Великдень онлайн і можлива друга хвиля восени

В Україні на COVID-19 можуть перехворіти до 800 тисяч людей

У Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) констатували, що наразі наша держава йде за сценарієм, за яким коронавірусною хворобою буде інфіковано не більше 2% громадян. Із урахуванням кількості населення України це може бути до 800 тис. людей. За словами заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, при 2% інфікованого населення наша система охорони здоров’я безболісно впорається з тією кількістю хворих, які будуть доправлені у відділення інтенсивної терапії. Водночас чиновник визнав, що у разі, якщо буде 10% і більше інфікованих, то можливий колапс медичної системи.

Недосконала статистика

Поки що прогнози невтішні – очікується суттєве зростання кількості виявлених випадків коронавірусної хвороби. У МОЗ наголошують, що, зокрема, одна з причин – зміна алгоритмів тестування, оскільки відтепер в Україні тестують усіх хворих на пневмонію, всіх людей з гарячкою та всіх контактних осіб.
До речі, це не лише українська проблема. Жодній країні світу ще не вдалося налагодити чіткої системи підрахунку хворих саме на COVID-19. «Епідеміологія SARS CoV-2 складна ще й тому, що у нас розмита картинка. Поширення вірусу збіглося з хвилею сезонного грипу, застуд, а симптоми захворювань дуже схожі. Щоб дати точну відповідь, необхідне чітке розуміння, з чим ти маєш справу, потрібна діагностика і реагенти. Ми в підсумку маємо цілий коктейль різних інфекцій, це ускладнює роботу. Крім того, давайте пам’ятати, що у нас немає методички з боротьби з новим вірусом – все відбулося дуже швидко», – пояснює спецпосланець Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) по Європейському регіону Вітяніс Андрюкайтіс.
Про те, що дані офіційної статистики не відображають реального стану справ, заявив минулого тижня в ефірі радіо «Львівська хвиля» очільник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб. На запитання щодо того, наскільки офіційна статистика відповідає реальним цифрам щодо захворюваності, головний медик Львова відповів, що, найвірогідніше, йдеться про багатократну різницю.
«Якщо подивитися на аналітику Китаю та інших країн, то офіційна статистика завжди відстає від фактичної: або немає клінічних проявів, тобто пацієнт має коронавірусну інфекцію, але клінічно вона не проявляється, тому він не виявлений, або ж не встигають всіх обстежити, чекають на результати ПЛР-тестів. Тому завжди офіційна статистика відстає від кількості фактично інфікованих. Думаю, що останніх разів удесятеро більше. Слід вважати, що в нас насправді більше людей сьогодні уражених коронавірусною інфекцією, але не у всіх вона виявлена. Отже, особливо важливо сьогодні дотримуватись умов карантину. Людина не знає, чи вона заражена, чи ні, тому всім треба бути вдома», – зазначив Володимир Зуб.
За його словами, близько 80% інфікованих мають легкий перебіг хвороби, що сприяє швидкому поширенню коронавірусної інфекції. «Люди можуть підкашлювати, мати невеличку температуру, в частини й зовсім немає жодних симптомів. Людина думає, що здорова, виходить на вулицю й інфікує інших. Тому офіційна статистика завжди запізнюється за фактичною кількістю. Також у нас поступово збільшуватиметься кількість хворих. Думаю, що після Великодня, якщо ми не будемо дотримуватись жорсткого карантину, цифра суттєво збільшиться. Тому треба зараз максимально себе обмежити. Люди все одно вийдуть на вулицю, підуть до церкви – ми цього не уникнемо. Але шляхом жорсткого карантину зараз можна суттєво зменшити кількість осіб, які можуть когось інфікувати», – додав Володимир Зуб.

Великдень онлайн

Шанси України уникнути різкого зростання кількості хворих залежать від того, як українці відсвяткують Великдень. Про це міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив у інтерв’ю BBC News Україна, відповідаючи на питання про те, коли можна очікувати пік пандемії. «За допомогою обмежувальних заходів, зокрема карантину, ми робимо все, щоб не трапилося того піку захворювань, який переросте в перенавантаження нашої системи охорони здоров’я. Але в нас попереду Великдень. Будь-які прогнози будемо робити після свят», – сказав очільник МОЗ.
Він також попросив українців святкувати онлайн. «Все керівництво держави і я особисто звертаємося до українців, щоб ми цього року відсвяткували Великдень онлайн. Це потрібно, аби не відбулося пікового зростання кількості заражень», – зазначив міністр.
На цьому ж наголосив і президент України Володимир Зеленський. «На святкування Великодня західного обряду та Вербної неділі до храмів прийшло приблизно 126 тисяч українців порівняно з майже трьома мільйонами людей торік. Ці цифри показують, що багато священнослужителів і прихожан усвідомлюють страшну небезпеку, яку становить епідемія коронавірусу. Щодня у нас заражаються вже не десятки, а сотні. І зібрання, натовпи на великодні свята – прямий шлях захворіти самому й заразити близьких. Тому Великдень у новому форматі цього року – це справжній прояв любові до ближнього», – цитує Володимира Зеленського пресслужба президента.

Мільйон доларів на вакцину

Тим часом в усьому світі тривають пошуки вакцини від вірусу SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Не залишилася осторонь й Україна. У неділю, 12 квітня, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив про те, що український президент Володимир Зеленський виплатить велику фінансову винагороду науковцям, які винайдуть вакцину проти COVID-19. «Я вам відкрию секрет. Президент попросив мене, щоб я написав листи до наших академіків і пообіцяв, що якщо хтось винайде вакцину або ліки, то отримає, не знаю з якого фонду, щонайменше мільйон доларів», – розповів Віктор Ляшко в інтерв’ю виданню «Лівий берег».
Він додав, що у майбутньому багато чого буде залежати від того, як мутуватиме коронавірус. «Потрібно подивитися, як вірус буде мутувати, і як імунітет з цими мутаціями справлятиметься. Якщо ми будемо мати стійкий імунітет до цього вірусу і мутації не будуть спричиняти хворобу – це один варіант розвитку подій. Якщо кожна нова мутація буде призводити до виникнення нової хвороби, що ж, тоді нам доведеться жити у нових біологічних реаліях», – дав прогноз Віктор Ляшко.

Друга хвиля припаде на осінь

А його попередник, колишній головний санітарний лікар України Святослав Протас, у коментарі Obozrevatel сказав, що в разі, якщо карантинні заходи в Україні послаблюватимуть поступово, відповідно люди хворітимуть рівномірно, тоді є велика ймовірність, що друга хвиля коронавірусу восени буде значно легшою, ніж перша.
Якщо ж цього не робити, за його словами, то окрім катастрофи в економіці, на осінь спровокуємо другу і значно масштабнішу хвилю інфікування. «Карантин слід послаблювати, особливо на літо, тоді на осінь матимемо невелику частку людей, яка має захворіти, відповідно, не буде такої великої другої хвилі. Щоб сформувався колективний імунітет, люди все одно мають перехворіти. Фактично темпи поширення вірусу і рівень захворюваності населення можемо регулювати в ручному режимі. У такому разі медична система теж матиме час для поновлення своїх можливостей, зокрема і технічних», – зазначив Святослав Протас.
За його словами, медичній системі слід змінювати акценти у діагностиці коронавірусу, перейшовши від масового тестування на його наявність до тестування на імунітет проти вірусу. «Нам треба знати, скільки у нас зараз перехворіло населення і скільки залишиться на осінь. Враховуючи те, що більша частина хворіє в легкій формі або взагалі безсимптомно, то нема сенсу їх виявляти. Люди самі звертаються в лікарні у разі підвищення температури, задишки чи навіть нежитю. Перехворіло вже набагато більше людей, ніж підтверджено офіційно. Тепер нам важливіше знати, у кого є імунітет до вірусу. Ось на цьому слід робити акцент», – підсумував Святослав Протас.
P. S. Використовувати медичний препарат Плаквеніл під час лікування COVID-19 медичний заклад зможе лише за згодою пацієнта. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час брифінгу у вівторок, 14 квітня. Нагадаємо, що в середині березня вперше прозвучали заяви від європейських та американських лікарів щодо вдалого використання Плаквенілу в комплексній терапії для лікування COVID-19.
«Цей препарат був внесений до нашого протоколу лікування як експериментальний апарат. Він може використовуватися виключно під наглядом лікарів в умовах медичного закладу. При використанні цього препарату чітко прописано алгоритм щодо надання інформованої згоди пацієнта для лікування препаратом», – розповів Максим Степанов.
Міністр також уточнив, що ніякого процесу самолікування таким лікарським засобом бути не може. Він нагадав, що цей препарат використовується для лікування певних ревматичних захворювань, зокрема червоного вовчака.
«Після заяви щодо ефективності використання цього засобу при COVID-19 він почав просто зникати з наших аптечних мереж. Були проведені перемовини з компанією-виробником щодо додаткового постачання. Також нам потрібно покращити контроль за обігом цього препарату. Саме тому на наступному засіданні уряду, 15 квітня, він буде внесений до програми «Доступні ліки» і буде продаватися виключно за електронним рецептом», – зазначив очільник МОЗ.

Міністерство охорони здоров’я та ВООЗ презентують українську редакцію дитячої книжки про боротьбу з COVID-19. Книжка «Мій герой – це ти» – казка, яку створили понад 1700 дітей, батьків, опікунів, психологів та педагогів із 104 країн світу. Вони поділилися своїми історіями та досвідом боротьби з пандемією COVID-19. Головні герої твору допомагають дитині зрозуміти емоції та почуття, які можуть виникати через пандемію COVID-19.
«Казку дитині чи невеликій групі дітей мають прочитати батьки, опікуни, психологи або педагоги. Дітям не рекомендовано читати книжку самостійно без підтримки дорослих. Книжку буде надруковано і передано дитячим онкологічним лікарням і дитячим будинкам в Україні наприкінці квітня», – повідомила пресслужба МОЗ.
Книжку «Мій герой – це ти» створили Референтна група Міжвідомчого постійного комітету з психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в умовах надзвичайних ситуацій за участі ВООЗ, ЮНІСЕФ, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Міжнародної федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4235 / 4.08MB / SQL:{query_count}