Коронавірус дістався України

Без паніки! Що треба знати про COVID-19: роз’яснення від Міністерства охорони здоров’я

В Україні зареєстрували перший випадок захворювання на коронавірус. Недугу виявили у чоловіка, який повернувся у Чернівці з Італії. Медики запевняють, що визначені всі контактні особи, їхній стан здоров’я контролюють. «Хворий був госпіталізований 29 лютого. Дослідження референс-лабораторії Центру громадського здоров’я показали позитивний результат. Усі контактні особи є під наглядом лікарів-епідеміологів. Зразки відправлені до ВООЗ. Захворювання виявили у чоловіка, який у лютому їздив до Італії. Хворий повертався в Україну літаком із Італії через місто Сучава, Румунія. До міста Чернівці 26 лютого разом із дружиною прибув власним автомобілем через КПП «Порубне». Жінка та чоловік пройшли температурний скринінг, жодних симптомів гострого респіраторного захворювання у них не виявили. Їм надали пам’ятку про самоізоляцію», – повідомив 3 березня заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко.
«Система відпрацювала чітко. На кордоні у нього не було жодних ознак гострих респіраторних захворювань. Чоловік із дружиною, згідно з наданою їм пам’яткою про самоізоляцію, вирішили самоізолюватися. 29 лютого у нього з’явились симптоми гострого респіраторного захворювання. Оскільки у пам’ятці зазначено, що потрібно звертатись до сімейного лікаря, він зв’язався з лікарем. Відповідно до алгоритмів, бо в анамнезі була протягом останніх 14 днів поїздка до Італії, лікар ухвалив рішення про госпіталізацію. Транспортування проводила спеціальна медична бригада. Симптоми чоловіка – підвищена температура та сухий кашель. Стан стабільний, без ускладнень», – розповідає Віктор Ляшко.
З його слів, у дружини, хворого на COVID-19 українця, немає жодних симптомів гострих респіраторних захворювань, однак із профілактичною метою з дотриманням усіх рекомендацій ВООЗ вона самоізольована вдома.
«Ситуація повністю контрольована. Медична система спрацювала чітко, згідно зі затвердженими алгоритмами. Процес ізоляції та лікування чоловіка, у якого виявили коронавірус у Чернівцях, відбувся згідно зі всіма нашими затвердженими алгоритмами. Зараз можемо говорити про те, що ризик поширення хвороби від цієї особи по території України є мінімальним. Всесвітня організація охорони здоров’я передала нам 30 тест-систем, кожна з яких може робити 100 досліджень. На рівні Міністерства охорони здоров’я ми щодня спілкуємося з експертами ВООЗ. Маємо домовленість: у разі потреби Україна отримає ще більше тест-систем», – зазначає міністерка МОЗ Зоряна Скалецька.
Зі слів урядниці, в Україні є понад 2 тисячі боксів та близько 12 тисяч ліжок в інфекційних лікарнях. «Понад тисячу лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч кваліфікованих медичних працівників, які знають що і як робити у випадку підозри або захворювання на коронавірус. Прошу всіх, особливо осіб, які повертаються з країн, де зафіксовано випадки зараження на коронавірус, дотримуватись інструкцій та рекомендацій ВООЗ. При перших ознаках ГРВІ звертатися до лікаря і обов’язково повідомляти про вашу подорож», – акцентує Зоряна Скалецька.
Міністерка МОЗ України закликає українців не панікувати, і щоб максимально уберегтися від коронавірусу, кожен має дотримуватись чітких правил та діяти за алгоритмами. «Всім українцям раджу ставитись відповідально до власного здоров’я та здоров’я оточення. Зберігаємо спокій, діємо відповідально, озброюємося знаннями та офіційною інформацією», – зазначає урядниця.

1. Куди звертатися у випадку симптомів ГРЗ?
– Одразу до сімейного лікаря. Жодних інших лікарів чи лікарень на цьому етапі шукати не потрібно. Сімейному лікарю обов’язково треба повідомити, чи перебували ви у країнах, де зафіксований вірус, та чи контактували з особами, які повернулися з таких країн. Зважаючи на цю інформацію та вашу симптоматику, сімейний лікар ухвалює рішення про подальші дії. Сімейні лікарі знають чіткий алгоритм дій.

2. Чи можна викликати швидку допомогу у випадку підозри на коронавірус?
– Так. Бригади екстреної медичної допомоги поінформовані про те, як діяти у таких випадках.

3. Чи потрібно одягати маску, щоб убезпечити себе від захворювання на коронавірус?
– Маски треба одягати виключно тоді, коли особа вже має симптоми гострого респіраторного захворювання. Згідно із рекомендаціями ВООЗ та CDC (Федеральне агентство з контролю та профілактики захворювань в США), здоровим людям вони не потрібні. Навпаки, носіння маски створює фальшиве відчуття безпеки, яке може призвести до нехтування першочерговими правилами захисту.

4. Яка безпечна відстань до людини, в якої є ознаки ГРЗ?
– Бажано дотримуватися дистанції до двох метрів. Уникати місць масового скупчення людей.

5. Чи справді миття рук може убезпечити від коронавірусу?
– Так, руки треба мити максимально часто, бажано з милом. Тривалість процедури – 20-40 секунд. Якщо немає такої можливості, використовуйте спиртовмісні антисептики.

6. Скільки вірус живе на поверхнях, чим його можна знищити?
– Вірус може виживати на поверхнях три години. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

7. Чи можуть діти ходити до дитсадків та шкіл після того, як в Україні зафіксували перший випадок коронавірусу?
– У кожній області створені протиепідемічні комісії, які моніторять ситуацію і надають свої рекомендації. Наразі немає підстав для того, щоб масово скасовувати навчання у школах, дитсадках.

Натомість Віктор Ляшко закликав не розкуповувати в аптеках медичні маски (до слова, у Львові їх взагалі немає). «Використовувати маски необхідно тільки у випадку, якщо у вас є ознаки гострого вірусного захворювання або якщо ви медик, який працює з пацієнтами. Маски можуть створити фальшиве відчуття безпеки і люди не будуть виконувати важливі заходи безпеки: мити руки тощо. Здоровим вони ні до чого», – каже він.
«У Львові почав працювати Штаб оперативного реагування та прийняття рішень щодо ситуації із захворюванням на коронавірус. Очолила його заступниця міського голови Львова Галина Слічна, Також до складу увійшли медики, фармацевти – ті люди, які допоможуть оперативно і швидко робити всі необхідні кроки, щоб не дати вірусу шансу поширюватись. Кожного дня подаватимемо оперативну інформацію, – наголосив міський голова Львова Андрій Садовий. – Сьогодні, 3 березня, ми не запроваджуємо карантин. У місті працює гаряча лінія 1580, де є фахові спеціалісти. Ви завжди зможете отримати там оперативну інформацію, зокрема з медичних питань. Працює телефон 103, завжди можна зателефонувати до сімейного лікаря, якщо у вас погане самопочуття. Ми продовжуємо дезінфекцію всього громадського транспорту. Я бажаю всім нам бути здоровими!».
Аби запобігти поширенню респіраторних захворювань у школах і садочках, лікарнях і соціальних установах та ЦНАПах – тобто в усіх адміністративних і комунальних закладах, які працюють з людьми, встановили антисептики для рук – настінні та диспенсери. На «Гарячій лінії міста Львова» діє окрема лінія, куди люди, в разі потреби, можуть зателефонувати та отримати всю необхідну інформацію щодо коронавірусу. Інформацію надає лікар-інфекціоніст. Окрім того, для додаткового захисту мешканців, сімейні лікарі Львова виїжджатимуть на виклики додому до тих пацієнтів, які мають високу температуру тіла – більше 38 градусів.
Зі слів завідувачки відділенням КЗ ЛОР «Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня» Таміли Алексанян, що лікарня готова до боротьби із коронавірусом. «Інфекційна лікарня готова до прийняття пацієнтів, а звільнення інших відділень лікарні буде відбуватись у разі потреби. Ми уже виділили 20 ліжок в ізоляторах. Ліками ми теж забезпечені. Оскільки цільової терапії поки не знайдено, лікування відбувається симптоматично. За цей тиждень було кілька людей з підозрою на вірус. Ми їх оглянули у боксованих приміщеннях, їм зробили швидкі тести на грип, тому коронавірус не підтвердився. Люди, в яких була підозра на коронавірус, повернулися з-за кордону. Зараз також сезон захворювання на грип, тому, пам’ятаючи про коронавірус, не забуваймо про грип», – акцентувала Таміла Алексанян.

Актуальні ресурси з інформацією щодо коронавірусу:

Інформаційний сайт, де розміщено головне, що потрібно знати про COVID-19: http://covid19.com.ua/
Сторінка з інформацією щодо коронавірусу на сайті МОЗ: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov
Головні новини, рекомендації та спростування міфів на сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я: https://www.who.int/…/emerg…/diseases/novel-coronavirus-2019.
1545 та 0-800-505-201 – цілодобові безкоштовні гарячі лінії МОЗ. 
0 800 505 840 – гаряча лінія для фахівців, які будуть працювати з коронавірусом.
Людей, які повернулись з країни, у якій зафіксовано спалах коронавірусу, просять повідомляти про це департамент охорони здоров’я Львівської ОДА, заповнивши онлайн-форми за посиланням або в телефонному режимі за номером: 260-19-18.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6959 / 4.16MB / SQL:{query_count}