Подряпався і… заразився

Чому правець особливо небезпечний улітку та як уникнути цього смертельного захворювання

Літо – час відпочинку і розваг, коли можна вдосталь побігати, пострибати, покататися на велосипеді чи самокаті. Та, на жаль, жодне літо не минає без синців, подряпин чи порізів… А це, своєю чергою, може становити неабияку загрозу для життя! Зокрема, при потраплянні бруду в рану чи поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини можна інфікуватися правцем. Тому літо прийнято вважати ще й періодом, коли правець особливо небезпечний. Ризики смерті від цього захворювання дуже високі! При перших симптомах варто негайно звертатися до лікаря. Єдиний спосіб захиститися від правця – вакцинуватися.

Небезпека у рані

Зі слів головної епідеміологині Львівщини Наталії Тімко, на це важке захворювання, яке вражає центральну нервову систему, у нас хворіють щороку. Торік таких випадків було три. З початку цього року – вже два. Перший трапився із 28-річним чоловіком, який упав, розбив голову і через рану в його організм потрапив збудник хвороби. Другий – із 12-річним хлопцем: дитина впала з велосипеда і травмувала коліно. Небезпечна інфекція потрапила через подряпину.
Тривалий час цього хлопця лікували у Львівській обласній дитячій лікарні “ОХМАТДИТ”. Як зазначила “Львівській Пошті” заступниця директорки з хірургічної роботи цієї лікарні Олександра Бурда, зараз дитину вже виписали. “Пацієнта госпіталізували із характерними для правця симптомами у червні. В нього посмикувалися м’язи нижніх кінцівок. Було відомо, що задовго до того (приблизно за 20 днів до госпіталізації) хлопчик упав і подряпав коліно, – зазначає медик. – Дитина була нещеплена, бо, зі слів батьків, мала протипоказання до вакцинації через алергію. В нас йому одразу вкололи протиправцевий імуноглобулін. На щастя, перебіг хвороби був легким”.
Зі слів Олександри Бурди, після лікарні пацієнт особливого спостереження не потребує. Єдине, що на хлопця чекає планова імунізація відповідно до схеми щеплення. “Батьки пообіцяли, що зроблять усі необхідні щеплення і більше відмовлятися від них не будуть”, – додала лікарка ОХМАТДИТу.

Знати, щоб захиститися

Зі слів лікарки-епідеміологині Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Любомири Бойко, причиною правця є зараження спорами анаеробної палички Clostridium tetani, які найчастіше живуть у ґрунті і разом з його частинками потрапляють всередину людського організму через різні ушкодження шкіри (навіть звичайні порізи), внаслідок укусів тварин чи уламки деревини. Проте обробка рани навіть такими антисептиками, як перекис водню, йод, зеленка, не може знешкодити спори правця. Від людини до людини це захворювання також не передається!
Загалом медики називають чотири форми правця: блискавичну, гостру, підгостру та хронічну. Інкубаційний період хвороби може тривати до місяця. Перше, що почне турбувати хворого, це сильний біль навколо рани, через яку відбулося зараження. Крім того, виникає загальна слабкість, дратівливість, біль голови, в ділянці рани “тягнуть” м’язи. Далі хворому важко відкрити рота через судоми, появляється тягучий біль у м’язах шиї, потилиці, спини, попереку. Може виникати відчуття тривоги і страху, порушується сон. Згодом судоми, якими супроводжується ця хвороба, охоплюють всі м’язи тулуба, від чого хворий вигинається. Медики наголошують: якщо не розпочати лікування негайно, людину не вдасться урятувати!
Фахівці кажуть, що найефективнішим методом запобігання цієї недуги є профілактичні щеплення, які роблять із раннього дитячого віку. У випадку поранення можна бути захищеним від хвороби, якщо після останнього щеплення минуло не більш ніж 10 років. Якщо минуло більше – проводять екстрену профілактику правця: хірургічну обробку рани та імунопрофілактику шляхом введення правцевого анатоксину, протиправцевої сироватки, протиправцевого імуноглобуліну. Який препарат належить вводити та скільки, залежить від стану хворого і часу звернення по меддопомогу.
Відповідно до календаря профілактичних щеплень, діти мають бути вакциновані проти правця у два, чотири, шість, 18 місяців, у шість та 16 років. Надалі знадобиться ревакцинація кожні 10 років: приблизно на такий час щеплення формує імунітет до хвороби.
Для дітей централізовано закуповують вакцину проти кашлюку, дифтерії та правця АКДП (із цільноклітинним кашлюковим компонентом, що дає найкращий захист). Є вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку вводять дорослим.
До речі, якщо людина вже перехворіла на правець, вакцинуватися все одно необхідно. Після цієї хвороби імунітет швидко минає, і є ймовірність повторного зараження!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4105 / 4MB / SQL:{query_count}