Народжуйте – і матимете автокрісло в подарунок!

Оновлений перинатальний центр: вже прийняли майже 7,5 тисяч пологів. Чи комфортно тут народжувати і коли відкриють другу чергу медзакладу

фото: Олег Огородник
Оновлені світлі та чисті палати, нові кувези і ліжка-трансформери, дорогий ремонт і зручні санвузли, високоякісне і найсучасніше обладнання – саме так після довготривалої реконструкції та кількох закриттів-відкриттів зараз виглядає Львівський обласний клінічний перинатальний центр, що на вул. Дж. Вашингтона, 6. З початку його роботи – а це більш ніж рік – тут прийняли 7440 пологів, під час яких народилося 220 двійнят і три трійні.
Цього тижня медзаклад знову відчинив свої двері для вагітних і готовий приймати пологи та чути дзвінкі голоси новонароджених! Тож для всіх охочих тут влаштували День відкритих дверей, на якому побувала «Львівська Пошта».

Як усе було…

Нагадаємо, що шлях від реконструкції до відкриття Львівського перинатального центру був важкий і довготривалий. На початку осені 2013-го роботу Львівського перинатального центру зупинили через реконструкцію у рамках держпроєкту «Нове життя». Нових пацієнтів у центрі мали прийняти вже через рік, однак ремонтні роботи затяглися до 2018-го. В центрі демонтували все устаткування, понад 400 працівників медзакладу частково влаштували на роботу в інші лікарні. Через закриття на ремонт перинатального центру зріс попит на інші пологові будинки, у яких навіть почало бракувати місць. Наприкінці квітня тодішній президент Петро Порошенко урочисто відкрив першу чергу Львівського перинатального центру, однак медзаклад реально почав працювати значно пізніше – у червні. Офіційною причиною затримок з відкриттям центру називали тестування нового обладнання і налаштування його роботи, утім львів’яни вважали ймовірнішою іншу версію – через недоліки, допущені під час будівництва.
Довго тривав і конкурс на заміщення посади директора Львівського перинатального центру. Загалом таких конкурсів провели кілька, проте всі вони були безуспішні – з керівником колегіально ніхто так і не визначився. Однак незабаром, попри протести і скарги працівників самого перинатального центру, виконувачку обов’язків все-таки призначили. Нею стала лікарка з Івано-Франківська Олександра Бойчук.
Пропрацювавши трохи більше ніж рік із часу відкриття – 22 червня 2018 року, два тижні тому центр знову закрився. Цього разу, як пояснило керівництво медзакладу, «на ліквідацію дрібних недоробок, планову перемивку та дезінфекцію».
На початку цього тижня центр знову відкрили і запросили на його «оглядини» всіх охочих. Гості мали можливість відчути атмосферу, яка панує в стінах пологового будинку, оглянути палати, пологові зали, проінспектувати, в яких умовах тут перебувають чи можуть перебувати породіллі в стаціонарі, оснащення медичного закладу, поспілкуватися з акушерами-гінекологами, неонатологами, анестезіологами та іншим медичним персоналом.


…і як стало

Нині у Львівському перинатальному центрі, як уже мовилося, відкрили тільки один корпус – акушерський. Це чотириповерхова будівля, на кожному поверсі якої вирує життя.
Як розповіла «Львівській Пошті» в. о. директора Львівського обласного перинатального центру Олександра Бойчук, на першому поверсі є приймальний покій і відділення патології вагітних, тобто палати, де перебувають жінки до пологів. На другому поверсі розташовані самі пологові зали і кімнати сумісного перебування матері та дитини. Третій поверх – післяпологовий покій, тож його також передбачили для породіль. Четвертий і останній поверх цієї будівлі – наразі умовно діючий (там працює лише кабінет катамнезу).
«Ми оновили пологові зали, навіть маємо зал для діток, які народжуються передчасно і з критично низькою масою тіла, оснастили її всіма потрібними апаратами. Також повністю відремонтували й обладнали післяпологові палати, палати сумісного перебування матері та дитини, палати підвищеного комфорту, – розповідає Олександра Бойчук. – Є у нас і кабінет катамнезу. Річ у тім, що діти, які народилися в нашому перинатальному центрі і відразу після народження перебували у відділенні інтенсивної терапії, часто й далі потребують динамічного контролю. Тож батьки можуть сюди звертатися з питаннями їхнього подальшого лікування, догляду, за потреби можна отримати консультації вузьких спеціалістів – невропатологів, окулістів та інших».
«У перинатальному вже народилося 220 двійнят і три трійні
Загалом у лікарні 75 ліжок. У пологових залах одночасно можуть народжувати 13 жінок. Проте в літній період, зі слів Олександри Бойчук, закладу кілька разів доводилося працювати з певним перевантаженням. Бувало, що за добу тут приймали 20-25 пологів.
«Із часу відкриття, тобто з червня 2018 року, до нашого закладу звернулися понад 10 тисяч пацієнтів. У 7400 із них ми прийняли пологи. У нас вже народилося 220 двійнят і троє трійнят», – додає в. о. директора перинатального центру.
Завідувачка відділення новонароджених Лариса Куновська каже, що від загальної кількості пологів досить велику частку, а саме 10-12%, становлять передчасні пологи, тож вирішили посилити акцент на виходжуванні недоношених діток. І сприятиме цьому вже згаданий кабінет катамнезу. «Тут є всі умови. За дітьми, за наказом, можемо спостерігати аж до трирічного віку», – пояснює вона.
Окремої уваги потребують палати підвищеного комфорту і планування. Серед 25-ти, які розташовані на другому поверсі, покращені три. У світлій кімнаті стоїть ліжко-трансформер вартістю 20 тисяч євро, яке можна підняти-опустити або ж припідняти якусь одну його частину, наприклад ту, що під спиною, аби було зручно сидіти. Біля ліжка – кувез та сповивальний столик. Збоку – стіл зі стільцем і м’який диванчик, на який може сісти будь-який член сім’ї породіллі. Також у палаті стоїть невелика шафка, тумба з електрочайником, вгорі – телевізор. Проте і це ще не все: у кімнаті є умивальник, з крана тече холодна і гаряча вода, поруч – вхід до санвузла. В.о. директора центру запевняє, що наразі такі палати для породіль безкоштовні, їх дають жінкам у порядку черги, але цілком можливо, що з нового року вони стануть платними.
У пологових залах одночасно можуть народжувати 13 жінок
Своїми враженнями після народження дитини у стінах цього медзакладу поділилася Олена. Два місяці тому жінка народила другу дитину саме тут. Каже, було комфортно і зовсім не страшно. Проте зручність для неї полягає не так у нових палатах, як у ставленні персоналу й оснащенні закладу. «Дуже важливим є те, що в палатах над ліжками породіль є монітори виклику допомоги. Причому окремий до медсестри, яка прийде до молодої мами, і окремо до лікаря, якщо виникне потреба допомогти з дитиною. І це реально круто! Ці кілька днів почувалася наче вдома. Маю з чим порівняти, бо народжувала вдруге. І якщо раніше сприймала пологовий як лікарню, то цього разу – як власний дім чи навіть готель. Усе на найвищому рівні», – каже жінка.

Нові ремонти і відкриття

Загалом на реконструкцію Львівського обласного перинатального центру виділили понад 150 млн грн. У найближчих планах – ввести в експлуатацію другу чергу центру – гінекологічний корпус. Очільниця департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірина Микичак розповідає, що, як завжди, усе впирається в гроші: ще треба частково профінансувати те, що вже зроблене, і закупити необхідне обладнання.
«Орієнтовно знадобиться ще майже 60 мільйонів гривень. Дуже хотіли б, аби до кінця року всі роботи були завершені і ми змогли відкрити другу чергу перинатального центру, – каже очільниця медицини області. – Тут буде гінекологічний корпус, консультативна поліклініка, кафедра. «Грубі» роботи закінчені, залишилося небагато – придбати додаткове обладнання і завершити оздоблювальні роботи».

Одні пологи – 8500 гривень

Переломним для всієї медицини вторинної ланки очікується весь наступний рік. Нагадаємо, найімовірніше, з 1 квітня 2020-го, відповідно до програми медичних гарантій, за пологи і ще декілька послуг (лікування інсульту, інфаркту) медустановам платитиме Національна служба здоров’я України. Зокрема, передбачено, що одні пологи обійдуться у 8500 грн.
Крім того, пологові будинки та лікарні матимуть можливість впроваджувати платні послуги. «Цілком можливо, що з наступного року матимемо можливість включити опцію оплати за додаткові послуги. Наприклад, за вибір лікаря чи перебування в палаті покращеного планування. Про які суми мовиться, ще не відомо. Після проведення чітких розрахунків знатимемо більше. А зараз усе на стадії обговорення та обчислення. Про все відкрито повідомлятимемо пацієнтів», – зазначила наостанок Олександра Бойчук.

Подарунок від перинатального

Після чергового відкриття, керівництво перинатального центру вирішило потішити своїх пацієнтів і зініціювало акцію: першій новонародженій дитині, а також кожній наступній тисячній даруватимуть автокрісло!
Першого власника такого подарунка вже визначили: ним став хлопчик, який народився з вагою 4,250 кг. Батьки малюка, зокрема породілля Наталія Вуйцик, які виховують ще трьох діток, дуже тішаться з цього, кажуть, що додому повертатимуться безпечно.
«Оскільки наприкінці жовтня Верховна Рада проголосувала за закон, який зобов’язує перевозити дітей до 12 років лише в автокріслах, ми вирішили подарунок зробити саме таким – практичним. Хочемо, аби батьки уже від народження дбали про безпеку своїх дітей. Такий подарунок у перинатальному центрі отримуватиме кожен тисячний новонароджений!» – наголошує очільниця медзакладу.
Фото: Олег Огородник

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.5798 / 4.16MB / SQL:{query_count}