Йдемо до школи: які довідки і щеплення потрібні?

До якого терміну варто принести довідку про профілактичний огляд та чи допустять львівських учнів без щеплень до навчального процесу

Менш ніж за тиждень діти повернуться до навчання у школі. А це означає, що варто подбати не лише про одяг та канцтовари. До школи необхідно підготувати ще й здоров’я, а саме пройти медичний огляд та провести необхідні щеплення.

Не забудьте про медогляд!

Відтепер, йдучи до школи, подавати медичну картку особливої форми не потрібно! Достатньо принести довідку від педіатра чи сімейного лікаря про те, що дитина здорова. Також необов’язково, щоб профілактичний огляд дитина проходила наприкінці літа, а вже 2 вересня несла її до школи. Це можна зробити впродовж календарного року, але не пізніше року від попереднього огляду! Виняток становлять шестирічні діти, які йдуть до першого класу. Вони мають відвідати лікарів до початку вересня, тобто до початку нового навчального року!
Зі слів головного педіатра Львова Богдана Остальського, для різного віку дітей потрібен огляд різних спеціалістів. Комусь буде достатньо огляду сімейного лікаря, а комусь доведеться звернутися до фахівців вузьких спеціалізацій.
Для того, щоб отримати довідку або дізнатися, до яких спеціалістів, відповідно до віку дитини, варто найперше звернутися до дільничного педіатра або лікаря сімейної медицини. Саме він розповість не лише про вікові нюанси проходження профілактичних оглядів, а й огляне дитину та зробить їй пробу Руф’є – нескладне фізичне випробування, за результатами якого можна дізнатись про роботу серця під час фізичного навантаження і, відповідно, про те, який рівень фізичного навантаження для неї допустимий. В Україні це обов’язковий для всіх дітей тест із 2009 року! Після його проведення дитині надають довідку з зазначенням групи для занять фізкультурою: основна (немає проблем із серцево-судинною системою та скарг на роботу серця); підготовча (є незначні відхилення у фізичному розвитку, наприклад, сколіоз першої стадії); спеціальна (є хронічні патології, які вимагають індивідуального підходу під час виконання вправ). 
Отже, профілактичні огляди дітей 7, 8, 9, 10, 12, 13 років проводить дільничний лікар, який у разі виявлення порушень або за наявності хронічного захворювання зобов’язаний скерувати пацієнта до спеціаліста. Дітей 6, 11, 14, 15, 16 та 17 років повинні оглядати фахівці вузької спеціалізації: 6 і 11 років – дитячий ортопед, офтальмолог, стоматолог, крім того, потрібно здати загальний аналіз крові; 14 і 15 років – дитячий хірург, ендокринолог, стоматолог, психолог, гінеколог (за показаннями); 16 і 17 років – стоматолог, гінеколог (за показаннями), також потрібно зробити флюорографію. 
Загалом у довідці форми № 086-1/о “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду” лікар точно повинен зазначити прізвище та ім’я дитини, дату її народження і стать, місце проживання дитини, телефон батьків, найменування загальноосвітнього навчального закладу, клас, дату проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду (а також дату попереднього профогляду і рекомендовану дату наступного), висновок про стан здоров’я дитини (якщо школяр має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків у цій довідці може бути зроблено відповідний запис), групу для занять фізичною культурою, рекомендації.
Профілактичні медогляди проводять у присутності батьків дитини або інших законних представників.

Подбайте про щеплення!

В Україні дітей, які не матимуть обов’язкових щеплень, не будуть допускати до навчання у садках та школах. Така новина викликала широкий резонанс серед українських медиків, вчителів та, звісно, батьків. Одні – за, інші – проти.
Нагадаємо, Міністерство освіти і науки та Міністерство охорони здоров’я закликали батьків до 1 вересня зробити дітям усі необхідні за Національним календарем щеплення. Невакциновані діти, за винятком тих, які мають медичні протипоказання до вакцинації, не зможуть відвідувати дитячі садки та школи з іншими учнями. Без необхідних планових щеплень дітей переводитимуть на індивідуальне або дистанційне навчання.
“Стаття 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” передбачає, що дітям, які не отримали щеплень за Національним календарем, відвідувати заклади освіти не дозволяється. Cаме ця норма покликана захистити здоров’я та життя дітей, адже в Україні спостерігається ускладнена епідемічна ситуація та вже два роки триває спалах кору. Перебування нещеплених дітей в організованих колективах створює ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб, що є загрозою для життя та здоров’я не лише учнів, а й членів їхніх сімей та працівників закладів освіти”, – йдеться в повідомленні. 
В. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун аргументує: “Підготовка до школи – це не тільки про те, що треба купити зошити та щоденники. Це насамперед про здоров’я. У колективі невакцинованих дітей інфекція поширюється дуже швидко. І саме тому щоразу з початком навчального року кількість хворих на інфекційні хвороби різко зростає. Цього року ми хочемо запобігти цьому заздалегідь. І для цього нам потрібна допомога батьків – вакцинуйте своїх дітей, щоб захистити їх”.
Закликає робити щеплення і міністерка освіти і науки України Лілія Гриневич. З її слів, МОЗ – це топ-організація в нашій країні, яка визначає політику в сфері охорони здоров’я. “Якщо вони вважають щось важливим або доцільним, ми як МОН маємо дотримуватись цих настанов, адже життя і здоров’я наших дітей – це безумовний пріоритет. Більш того, вимога щодо щеплень закріплена законом та підтверджена рішенням Верховного суду, тобто дотримуватись цих правил має кожен із нас. Якщо батьки відмовляються від вакцинації, то вони мають право обрати альтернативну форму навчання, наприклад, дистанційну чи індивідуальну. Тобто держава в будь-якому випадку надасть можливість та доступ кожній дитині до шкільної освіти”, – зазначила Лілія Гриневич.
Проте в управлінні освіти Львівської міськради заспокоюють, що ця заява є лише рекомендацією, а за нормативними документами відвідування дитиною занять без щеплень не може бути забороненим. Зокрема, як пояснила головна освітянка Львова Зоряна Довганик, у школах немає причин, щоб не допустити дитину до навчання. “Є закон про запобігання інфекційним захворюванням, але є також наші, освітянські, закони. Наприклад, у правилах прийому дітей до школи і переведення їх в наступний клас зазначено, що відповідний наказ керівника навчального закладу має бути ще в червні. Тобто наші діти вже зараховані до школи і переведені у наступні класи”, – говорить Зоряна Довганик.
Окрім того, додає вона, у переліку документів для зарахування дитини до школи немає жодної вимоги про довідку щодо зроблених щеплень. Потрібно подати лише заяву, копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку про загальний медичний огляд, де вказано групу здоров’я і, якщо є потреба, документ про підтвердження місця проживання. “Для нас немає причини, щоб не допустити дитину до навчання”, – каже чиновниця.
Водночас Зоряна Довганик додала, що вакцинація дітей є досить важливою, і у випадку епідеміологічної ситуації буде порушене питання про недопущення невакцинованих дітей до процесу навчання. Також вона додала, що директори шкіл не мають права вимагати у батьків довідки про щеплення.
“Кожні мама і тато повинні розуміти, що це загроза не тільки для їхньої дитини, а й для інших дітей в колективі. У випадку, якщо виникне несприятлива епідситуація, то ми винесемо питання про недопуск до навчання нещеплених дітей на розгляд комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міста. Батьки мають бути готові до цього”, – каже Зоряна Довганик.

Дотримуйтеся календаря щеплень

Відповідно до Національного календаря щеплень, діти до 6 років повинні мати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту та краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Нів-інфекції. У 6 років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.
Якщо в дитини є протипоказання, їй надають відповідну довідку на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря-педіатра та інших спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти ухвалює комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.
Дітей, які мають протипоказання до щеплень, мусить захищати колективний імунітет. Він формується, коли 95-98% людей у суспільстві вакциновані. Тож інфекція не може поширюватись. Тож вакцинуючись, ви не лише захищаєте своє здоров’я й здоров’я своєї дитини, а й долучаєтеся до формування колективного імунітету і дбаєте про здоров’я інших людей.
Якщо батьки раніше зробили фальшиві довідки про щеплення, вони можуть безперешкодно та безоплатно вакцинувати дітей. Для цього потрібно просто звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.9740 / 4.15MB / SQL:{query_count}