизація готелів. Про це “Пошта” спілкується зі заступником генерального директора Асоціації готельних об’єднань та готелів міст України Тамарою Євдокімовою.
Готелі та футбол
– Пані Тамаро, до Євро-2012 будують чимало готелів. Прошу сказати, чи виправдане таке будівництво? 
– Насправді не так уже й багато готелів зараз будують. Планувалося набагато більше, але через економічну кризу, зміну розмірів податків, цін на комунальні послуги ситуація змінилася. Сьогодні будують чверть того, що планували. Готелі усіх чотирьох українських міст, які прийматимуть Євро-2012, підписали угоди з “TUI-travel” – компанією, що є офіційним туристичним оператором УЄФА. Згідно з цією угодою, передбачені відповідний рівень обслуговування, комфортності проживання  та штрафні санкції за не дотримання цих норм. 
 


– Чи будуть затребувані і заповнені готелі після завершення футбольного  чемпіонату?

– Якщо хороший готельний менеджмент і розумна цінова політика, то готелі будуть затребувані завжди. Якщо це не туристичні міста, то готелі акцентують увагу на ділових потоках: конференціях, відрядженнях. Тому готелі у Черкасах, Дніпропетровську, Луганську та інших містах виживають на так званому діловому туризмі. І якщо під час Євро-2012 заповненість готелів буде на 80-90%, а після – 40%, все одно вони зможуть вижити. 

– Україна не є дешевою за цінами на проживання у готелях. Скажіть, будь ласка, чи можна очікувати здешевлення готельних номерів?

– Це питання глобальне і торкається не лише готельної сфери. Ціни на готельному ринку залежать від економіки держави. Готелі ніколи навмисно високі ціни не ставлять, і українські не виняток. Велика собівартість утримання, значні податки, дуже багато грошей йде на оплату енергоносіїв… 
Не в інтересах готелів вимагати велику оплату за номери, адже вони розуміють, яка нині матеріальна забезпеченість населення. Наприклад, у країнах Євросоюзу ПДВ становить 7%, а у нас – 20%. У ЄС працюють над готельно-ресторанним бізнесом у комплексі, а у нас, якщо три- і чотиризіркові готелі звільнили від податку на прибуток, то ніяких змін у ресторанному секторі не спостерігалось. Тому й виходить, що українські готелі дорожчі за європейські.
“Подобова” конкуренція

– Нині набула популярності оренда квартир подобово. Скажіть, будь ласка, наскільки серйозною є конкуренція такого “квартирного” бізнесу?

– Подобова оренда квартир дійс­но створює дуже велику конкуренцію готелям. Готельєри нашої країни неодноразово зверталися з цією проблемою до уряду, адже ця оренда квартир є нелегальною та не оподатковується. Цей сегмент відібрав від готельєрів велику частку клієнтів через те, що у них набагато нижчі ціни. Адже якщо готель оплачує комунальні послуги як підприємство, то рієлтери й агентства нерухомості – як звичайні громадяни, та ще й нерідко із субсидіями. 
Однак варто зазначити, що у них немає ні охорони, ні безпеки, ані жодної відповідальності вони не  несуть. На відміну від квартир, готелі застраховані і працюють за стандартами. Тому люди, що користуються орендою квартир подобово, свідомо ризикують. 

– Яку частину клієнтів забирає оренда квартир подобово? І наскільки це відчувають готельєри?

– Дуже важко визначити, скільки відсотків клієнтів відібрали квартири від готельєрів. Проблемою є те, що ми не знаємо, скільки цих квартир існує. Якщо маємо інформацію, що у Києві є 30 тисяч таких квартир, то реальна їх кількість набагато більша.
 Ще однією проблемою є те, що агентства, які пропонують оренду квартир подобово, ведуть агресивну політику в інтернеті. Готелі і квартири подобово можна порівняти із купівлею пальта: що на ринку, що у фірмовому магазині пальто має одну і ту ж функцію, але пальто з ринку може дуже швидко розлізтися, натомість якість фірмового пальта відповідатиме ціні.

Чи “падають” зірки з готелів? 

– Чи є в Україні державні стандарти сертифікації готелів щодо визначення “зірковості”? 

– У нас є державні стандарти, які прийняті  2004-го, 2006-го років та виправлені у 2008-му. Вони є обов’язковими для всіх і адаптовані до наших умов та законодавства. Натомість європейські вимоги та стандарти для готелів здійснюються на основі європейського законодавства. Крім того, ми не можемо приймати усі європейські стандарти, адже у нас зовсім інший менталітет, інший народ і, зрештою, інші закони. Держстандарти для готелів в Україні досить високі, хоча, на мою думку, деякі з них потрібно вдосконалити. Наприклад, українськими нормами прописано  наявність у тризіркових готелях перукарень. Однак фактично вони пустують. 

– Чи є українські готелі, які добровільно проходили європейську сертифікацію?

– Існує міжнародна серія стандартів якості – ISO. Закон України надає можливість вибору сертифікації: можна отримати державний сертифікат якості або ж міжнародний. Зазвичай цією міжнародною системою стандартизації користуються готелі, що приймають іноземні делегації. Зараз я працюю над Європейською екологічною стандартизацією готелів. Ці стандарти матимуть багато вимог щодо здоров’я та довкілля. Поки що українські готелі не проходять цієї сертифікації, а ось за кордоном якщо на готелях розміщений графічний символ – листок, то європейці знають, що готель має екологічну безпеку.
Обслуговування 
по-українськи

– З якими, на Вашу думку, найбільшими проб­лемами сьогодні стикаються українські готельєри?

– Через економічну кризу знизилась ділова активність, тому зменшилась кількість клієнтів готелів. Як вже казала, проблемою також є високі ціни на комунальні послуги. Варто звернути увагу, що в Україні понад 100 вишів випускають спеціалістів для готельно-ресторанної та туристичної індустрії, хоча насправді лише кілька навчальних закладів випускають справді кваліфікованих спеціалістів. Загалом університетська підготовка не цінується.  

– Як оцінюєте якість сьогоднішніх послуг, що надають готелі?

– Сучасне молоде покоління України є європейським і вимагає відповідних послуг та обслуговування. 50%  успіху готелів, безперечно, залежать від якості обслуговування та персоналу. Найменший готель із люб’язними працівниками може постійно мати і прибуток, і клієнтів, а у готелі навіть з кришталевими та позолоченими меблями усю клієнтуру може відбити “баба Галя”, яка постійно кричатиме. А якість обслуговування та робота персоналу залежить, своєю чергою, від керівництва. 

– Розкажіть, будь ласка, про вимоги до персоналу. Зокрема, вимоги до персоналу в Україні стандартні чи мають певну специфіку?

– Кожен готель орієнтується на свою специфіку, тому підбирає персонал за власними вимогами. Загальною вимогою у готельєрів є етикет та знання двох-трьох іноземних мов. Готелі у мовному питанні орієнтуються за потоком іноземних клієнтів. Звісно, найпопулярніші – англійська, французька та німецька мови. 

– Які нові послуги з’яви­лися в готелях за останні роки?

– Є готелі, яким нічого не потрібно, а є такі, що підіймають свої рейтинги новими додатковими послугами. Нових послуг є безліч на сьогоднішньому ринку, їх можна перелічувати безкінечно: це і Wi-Fi, SPA- послуги, on-line бронювання номерів, оренда автомобілів, догляд за дітьми, проведення різноманітних конференцій, пакети туристичних послуг, вечірки, іноземні кухні, тематичні дні, наприклад, полуничний, малиновий і безліч усього подібного. Нині набула популярності система знижок, зазвичай для сімей з дітьми, для весіль, на вихідні та святкові дні. Готель, який хоче заробити гроші, придумає усе можливе, щоб зацікавити та задовольнити своїх клієнтів.  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7885 / 1.63MB / SQL:{query_count}