(Не)забута хвороба

Небезпечний поліомієліт швидко поширюється. Найчастіше це стається через брудні руки, заражену їжу та воду. В зоні ризику – діти

Раніше Україну вважали країною, вільною від поліомієліту, а тепер, цілком імовірно, ця хвороба може повернутися. За статистикою, поліомієліт спричиняє параліч в одному з 200 випадків. Найчастіше вірус уражає дітей віком до п’яти років. Смертність серед паралізованих сягає 5-10%. Водночас поліомієліт – одна з небагатьох інфекцій, які можуть бути повністю ліквідовані. Ліків від неї нема! Єдиний захист – вакцинація!
Минулого місяця хвороба знову нагадала про себе світові. У середині вересня цього року у Філіппінах зареєстрували спалах поліомієліту: циркулювальний дериват вакцинного поліовірусу другого типу виявили в трирічної дитини, а поліовіруси першого і другого типів – у навколишньому середовищі.
Напередодні Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом, яке відзначатимуть 24 жовтня, лікарка-епідеміологиня відділу епіднагляду та моніторингу інфекційних і паразитарних хвороб Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Уляна Федоряченко наголосила, що рівень захворюваності на поліомієліт збільшується саме в літньо-осінні місяці. Частіше хворіють діти від шести місяців до п’яти років.

Що варто знати про поліомієліт

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні й непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Він може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду, їжу або переноситися мухами. Вірус поліомієліту тривалий час зберігається у навколишньому середовищі – до трьох місяців у воді, до шести місяців з фекаліями в ґрунті. Також імовірна передача вірусу повітряно-крапельним шляхом.
«Поліомієліт – це дитячий спинномозковий параліч, гостре вірусне захворювання, зумовлене ураженням спинного мозку поліовірусом, яке характеризується патологією центральної нервової системи. Збудник поліомієліту належить до групи родини ентеровірусів (кишкових вірусів) та існує у вигляді трьох незалежних типів (першого, другого і третього). Вірус стійкий у зовнішньому середовищі, добре переносить замороження, висушування. Не руйнується травним соком і антибіотиками. Гине при кип’ятінні, під впливом ультрафіолетового випромінювання та дезінфікувальних засобів», – розповідає епідеміологиня.
З її слів, клінічні прояви поліомієліту різноманітні. У понад 90% інфікованих він має безсимптомний перебіг, у 4-8% – в абортивній формі без рухових порушень. Тільки в 0,1-1,0% осіб розвивається паралітична форма хвороби з розвитком паралічів та парезів.
Серед основних ознак ураження є підвищення температури тіла, біль голови, біль у горлі, кінцівках, нежить, блювання, діарея, раптове порушення ходи, м’язова слабкість. Розвиток гострих млявих паралічів виникає від декількох годин до одного-п’яти днів. Найінтенсивніше виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може тривати впродовж чотирьох-шести тижнів від початку хвороби.

Краще запобігти, аніж захворіти

Для профілактики ентеровірусних інфекцій необхідно мити руки з милом гарячою водою, провітрювати і робити вологе прибирання в приміщеннях. Для пиття використовувати лише кип’ячену питну воду, ретельно мити гарячою водою овочі, зеленину, ягоди і фрукти.
Якщо ж у дитини виявили будь-які вищеперелічені ознаки, необхідно негайно звернутися по медичну допомогу! Не варто забувати про вакцинацію. Для дітей вона безкоштовна! Дорослі й туристи, які подорожують в країни, де зареєстрований поліомієліт, можуть бути вакциновані власним коштом.
Як зазначила Уляна Федоряченко, за 9 місяців цього року проти поліомієліту дітей до року щеплено лише 52,1%, від року і старших – 57%. Проте для формування імунного прошарку населення, за рекомендацією ВООЗ, рівень охоплення вакцинацією повинен становити хоча б 95%.
Нагадаємо, що, згідно з календарем профілактичних щеплень, вакцинацію проводять у кілька етапів та в різному віці:
1 щеплення – 2-ий місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина);
2 щеплення – 4-ий місяць (інактивована поліомієлітна вакцина);
3 щеплення – 6-ий місяць (оральна поліомієлітна вакцина);
4 щеплення – 18-ий місяць (оральна поліомієлітна вакцина);
5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина);
6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина).
Якщо дитина пропустила планове щеплення, порадьтеся із сімейним лікарем або педіатром, за яким графіком їй потрібно робити щеплення далі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6624 / 4.11MB / SQL:{query_count}