Місто зі запахом асфальту

Найближчим часом у Львові почне працювати асфальтний завод, небезпечні викиди якого вітер нестиме на місто

Найближчим часом у Львові почне працювати асфальтний завод, небезпечні викиди якого вітер нестиме на місто

Як часто ми дивимося, куди тягнеться дим, замість того, аби поцікавитися, звідки дме вітер
Карел Чапек

Скандал навколо будівництва асфальтного заводу у промзоні Рясне-2 підходить до свого нелогічного завершення. Попри бунти навколишніх жителів та обіцянки міського голови, що установа не запрацює без урахувань думки громадськості – конструкція, яка вироблятиме асфальт, готова. Нині  представники турецької компанії “Онур”, яка споруджує асфальтний завод, чекають останніх дозволів для її запуску. Оскільки у Львові особливі кліматичні умови, що сприяють накопичуванню шкідливих речовин в атмосферному повітрі, а не їх розсіюванню, то це разом з переважно західними вітрами, як стверджують екологи, призведе до значного погіршення якості повітря у місті.

Шкідливий задум

Згідно з генеральним планом Львова, навіть заводи ІІ та ІІІ класу небезпеки повинні виносити за межі міста. Натомість асфальтний завод, який належить до І класу небезпеки, вирішили спорудити у ме­жах Львова. Окрім цього нюансу, турецька фірма просто вразила мешканців промзони темпами отримання необхідних документів та дозволів на спорудження заводу. До прикладу, процедура оцінки впливу на довкілля передбачає публікацію заяви про наміри, де зазначаються основні параметри потенційного будівництва, а внизу заяви вказують контактну інформацію, щоб зацікавлені особи могли ознайомитися з документацією щодо майбутнього будівництва та подати свої зауваження. Від часу публікації до отримання висновків “Онуру” знадобилося… три дні.

– Очевидно, що там були підробки та маніпуляції. Ми з’ясували , що є порушення видачі висновку державної екологічної комісії, тому зараз ми розглядаємо можливість його оскарження. Найбільше впадає в очі те, що висновки були надані без участі громадськості. Є довідка з міськради щодо робочого проекту, а реально, якщо оголошення було опубліковано 16 грудня, а проект поданий за тиждень, то громадськість не мала часу подати свої зауваження, – коментує “Пошті” Дмитро Скрильніков, керівник ГО “Бюро екологічних розслідувань”. – Тому ми написали листи в прокуратуру та в Мінприроди і чекаємо реакції. До нас доєдналися фахівці МГО “Екологія – Право – Людина” та громадські представники.

За словами фахівця, є інформація, що будівництво у Львові асфальтного заводу зовсім не вершина планів компанії. Зокрема, вже найближчим часом “Онур” нібито планує один із заводів у Пустомитах перенести до Жовкви… 

Тиша перед бурею?

Попри заяви екологів, що завод ось-ось почне працювати, коли саме це станеться, “Пошті” дізнатися не вдалось. Якщо восени будівництво викликало справжній ажіотаж – на місце події приїжджав мер, відбувалися пікети жителів та збирали прес-конференції, то нині справу фактично не обговорюють. Ба більше, про неї не хочуть говорити. Представники ТзОВ “Онур Конструкшн Інтернешнл”, які у вересні розповідали  про роботу майбутнього заводу, нині, хоч їхня посада відтоді не змінилася, відмовляються будь-що про це розповідати.

– Я не маю права коментувати цю ситуацію. Якщо хочете щось дізнатися, то звертайтеся до турецьких представників, але вони української не розуміють, – коментує “Пошті” Богдан Підгайний, технічний консультант “Онуру”.

Абсурдності ситуації додає те, що конструкція, яка виготовлятиме асфальт, розташована за кілька десятків метрів від офісу Богдана Підгайного. Попри це, він стверджує, що не знає, чи вона вже працює. В офісі “Онуру” запевняють, що ніхто із начальників не зможе розповісти про функціонування  установи найближчі два тижні. Як 150 турків та 600 українців працюють без керівництва – серйозна загадка.

У той же час, Борис Вільгуцький, представник “Онуру”, розповів “Пошті”, що наразі асфальт для будівництва доріг беруть у Пустомитах. Львівський завод “Онуру” пробний раз запускали, але не продовжували його роботи.

Що дозволену Юпітеру...

Екологи від початку будівництва установи зауважували, що усі документи “Онур” отримував максимально швидко, а міська влада ставилася до турецької фірми дуже лояльно. Причину таких стосунків досі ніхто офіційно не називає, але, за словами Андрія Хомицького, депутата ЛМР, саме міський голова із заступником гальмують проведення громадських слухань щодо будівництва асфальтної конструкції.

– На комісії з питань економічної політики, де обговорювали питання, зокрема, й екології, ми зініціювали провести громадські слухання щодо будівництва асфальтного заводу на вул. Шевченка. Виконавчі органи сказали, що візьмуть це до уваги, але нічого так і не зробили, – розповідає “Пошті” Андрій Хомицький.

За словами депутата, він свою обіцянку виконав. Натомість, виконавчі органи – ні. Але будівництво доріг до Євро-2012, яке здебільшого проводить турецька фірма у Львові, – у розквіті. Зважаючи на прихильність керівництва міста до цієї компанії, можемо припустити, що на вул. Шевченка завод таки запрацює. Однак чи не доведеться львів’янам після епопеї асфальтування і латання доріг підрихтувати і своє здоров’я?

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7503 / 1.59MB / SQL:{query_count}