Не застуда і не бронхіт, а кашлюк!

Із початку липня з діагнозом кашлюк у інфекційну лікарню потрапило вісім дітей. Чим небезпечна ця хвороба, хто в групі ризику і як від неї убезпечитися?

Спочатку невисока температура, біль голови, нежить, а вже через кілька днів нестерпний кашель. Так починається одне з небезпечних інфекційних захворювань, що вражає дихальну систему, – кашлюк. Найгірше те, що напади кашлю при цій хворобі неможливо зупинити ні медикаментозно, ні за допомоги процедур чи маніпуляцій.
Останнім часом хворих дітей із кашлюком побільшало. З початку року на цю недугу вже захворіли більш ніж 70 жителів Львівщини, більшість з яких діти молодшого шкільного віку. Як зазначила “Львівській Пошті” лікарка-епідеміологиня Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Любомира Бойко, лише за першу половину липня до Львівської інфекційної лікарні з діагнозом кашлюк потрапили вісім дітей! Зокрема, зараз у реанімаційному відділенні цієї лікарні перебуває немовля зі Сколівського району, якому лише місяць від часу появи на світ. Хлопчик не мав щеплення проти цього захворювання (перше щеплення від кашлюку роблять аж у два місяці) і заразився від старшого брата.
Збудником захворювання є кашлюкова паличка, яка, потрапивши в дихальні шляхи, починає виділяти токсин. Відтак цей токсин діє на кашльові рецептори в дихальних шляхах, і виділяється багато в’язкого слизу, який, своєю чергою, спричиняє сильний спазматичний кашель.
Зі слів епідеміологині, джерелом інфекції при кашлюку є лише хвора людина! Перші сім-десять днів захворювання за симптомами дуже нагадують звичайний респіраторний вірус: нежить, чхання, помірне підвищення температури. Відмінністю від звичайного вірусу є тільки кашель. Крім того, що він навіть на ранніх стадіях нападоподібний, на нього не діють протикашльові засоби. Цей період називається “катаральний” і триває до двох тижнів. Наступні два тижні кашлюк проявляється постійними нападами кашлю з виділенням в’язкого мокротиння. Під час нападу обличчя хворого може червоніти, очі наливаються кров’ю. Постійний кашель, як правило, призводить до кровохаркання і крововиливів склер ока.
Особливо небезпечні ці напади для малюків – можуть спричинити навіть зупинку дихання, тож украй важливо постійно перебувати поруч із хворою дитиною! До речі, напади кашлю можуть тривати до трьох місяців, навіть якщо медичну допомогу надали вчасно і розпочали лікування.
Немовлят, особливо перших шести місяців життя, та маленьких дітей з важкими формами кашлюку і ускладненнями обов’язково треба лікувати в стаціонарі! Для дітей трохи старшого віку припустиме лікування вдома, але при забезпеченні всіх необхідних умов, а саме свіжого, прохолодного і зволоженого повітря, тривалих прогулянок на вулиці, а також великої кількості спожитої рідини.
Щоби не заразитися кашлюком, лікарі, як завше, наголошують на вчасній вакцинації. “Переважно на кашлюк занедужують діти і підлітки. Це частково пов’язане з тим, що дорослим свого часу робили щеплення проти цієї недуги, і щеплені хворіють рідше. А от діти у нас практично невакциновані, що й загострює ситуацію”, – коментує Любомира Бойко.
Існують два типи вакцин проти цієї недуги – ацелюлярна та цільноклітинна. Відрізняються вони тим, що в цільноклітинній вакцині присутня вбита кашлюкова паличка, а в ацелюлярній лише декілька антигенів. Однак їхня дія однакова!
Нагадаємо, що щеплення проти кашлюку (як і дифтерії та правця) проводять відповідно до віку: у два, чотири, шість і 18 місяців. Після вакцинації імунітет поступово слабшає, тож важливо проводити ревакцинацію дітей старшого віку і дорослих, особливо тих, що планують контактувати з немовлятами. Щеплення дорослим рекомендують робити раз на десять років – так само, як і щеплення проти правця, дифтерії і гепатиту В. Медики наголошують: пережитий кашлюк не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4328 / 3.99MB / SQL:{query_count}