Меддовідка для дитини: не відкладайте!

Лікарі закликають батьків не зволікати з профілактичним оглядом дітей до кінця літа і пам’ятати про вакцинацію. Без цього до дошкільного чи навчального закладу можуть не прийняти…

Хоча надворі літо і до школи дітям іти лише за два місяці, уже зараз бажано подбати про профілактичний медичний огляд, який допоможе вчасно виявити в дитини захворювання чи схильність до них, та вакцинацію проти особливо небезпечних хвороб. Лікарі наголошують: на кінець літа візити до лікарів відкладати не варто! По-перше, це загрожує довгими чергами, по-друге, відсутністю лікарів на місцях. Адже літо – час відпусток!
Та чи всім учням і дошкільнятам потрібен медичний огляд і чи правда, що без щеплень дітей тепер не прийматимуть у садочки та школи? Відповіді на ці запитання шукала “Львівська Пошта”.

Кому знадобиться огляд

У львівських поліклініках хоч не надто активно, та все ж профілактичні медичні огляди школярів у кабінетах тривають. У чергах до сімейних лікарів по четверо-п’ятеро дітей, проте лиш одну-дві дитини батьки привели на огляд і оформлення медичної довідки для школи…
“Наприкінці липня їдемо на море, далі плануємо відвезти дітей у село, а самі – на роботу. Часу на збирання довідок не буде, та й уже маю гіркий досвід минулих років, коли наприкінці літа змушена була цілий тиждень “виловлювати” потрібних лікарів, аби поставили печатку, що дитина здорова. Зараз, сподіваюся, зроблю усе швидше, – каже Марта Куліш, перебуваючи у 2-ій міській поліклініці. – Синові треба обійти багатьох фахівців, бо йде у перший клас. Натомість доньці вистачить огляду сімейного лікаря, бо йде у четвертий клас”.
А ось Марія Сиваш про довідку наразі ще не думала. Каже, зарано. “Торік, коли син ішов у шостий клас, довідку від лікаря про стан здоров’я взяли десь наприкінці вересня. Цього року планую зробити так само, коли ажіотаж із чергами стихне. Так можна, я дізнавалася. Та й саму медичну карту скасували – достатньо довідки”, – запевняє жінка.
Справді, як пояснив “Львівській Пошті” головний педіатр Львова Богдан Остальський, ще торік МОЗ запровадило чимало змін. Отже, для вступу до дитсадка або школи вистачить довідки від педіатра чи сімейного лікаря про те, що дитина здорова. Подавати медичну картку особливої форми вже не потрібно! 
“Для різного віку дітей потрібен огляд різних спеціалістів. Комусь буде достатньо огляду сімейного лікаря, а комусь доведеться звернутися до вузьких фахівців, – зазначає співрозмовник. – Наприклад, при вступі до школи потрібно буде подати довідку від лікаря, що дитина пройшла профілактичний огляд. Якщо ж дитина хворіє, лікар може зробити відповідний запис за згодою батьків”.
Для того, щоб отримати довідку або дізнатися, до яких спеціалістів, відповідно до віку дитини, потрібно звертатися, зі слів Богдана Остальського, для початку варто звернутися до дільничного педіатра або лікаря сімейної медицини. Він не лише розповість про вікові нюанси проходження профілактичних оглядів, а й огляне дитину та зробить їй пробу Руф’є – нескладне фізичне випробування, за результатами якого можна судити про роботу серця під час фізичного навантаження і, відповідно, про те, який рівень фізичного навантаження для неї допустимий. В Україні це обов’язковий для всіх дітей тест із 2009 року! Після його проведення дитині видають довідку із зазначенням групи для занять фізкультурою: основна (немає проблем із серцево-судинною системою та скарг на роботу серця); підготовча (є незначні відхилення у фізичному розвитку, наприклад, сколіоз першої стадії); спеціальна (є хронічні патології, які вимагають індивідуального підходу під час виконання вправ). 
Отже, профілактичні огляди дітей 7, 8, 9, 10, 12, 13 років проводить дільничний лікар, який у разі виявлення якихось порушень або за наявності хронічного захворювання зобов’язаний скерувати пацієнта до вузького спеціаліста. Дітей 6, 11, 14, 15, 16 та 17 років повинні оглядати вузькі фахівці, а саме: 6 і 11 років – дитячий ортопед, офтальмолог, стоматолог, крім того, потрібно здати загальний аналіз крові; 14 і 15 років – дитячий хірург, ендокринолог, стоматолог, психолог, гінеколог (за показаннями); 16 і 17 років – стоматолог, гінеколог (за показаннями), крім того, треба зробити флюорографію. 
Профілактичні медогляди проводять у присутності батьків дитини або інших законних представників.
“Хочу довести до відома батьків, що профілактичні огляд дитина може пройти не лише наприкінці літа, аби 1 вересня вже здати довідку. Це можна зробити впродовж календарного року, але не пізніше року від попереднього огляду. Виняток становлять хіба що шестирічні діти, які йдуть до першого класу. Вони мають відвідати лікарів до 1 вересня, тобто до початку нового навчального року, – пояснює головний педіатр Львова. – Профілактичний огляд дозволяє вчасно виявляти захворювання чи схильність до них, своєчасно вилікувати чи запобігти ускладнення. Тож закликаю батьків з відповідальністю ставитися до медогляду своїх дітей”.
Що стосується дошкільнят, які мають відвідувати садок, то всі документи треба принести до 16 липня включно! Для цього необхідно написати заяву та надати копію і оригінал свідоцтва про народження. Перед тим, як дитина піде у садок, батьки повинні принести медичну довідку, і дитина почне відвідувати дошкільний заклад. 

Нема щеплень – сидіть удома!

Питання щеплення дітей, а саме допускати чи не допускати невакцинованих до навчально-освітнього процесу, стоїть набагато гостріше.
Ще у вересні минулого року МОЗ спільно з Міністерством освіти ухвалило рішення, що дітей без щеплень у школу та садки не пускатимуть! Крім тих випадків, коли щеплення не робили за медичними показаннями. У документі справді є пункт, де мовиться, що щеплення повинні бути зроблені дитині до 6 років у обов’язковому порядку. Хоча б деякі з них (згідно з календарем щеплень в Україні діти до шести років повинні бути щеплені проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та ХІБ-інфекції. – “Львівська Пошта”). Таке рішення згаданих міністерств було пов’язане з торішнім рівнем захворюваності на грип та ГРВІ, а також епідемією кору, яка лютувала в усіх областях та забрала життя не одного маленького українця.
Понад те, в травні цього року Верховний Суд не задовольнив позов матері, яка відстоювала право своєї невакцинованої дитини на відвідування дитсадка. Рішення Верховного Суду означає, що заборона відвідувати дитячі садки невакцинованим дітям цілком відповідає закону! Нагадаємо, ще у 2016 році в місті Славута, що на Хмельниччині, матір, чию невакциновану дитину відмовилися приймати до дитсадка, подала позов до суду і заявила про порушення права свого сина на освіту. Жінка, зокрема, зазначала, що відмовляється робити своїй дитині щеплення, бо не довіряє вакцинам. Спочатку позов жінки задовольнив Славутський міський районний суд Хмельницької області, але керівництво дитсадка подало апеляцію, і справа опинилася у Верховному Суді, який визнав дії дитсадка такими, що відповідають закону.
“Останніми роками захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію загрозливі. А все тому, що щораз більше батьків відмовляються вакцинувати дітей. Хоча з кожним роком відчуваємо, що ситуація з імунізацією в нас покращується. За спостереженнями зараз у Львові 80-85% батьків погоджуються робити дітям щеплення. В ідеалі має бути 90-95% вакцинованих, – веде далі Богдан Остальський. – Зараз готуємо пакет документів до управління освіти Львівської міськради про те, що є два чинні закони – “Про захист населення від інфекційних хвороб” та “Про санітарно-епідемічне благополуччя”, де чітко прописані статті, що дітям, які не вакциновані, забороняється відвідувати будь-які організовані колективи, в тому числі дошкільні навчальні заклади і школи”.
Зі слів головного педіатра Львова, якщо хоч якісь щеплення зроблені, проблем не повинно виникати. “Якщо деякі щеплення є, це вже означає, що батьки дали згоду на вакцинацію дитини, що процес імунізації розпочався і що дитина частково захищена. Її можна допускати до навчання за умов, якщо мама обіцяє продовжити вакцинацію, – каже він. – Ми, лікарі, просто видаємо довідку про стан здоров’я дитини і фіксуємо, вакцинована вона чи ні. Допускати чи не допускати її до навчального процесу не маємо права! Такі повноваження мають директори шкіл і завідувачі садків”.
А от освітяни протилежної думки. Зі слів начальника управління освіти Львівської міськради Зоряни Довганик, вони не мають особливого права не допускати дітей до навчального процесу, навіть якщо ті невакциновані. Кажуть, відповідальність лежить саме на лікареві.
“Якщо буде чітка вказівка не пускати нещеплених дітей до шкіл чи садків, то це буде по цілій Україні. Наразі такого документа нема, – коментує вона “Львівській Пошті”. – А оскільки ми беремо дітей до школи чи садка з медичною довідкою, лікар насамперед повинен брати на себе відповідальність за те, може дитина відвідувати школу або садок чи не може. Тому якщо в довідці зазначено, що дитина може відвідувати заклад, що вона допускається, то на якій підставі ми не можемо цього робити?”.

Схема обов’язкових річних медичних профілактичних оглядів дітей
Вік дитини Лікарі  
Лабораторні 
та інструментальні методи дослідження 
 6 років
(перед школою)
Лікар-педіатр або
лікар сімейної медицини; 
хірург-ортопед; офтальмолог;
стоматолог;
психолог;
інші спеціалісти за показаннями
загальний аналіз крові;
загальний аналіз сечі;
аналіз калу на яйця глистів;
аналіз крові на цукор
 8-10 років Лікар-педіатр або
лікар сімейної медицини;
 за показаннями 
 11 років Лікар-педіатр
або лікар сімейної медицини; 

офтальмолог;
ортопед-травматолог;
стоматолог; 
загальний аналіз крові;
загальний аналіз сечі;
за показаннями
 12-13 років Лікар-педіатр
або лікар сімейної медицини; 
за показаннями
юнаки:
14-17 років 
дівчата:
14-17 років
Лікар-педіатр або
лікар сімейної медицини;

хірург (андрологічний огляд);
стоматолог;
гінеколог;
ендокринолог;
психолог (у 15 років);
невролог
флюорографія;
загальний аналіз крові;
загальний аналіз сечі;
аналіз калу на яйця глистів;
аналіз крові на групу та резус-фактор
(у віці 15 років)
 дівчата у 16 роківЛікар-педіатр або
лікар сімейної медицини;
стоматолог;
гінеколог
флюорографія
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.1207 / 4.19MB / SQL:{query_count}