Інсульт: як розпізнати та запобігти

У 80% випадків цієї хвороби можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя

У 2004 році Всесвітня організація охорони здоров’я  оголосила інсульт глобальною епідемією, а в 2006-ому була створена Всесвітня організація боротьби з інсультом (WSO), яка стала ініціатором затвердження Всесвітнього дня боротьби з інсультом – 29 жовтня.
Лише у Європі за рік реєструють близько 780 000 випадків інсульту, а це більш ніж один випадок щохвилини! За даними Української асоціації боротьби з інсультом, в Україні щороку діагностують близько 140 000 випадків цієї хвороби.
Зі слів експерта департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з неврології Яноша Саноцького, у області торік зареєстрували 4043 випадки інсульту (ішемічного та геморагічного). Кількість зареєстрованих випадків цереброваскулярних захворювань становить 87 263, транзиторних ішемічних атак – 2358 випадків упродовж минулого року. Про це інформує прес-служба департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
Тільки 20% українців після інсульту повертаються до нормального життя. У багатьох людей, які пережили цю хворобу, залишається частково або повністю паралізований один бік тіла, спостерігаються порушення мовлення і контролю функцій сечовипускання та дефекації. Страждають і інтелектуальні здібності – пам’ять, пізнавальні функції. Частина випадків – летальні. І це при тому, що, згідно з думкою фахівців, у 90% випадків це захворювання можна було запобігти.
Інсульт – хвороба, що розвивається унаслідок раптового припинення кровопостачання ділянки головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки та стискання тканин мозку кров’ю. Наслідком цього є  порушення функціонування та загибель нервових клітин ураженої ділянки, що, своєю чергою, викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими вони керують. Залежно від локалізації ураження можливе порушення мовлення, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті тощо.
Ознаками інсульту можуть бути: раптова м’язова слабкість; затерпання чи поколювання в ділянці обличчя, руки, ноги або однієї половини тіла; раптове ускладнення при розмові чи розумінні мови: раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока; дуже сильний біль голови; втрата рівноваги; запаморочення, блювання (в поєднанні з іншими симптомами).
Лікарі розрізняють два типи інсульту:
Ішемічний – виникає унаслідок зниження провідної здатності судин через атеросклероз, утворення тромбів, механічне здавлювання судин тощо. Цей тип становить близько 80% усіх випадків інсульту.
Геморагічний – виникає через розрив судини, що призводить до крововиливу. Причиною крововиливу в мозок найчастіше стає підвищений артеріальний тиск (гіпертонічна хвороба) – у 80-85% випадків. Також причиною геморагічного інсульту може стати атеросклероз, захворювання крові, інтоксикація, запальні процеси в мозку тощо.
Залежно від того, в якій частині мозку відбулася загибель клітин, у хворого можуть виникати  порушення мовлення, чутливості, рухової функції, зору, пам’яті та ін.
Термінове розпізнавання ознак інсульту і звернення по кваліфіковану медичну допомогу впродовж 3-6 годин («терапевтичне вікно») від його початку дозволяє зберегти життя хворого і запобігти розвиток важких наслідків.
FAST: розпізнати інсульт щонайшвидше!
Для ранньої діагностики використовують скринінговий FAST-тест: Face, Arms, Speech test (обличчя, руки, мовний тест). Якщо у людини наявна хоча б одна з ознак інсульту, необхідно терміново викликати бригаду екстреної медичної допомоги.
Обличчя. Занепокоєння має викликати його асиметрія, при цьому необхідно попросити людину показати (вищирити) зуби: хворий зможе це зробити лиш однією (здоровою) половиною обличчя.
Руки. Варто попросити людину витягнути руки вперед і утримувати їх в такому положенні 5 секунд. Якщо одна рука швидко опускається або хворий зовсім не може її підняти – це ознака паралічу м’язів руки.
Мовний тест. Про важкі порушення свідчить раптова неможливість людини правильно говорити (перекручування слів, граматично неправильна вимова, неможливість підібрати необхідне слово), а також нерозуміння мови.
Не змарнувати час!
4,5 години – ось час, упродовж якого пацієнтові з інсультом повинна бути надана фахова медична допомога, щоб уникнути серйозних наслідків. Пацієнта із симптомами інсульту треба негайно доправити в медичний заклад із відділенням гострих порушень мозкового кровообігу, в якому можливе проведення екстреної терапії.
Профілактика інсульту полягає насамперед у виявленні та корекції чинників ризику. Вважається, що у 80% випадків цієї хвороби можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та звести до мінімуму вплив головних факторів ризику.
* Приділіть увагу лікуванню наявних проблем зі здоров’ям: підвищеного артеріального тиску, миготливої аритмії, цукрового діабету, підвищеного рівня холестерину в крові
* Обмежте вживання спиртного.
* Киньте курити.
* Дотримуйтеся здорового харчування.
* Позбудьтеся надлишкової ваги.
* Будьте активнішими фізично.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.1205 / 4.1MB / SQL:{query_count}