Потрібне щеплення? Нема проблем!

Безкоштовна вакцинація відтепер доступна не лише в комунальних, а й у приватних медзакладах

Раніше вакцинуватися безкоштовно можна було лише в державних медичних закладах. Проте ситуація змінилася: уже з липня зробити вакцинацію відповідно до Національного календаря щеплень проти десяти хвороб (гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту) можна й у приватних клініках та на прийомі в лікарів, які працюють як фізичні особи-підприємці. Розподіл закуплених державою вакцин тепер відбуватиметься за принципом “за дитиною”, а не “за закладом”, як це було досі. Усі щеплення будуть безкоштовні!
Чи можуть скористатися цим львів’яни, що для цього потрібно та чи справді не доведеться платити за щеплення, з’ясовувала “Львівська Пошта”.

Що, де, коли і як?

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України №280 від 1 лютого 2019 року про затвердження змін до “Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень”, приватні клініки та лікарі-ФОПи (фізичні особи-підприємці) можуть здійснювати вакцинацію препаратами, які закуповує та розподіляє по регіонах МОЗ. Це означає, що їм не потрібно більше самостійно купувати вакцини, вказані в Національному календарі щеплень, а їхнім пацієнтам – платити за них окремо. Послуга з вакцинації у лікарів-ФОПів буде надаватися за тим же принципом, що й у звичайній міській поліклініці.
Аби вакцинуватися безкоштовно в приватній клініці чи у лікаря-ФОП, дитина або дорослий мають підписати декларацію із сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, які уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
Таких лікарів, за даними МОЗ, в Україні вже більше сотні. У Львові та області приватних клінік і лікарів-ФОП, які уклали договори з Нацслужбою здоров’я, не так багато, та все ж вони є. Зокрема, це: Дитячий центр здоров’я ім. Анни Мазуренко, медичний центр “Інтерсоно” (тепер “Медікавер”), лікувально-діагностичний центр “Здорова родина” та щонайменше шість лікарів-ФОП.
Зі слів експерта з епідеміології департаменту охорони здоров’я ЛОДА Оксани Пушкарьової, з точною кількістю, переліком установ та прізвищами лікарів можна ознайомитися на сайті НСЗУ!
“Уже з липня приватні клініки, а також лікарі-ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я України і з якими пацієнти підписали декларації, можуть проводити вакцинацію препаратами, які закуповує та розподіляє по регіонах Міністерство охорони здоров’я, – пояснює епідеміологиня. – Щоби це стало можливим, медичні заклади або лікарі (фізичні особи-підприємці) спочатку за спеціальною формулою повинні обчислити свою потребу у вакцинах, передати замовлення в структурний підрозділ (управління або департамент охорони здоров’я) і отримати необхідну кількість вакцин. Тобто вакцини вони отримуватимуть відповідно до потреб”.
На можливість щепити своїх дітей у приватній клініці чекає львів’янка Вікторія Дворянин. Ось уже рік, як двох своїх дітей вона довірила педіатрові однієї з приватних клінік Львова, з якою підписала декларацію.
“Я дуже задоволена лікарем із клініки. Ні за що – ні за огляд, ні за аналізи – не плачу. Усе безкоштовно, як у державній поліклініці, але водночас набагато кращим і якіснішим є ставлення до мене і моїх дітей як до пацієнтів. Наприклад, якщо виникає потреба, телефоную в клініку, і мені призначають точну дату і час візиту: чи то, щоб зробити аналізи, чи то взяти довідку дітям у табір. Все робиться без проблем і безкоштовно. Пригадую, як нещодавно в доньки підвищилася температура. Я відразу ж зателефонувала у клініку, мені сказали, що лікар зайнятий, але що я все одно можу приїхати. Після приїзду нас відвели в окрему кімнату, і вже за кілька хвилин прийшов лікар. Не виникає проблем і тоді, коли мого лікаря нема на місці (у відпустці чи відряджені). Тоді дітей приймає і оглядає черговий лікар клініки, – розповідає Вікторія. – Дуже чекаю, коли у приватній клініці, де я підписала декларацію з лікарем, з’явиться можливість безкоштовно вакцинуватися. Наразі такої можливості нема… Хотілося, аби це сталося щонайшвидше”.

Кабінет не головне

Як пояснила Оксана Пушкарьова, змінилися й вимоги до місць проведення щеплень: тепер вони відповідають сучаснішим нормам і не містять зайвих обмежень. З її слів, не обов’язково, щоб у клініці був окремий кабінет вакцинації. Це може бути й відповідно оснащений пункт, де дотримана безпека медичного імунобіологічного препарату (вакцини), присутній холодовий ланцюг, є інфекційний контроль, тобто захист пацієнта та медичного працівника, і належне поводження з епідемічно-небезпечними медичними відходами.
Зокрема, в пункті щеплення (кабінеті лікаря або маніпуляційному кабінеті) має бути:
– холодильник для зберігання лікарських засобів;
– термометр у холодильнику на другій поличці і термометр для валідації його показань;
– сумка-холодильник з двома комплектами холодових елементів і термометром;
– столик, на якому поміщається одна невелика сумка-холодильник, ін’єкційні матеріали і коробка для безпечної утилізації шприців; набори лікарських засобів та медичнихвиробів для надання медичної допомоги при невідкладних станах, а також аптечка для надання екстреної медичної допомоги;
– коробка для безпечної утилізації шприців;
– кушетка для проведення профілактичного щеплення і сповивання дитини;
– облаштоване місце для гігієни рук;
– бактерицидні опромінювані або інші пристрої для знезараження повітря;
– інформаційні матеріали та плакати, на яких уміщена інформація про вакцинацію для населення;
– термометр для вимірювання температури в приміщенні.


Більше щеплених – менше хворих!

За останні три роки – з 2016го до 2019-го – охоплення щепленнями серед дітей віком один рік збільшилося в рази. Найбільше немовлят вакциновано проти кору, паротиту і краснухи: щеплення отримали понад 90% дітей однорічного віку.
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, за три роки кількість щеплених проти кору дітей віком один рік зросла удвічі: в 2016-ому цей показник був меншим за 45%. Окрім планових щеплень, вакцинацію робили і тим дітям, які раніше не отримали необхідних доз вакцин. Так у межах додаткових заходів з імунізації проти кору за 2017 і 2018 роки було щеплено понад 700 тисяч дітей віком до 18 років.
Зріс рівень вакцинації і проти інших хвороб. Якщо в 2016 році щеплення проти кашлюку, дифтерії та правця мали всього 21% немовлят, то сьогодні –  втричі більше – 67,5%. Також майже втричі збільшилася кількість дітей, які мають захист від гепатиту В (65,2%). Зросли показники і вакцинованих проти туберкульозу – 84% та поліомієліту – 69,2%.
Утім для формування колективного імунітету необхідно, щоби 95-98% всього населення були вакциновані!
Раніше в Україні більш ніж 10 років поспіль щороку проти кору щепили менш ніж 60% дітей. За ці роки кількість невакцинованих зростала. Як результат – спалах кору, який триває в Україні від літа 2017-го. За цей час захворіли понад 115 тисяч людей, 39 померли через ускладнення від кору.Однак ситуація поступово покращується, зокрема завдяки додатковим заходам з імунізації. Спецоперації із подолання кору вже відбулися у Львівській та Хмельницькій областях, де кількість вакцинованих дітей у школах і дитсадках зросла до 90 та 95% відповідно. Ще одна причина збільшення кількості щеплених – наявність якісних та ефективних вакцин у всіх регіонах проти всіх десяти хвороб за календарем щеплень.
Перевірити кількість вакцин у областях можна в таблиці за посиланням.
Якщо у кабінеті щеплень вам кажуть, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. Якщо головний лікар не може надати необхідну інформацію, зверніться в департамент/управління охорони здоров’я у вашій області!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.9264 / 4.14MB / SQL:{query_count}