Дифтерія вже у п’яти областях України

Медики наголошують: вакцинація потрібна і дітям, і дорослим!

В Україні вже зареєстрували 20 випадків дифтерії, з них 18 – впродовж жовтня. П’ять випадків підтверджені лабораторно: в Луганській, Хмельницькій, Закарпатській, Тернопільській та Київській областях, про що інформує прес-служба Центру громадського здоров’я МОЗ України.
Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів (переважно слизових оболонок ротоглотки), яке супроводжується місцевим фібринозним запаленням та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий.
Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), стійка до дії зовнішніх чинників. Потрапляючи в дихальну систему, вона виробляє екзотоксин, що спричиняє тяжкі функціональні та структурні зміни в органах і тканинах організму, інколи несумісні з життям.
Інкубаційний період захворювання – від трьох до 10 днів. Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи і часто призводить до смерті. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю.
Симптомами хвороби є: біль у горлі; підвищена температура; наліт на мигдалинах сірого кольору; осиплість голосу; ускладнене дихання та ковтання; висока температура; набряк слизової оболонки носоглотки; збільшення лімфатичних вузлів.
Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і негайно зверніться до лікаря! Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання.
Ускладнення дифтерії: блокування дихальних шляхів; інфекційно-токсичний шок; пошкодження серцевого м’яза (міокардит); ураження нервової системи і нирок (нефрозонефрит); легенева патологія (пневмонія, дихальна недостатність).
Дифтерія – вакцинокерована інфекція! Єдиний спосіб захиститися від неї та запобігти розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація!
Хворіють на дифтерію нещеплені або неправильно щеплені особи.
Побутує міф, нібито щеплення роблять лише в дитячому віці. Насправді імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцини – ревакцинація. Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватися, якщо вони не були щеплені в дитинстві.
Так, згідно з календарем профілактичних щеплень, вакцинація від дифтерії призначена не лише дітям, а й дорослим.
В Україні щеплення проти дифтерії дітям можна зробити безплатно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також наявна безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП і вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.
За статистикою, станом на 1 жовтня 2019 року в Україні щепили 59,5% дітей віком до року та 52,3% дорослих від кількості, передбаченої плановою вакцинацією. Загалом за вказаний період щепили лише 200 000 дітей віком до року та 1,5 млн дорослих.
Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії. Імунітет запобігає важкий перебіг хвороби. Вакцинуватися безкоштовно можна в кабінетах щеплень закладів охорони здоров’я!

Що варто знати про вакцинацію

Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовувати вакцини як із ацелюлярним (АаКДП) – для ослаблених дітей, так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовують для щеплення дітей до шести років 11 місяців 29 днів.
Вакцинацію від дифтерії здійснюють у:
2 місяці (перше щеплення),
4 місяці (друге щеплення),
6 місяців (третє щеплення),
у 18 місяців проводять ревакцинацію.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у шість років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП). У 16 років – анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-м). Щеплення дітей до семи років із порушенням календаря призначає лікар із таким розрахунком, щоб дитина встигла одержати чотириразове щеплення проти кашлюку до шести років 11 місяців 29 днів. У разі неможливості отримання чотирьох доз вакцини проти кашлюку дитиною до шести років 11 місяців 29 днів вводять стільки доз, скільки дитина встигне отримати до виповнення їй зазначеного віку.
Дітям від 7 років та дорослим, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо вакцинації, проводять щеплення АДП-м триразово. Ревакцинацію дітей віком 15 –18 років, які отримують щеплення поза календарем, здійснюють із мінімальним інтервалом у три роки після останнього щеплення для профілактики дифтерії та правця.
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-м у віці 26 років із подальшою плановою ревакцинацією через кожні 10 років.
Центр громадського здоров’я України акцентує: країна забезпечена дозами вакцини проти дифтерії в достатній кількості в усіх регіонах. У прес-службі департаменту охорони здоров’я ЛОДА запевняють, що Львівщина забезпечена необхідною кількістю доз вакцини проти дифтерії та радять для проведення щеплення звертатися до сімейного лікаря або педіатра!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.5308 / 4.11MB / SQL:{query_count}