Бензинова розкіш

Поки влада розповідає про стабільність, експерти прогнозують чергове подорожчання бензину зі середини вересня. Ціна літра найпопулярнішого А-95 зросте у середньому на 30-50 копійок. Традиційно щороку з початком осені водіїв чекає ціновий сюрприз – дорожчає бензин. Не стане винятком і вересень 2011-го. Скажімо, зараз експерти прогнозують, що вартість літра найпопулярнішого А-95 збільшиться у середньому на 30-50 копійок. Тим часом влада запевняє, що у найближчі два тижні бензин не підніметься у ціні. Сьогодні ж вартість пального сягає позначки 10,10 грн – 10,49 грн за літр (імпортного виробництва марки А-95), вітчизняного – 9,90 – 10 грн за літр.

Поки влада розповідає про стабільність, експерти прогнозують чергове подорожчання бензину зі середини вересня. Ціна літра найпопулярнішого А-95 зросте у середньому на 30-50 копійок

  Традиційно щороку з початком осені водіїв чекає ціновий сюрприз – дорожчає бензин. Не стане винятком і вересень 2011-го. Скажімо, зараз експерти прогнозують, що вартість літра найпопулярнішого А-95 збільшиться у середньому на 30-50 копійок. Тим часом влада запевняє, що у найближчі два тижні бензин не підніметься у ціні. Сьогодні ж вартість пального сягає позначки 10,10 грн – 10,49 грн за літр (імпортного виробництва марки А-95), вітчизняного – 9,90 – 10 грн за літр.

Версія експертів: таки подорожчає

На думку фахівця із зв’язків з громадськістю мережі АЗС ОККО Олега Дорожовця, на вартість пального впливає акцизний чинник і світові ціни на нафту. “Якщо ми можемо прорахувати акцизний чинник, то, як будуть змінюватися ціни на нафту і нафтопродукти, прорахувати складно. Подорожчання бензину слід очікувати у вересні цього року, – зазначив “Пошті” Олег Дорожовець. – Уже сьогодні діють акцизи на бензин і дизельне пальне, які є на 40% вищими від тих, які були донедавна. Багато залежить від дій нашого уряду”.
За останні роки в Україні частка вітчизняного бензину становить 60-70%, а 30-40% – імпортного. Зокрема, везуть до нас бензин із Білорусії, Литви, Росії, Польщі, Угорщини, Румунії. “Автомобільний ринок в Україні оновлюється, тому все більше машин потребують якісного пального, тобто пального європейських стандартів”, – зазначає Олег Дорожовець.
Професор, доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ Ростислав Слав’юк вважає, що бензин подорожчає на 1 грн за літр, а, можливо, й більше. “Звичайно, ціна пального підвищиться. Як тільки почнуться дощі, настане сівба, оранка, ціна на бензин одразу підскочить”, – каже він. “Коли подорожчає пальне, відповідно подорожчають продукти харчування, комунальні послуги”, – додає професор.
Думку, що ціна бензину зросте у вересні, підтримує й Ігор Назаркевич, доцент кафедри економіки України Львівського національного університету ім. І.Франка. “Передумовою підвищення ціни на бензин є податкова і митна політики нашої держави, яка постійно змінюється в напрямку зростання. Також зростає ціна на нафту на світовому ринку. Вартість пального збільшуватиметься ще й тому, що аграрний сектор має стійкий попит. На мою думку, ціна літра бензину може зрости на 1-1,5 грн. Найбільше це подорожчання торкнеться марки А-95+”, – каже Ігор Назаркевич. За його словами, стрибок ціни на бензин відіб’ється на всій економіці. “Найперше цей стрибок відчують пересічні споживачі – подорожчають продукти щоденного вжитку. Мені здається, що це може негативно відбитися на нашій національній одиниці, призвести до незначної девальвації курсу гривні щодо інших валют”, – резюмує співрозмовник.

Версія влади: ціна бензину не збільшиться  

Нафтотрейдери з 1 вересня, після припинення терміну дії пільгових акцизів, збережуть ціни на нафтопродукти на нинішньому рівні, оскільки мають достатній запас рентабельності. Таке переконання висловив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко. “Ми не очікуємо підвищення цін внаслідок підвищення акцизів”, – сказав він.  Урядовець зазначає, що після припинення дії знижених акцизів, які зараз становлять 207 – 220 доларів за тонну, зменшення не призведе до збитковості.
Нагадаємо, що 7 квітня Верховна Рада прийняла закон про зниження акцизу на бензин на 50 євро за тонну і дизельне пальне на 20-30 євро за тонну до
31 липня 2011 року. На початку липня парламент в рамках поправок до Податкового кодексу продовжив дію цих пільгових акцизів до 31 серпня, проте цей закон набув чинності лише
6 серпня. Крім того, експерти прогнозують, що скасування пільгових акцизів таки  призведе до плавного підвищення вартості бензину.
На думку Юрія Бойка, для того, щоб стабілізувати ринок нафтопродуктів, необхідно повернутися до ситуації 2004 року, коли обсяг нафтопродуктів, вироблених в Україні та імпортованих, був у співвідношенні 85% до 15%, відповідно. “У нас повинно бути таке ж співвідношення, яке було у 2004 році – було 15% імпорту, все інше – ми виробляли самі. За рахунок того, що у нас було імпортне мито на нафтопродукти”, – наголосив міністр.
Міністр вважає, що звільнення трейдерів нафтопродуктів від імпортного мита за часів уряду Тимошенко призвело “до стрімкого зростання імпорту на ринку пального”.
Урядовець також зазначає, що держава вживає усіх необхідних заходів для розвитку вітчизняної нафтопереробної галузі. “Зараз уряд вживає заходів, щоб знову створити ситуацію, яка була у 2004 році. Тому що переробка нафти в країні – це робочі місця, це податки. А закупівля імпортних нафтопродуктів – це годування економіки інших держав”, – переконаний міністр.

Що ж кажуть львівські водії?

Дизайнер Інна щодня їздить на роботу власним авто, але якщо ціна на бензин підвищиться, то жінка буде змушена відмовитися від “залізного коня”. “Вже зараз я ледь зводжу кінці з кінцями, але машина мені дуже потрібна. Я постійно перевожу тканини, квіти, елементи декору тощо. Як з цим їздити в маршрутці – не уявляю! Але якщо бензин подорожчає, я можу втратити роботу. Видається, наша влада хоче, щоб люди страйкували! І ми вийдемо на акцію протесту!” – запевняє Інна.
Львівський таксист Юрій сподівається, що ціна на бензин таки не підвищиться. “Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко пообіцяв, що ціна залишиться більш-менш стабільною. Якщо все-таки бензин подорожчає, відповідно збільшиться вартість на перевезення пасажирів. Нині львів’яни часто їздять на таксі, хоча у Європі цим видом транспорту користуються лише багаті люди. У нас це – і студенти, і бізнесмени”, – каже співрозмовник.
Богдан Грицько, водій маршрутки, також надіється, що бензин не подорожчає. “Якщо це все ж таки станеться, то нелегко буде і пасажирам, і водіям. Одразу підніметься ціна на проїзд. Люди й так кажуть, що маршруткою їхати дорого. Після підвищення ціни на бензин що буде, навіть не знаю”, – зазначає він.

КОМЕНТАРІ:

Роман Лобода,
президент громадського об’єднання “ЗахідАвтоТранс”:

– Вважаю, що немає причин, щоб сьогодні бензин в Україні дорожчав.
У світі існує тенденція до зменшення вартості пального, а в нас чомусь навпаки… Нині в Україні неадекватна ситуація. Придумають якісь причини, щоб вартість пального зросла. Звичайно, це негативно відіб’ється на перевезеннях, на товарах, які споживає кожен пересічний громадянин, і різних видах послуг, адже левова частка усіх послуг залежить від витрат на транспортування.

 

Олександр Жолудь,
економіст Міжнародного центру перспективних досліджень:

– Згідно з прогнозом нашого центру, істотних коливань підвищення ціни на бензин до кінця цього року не буде. Акцизи залишаються на незмінному рівні, і ціна на нафту у серпні трохи знизилася, порівняно з червнем і липнем. Відомо, що саме нафта впливає на ціну бензину. Зараз говорити про підвищення ціни на нафту причин немає. Зазвичай кожен тиждень на кілька копійок “ходить ціна” на нафтопродукти, але казати про якийсь стрибок в ціні сьогодні зарано.

ДО ТЕМИ:

Україна посіла друге місце у Європі за темпами збільшення цін на бензин. Найвищі ціни на пальне є в Норвегії – 20,5 грн за літр, у Великобританії – 19 грн (це у перерахунку на національну валюту). Щоправда, у Європі бензин повільно дешевшає, чим не можуть похвалитися країни СНД. Найдешевший бензин продають у Гренландії. За літр А-95 на АЗС просять всього 50 євроцентів, тобто 5,5 грн, інформує Перший автомобільний телеканал.
***
За словами директора НТЦ “Психея” Сергія Сапегіна, ціна на АЗС буде залежати і від внутрішніх, і від зовнішніх чинників. “На внутрішньому ринку створені запаси нафтопродуктів, завезені за зниженими акцизами, що створює передумови для стабільного ринку у вересні”, – каже він  “24 каналу”. Сергій Сапегін вважає, що найближчі два тижні ситуація буде стабільною, оскільки торгуватимуть серпневим ресурсом. Надалі ціна  залежатиме від світових цін на нафту і цін на європейських торгових майданчиках. “Серйозних коливань роздрібних цін в Україні ми не чекаємо до кінця вересня”, – сказав Сергій Сапегін.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2659 / 4.08MB / SQL:{query_count}