Кір атакує з новою силою!

Через високий рівень захворюваності на кір та низький рівень вакцинації з лютого учнів Львівщини щепитимуть у школах

Епідемія кору в Україні триває вже другий рік і зараз сягнула апогею: кількість хворих перевищила позначку в декілька тисяч! Медики б’ють на сполох і закликають громадян терміново робити вакцинацію. Інакше, кажуть, біди не минути – дві смерті від початку року від ускладнень вірусу вже зафіксовані.
Особливо небезпечною виглядає ситуація на Львівщині – з п’яти тисяч захворілих на кір, які зареєстрували з початку 2019 року по Україні, майже тисяча в нашій області! Відтак медики стривожено наголошують: якщо батьки й цього разу не дослухаються до порад медиків і надалі відмовлятимуться від щеплень – школярів обіцяють вакцинувати під час уроків, розгорнувши в навчальних закладах тимчасові пункти вакцинації.

Хворих багато, місць у лікарнях не вистачає…

За повідомленням Львівського обласного лабораторного центру, щотижня на Львівщині реєструють 500-600 нових випадків кору. Серед захворілих – переважно діти. Частина з них лікується вдома, частина змушена робити це в лікарнях. Зараз хворих так багато, що всі відділення Львівської обласної інфекційної лікарні переповнені.
Зі слів головного епідеміолога Львівщини Наталії Тімко, у відділеннях лікарні не вистачає місць давно – ще з вересня. Тому щоб розмістити хворих на кір, відділення перепрофільовують, одних виписують, других приймають. Загалом лікування організовують так, щоби хворі з проносом та ангіною не контактували із хворими на кір. Окрім того, є хворі з важкою формою вітрянки, які потребують ізольованих умов.
“Ми не відмовляємо хворим у госпіталізації. Але під час спалаху можна жертвувати комфортом, і кожному хворому ніхто не гарантує одномісної палати. Головне надати медичну допомогу. Спалах – це надзвичайна ситуація, що потребує розуміння. Але ж був вибір – два щеплення і комфорт у домашніх умовах!” – наголошує Наталія Тімко.
Малюків віком від 29 днів до двох років разом із батьками госпіталізують у бокси приймально-діагностичного відділення інфекційної лікарні (вул. Пекарська, 54), дітей двох-десяти років – в один із корпусів 3-го відділення (вул. Кирила і Мефодія, 22), старших – у 7-ме відділення (вул. Лисенка, 45).

“Спецоперація” кір

Оскільки від кору не існує специфічного лікування, єдиний спосіб попередити захворювання – зробити щеплення. Як відомо, на Львівщині із цим ситуація також не найкраща: 73,7% дітей взагалі не вакциновані!
На початку 2019 року у Львові засідала обласна комісія з надзвичайних ситуацій щодо спалаху захворюваності на кір, участь в якій узяла й в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Згідно з рішенням комісії, МОЗ спільно із ВООЗ та ЮНІСЕФ проведуть на Львівщині масову довакцинацію нещеплених школярів віком від 6 до 18 років за згоди батьків.
Сама Уляна Супрун за результатами засідання комісії назвала такий план “спецоперація” і зазначила, що її на Львівщині розпочнуть із 11 лютого, розгорнувши в школах тимчасові пункти вакцинації.
Загалом у Львівській області 29 тисяч дітей, які свого часу не отримали щеплення. З них 20 тисяч навчаються у школах. У планах МОЗу за час розгорнутої спецоперації вакцинувати щонайменше 10 тисяч дітей області.
Як саме відбуватиметься ця довакцинація, скільки буде пунктів і в яких школах їх розгорнуть, наразі ніхто “Львівській Пошті” сказати не зміг. Усе залежатиме від перебігу інформаційної кампанії, яка триватиме у навчальних закладах до лютого. Тобто спочатку дітям і батькам пояснюватимуть важливість вакцинації, розповідатимуть, як перевірити якість вакцини та додержувати умов щеплення, а вже потім визначать потреби.
Найімовірніше, тимчасові пункти вакцинації будуть у тих навчальних закладах Львівської області, де фіксують найбільшу кількість випадків захворювання на кір. Це, зокрема, Львів, Дрогобич, Червоноград, Перемишлянський, Пустомитівський та Городоцький райони.
Як пояснили очільниці освітніх відомств Львова та області, наразі у школах лише збирають інформацію щодо всіх учнів: хто і скільки разів був щеплений проти кору. Із 21 січня, коли діти повернуться до навчання після канікул, у школах робитимуть збори, проводитимуть серед учнів і батьків просвітницькі акції щодо важливості вакцинації.
“Що стосується подальших дій, то тут сказати нічого не можу, бо ніяких спільних дій ще не було проговорено!” – зазначила Зоряна Довганик.
“Первинно проведемо роз’яснювальну роботу з батьками та дітьми. І з 11 лютого вже реагуватимемо, як ця кампанія пройде і які будуть подальші дії”, – додає Любомира Мандзій.


Що варто знати про кір

* Це легке захворювання. До чого вся ця паніка?
Ще донедавна кір був поширеною дитячою хворобою та невіддільною частиною дитинства. Хоча більшість дітей одужували від нього, багато хто з них не міг упоратись з хворобою. Кір може спричинити такі ускладнення, як пневмонія та енцефаліт. Із тисячі хворих одна-дві людини помирає. До винайдення вакцини щороку від кору помирало 450 людей. Більшість із них – здорові діти.
* Як поширюється захворювання?
Вірус кору легко поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли хвора людина чхає або кашляє. Кір – одна з найзаразніших хвороб. Вірус кору може жити до двох годин на предметі, якого торкався хворий. Тому людина може легко заразитися в аеропорту чи інших місцях скупчення людей.
* Чи безпечна вакцина проти кору?
Безпечна. Але, як і будь-які інші ліки, може мати побічні дії. Це зазвичай лихоманка, нездужання та біль і набряк у місці ін’єкції. Рідко коли вакцина проти кору спричиняє серйозні ускладнення. Підхопити справжній вірус набагато небезпечніше.
* Які симптоми хвороби?
Найтиповішими симптомами є висока температура, яка супроводжується нерівномірним червоним висипом або висипом коричневого відтінку. Але це не єдині симптоми! До того, як з’явиться висип, діти мають симптоми, схожі на прояви застуди або грипу: кашель, нежить, лихоманка, почервоніння та сльозоточивість очей. Тому кір можна переплутати з іншими хворобами, які супроводжуються висипом і температурою. Однак під час кору стан з появою висипу не покращується, на відміну від ентеровірусних чи герпесних інфекцій – таких як розеола чи інфекційний мононуклеоз.
* Коли варто вакцинувати дітей проти кору?
В Україні першу дозу вводять у 12 місяців, а другу – в шість років. Високий рівень вакцинації захищає тих, що не можуть бути щепленими через вік чи протипоказання.
* Чи є в наявності вакцини?
На сьогодні є вакцини двох виробників – комбінована КПК вакцина PRIORIX виробництва GSK (Бельгія) та MMR II виробництва Merck (США). Інших вакцин проти кору в Україні немає! У Львівській області є 52 тисячі доз вакцини.
* Чи надовго захищає вакцина?
Вакцина проти кору ефективна, але жодна вакцина не дає 100% гарантії, що ви не захворієте! Якщо вам ввели тільки одну дозу, ви все ще в зоні ризику. Саме тому в Україні почали вводити другу дозу в 1986 році. Друга доза вакцини захистить вас на більш ніж 95%.
* Я не впевнений, що вакцинувався проти кору. Чи потрібно мені вводити додаткову дозу?
Якщо ви не впевнені у своїй історії вакцинації, поговоріть зі своїм лікарем про необхідність додаткового щеплення. Шкоди від ще одного щеплення, навіть якщо ви вакцинувалися раніше, не буде! Кір – це жива вакцина. Деяким дітям з імунними проблемами та тим, що п’ють ліки, які пригнічують імунітет, ця вакцина може бути протипоказана! Також живі вакцини не вводять вагітним. Проконсультуйтеся перед щепленням зі своїм лікарем!

Ірина Микичак, директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА:
– З 11 січня ми почали формувати реєстр школярів про їхній вакцинальний статус, тобто яка кількість дітей у наших школах вакцинована і скільки доз вони отримали. Упродовж місяця в області триватиме інформаційна кампанія щодо збільшення рівня вакцинації проти кору серед дітей шкільного віку. У школах організовуватимуть батьківські збори, провадитимуть із батьками бесіди, роздаватимуть листівки, аби максимально пояснити важливість вакцинації проти кору. Дуже хочемо, щоб кожен зрозумів, що єдиним надійним захистом від цієї хвороби є щеплення! Тому робитимемо все для того, щоб переконати батьків, аби ті не ризикували здоров’ям дітей і вели їх на щеплення. Нагадаю, що саме батьки несуть відповідальність перед законом за здоров’я своїх дітей! Бесіди з дітьми та батьками проводитимуть 40 спеціально навчених медичних фахівців, які пройшли тренінги ЮНІСЕФу і володіють усією інформацією щодо вакцинації. Саме ці тренери навчатимуть і пояснюватимуть, від чого захищає вакцинація і чому не варто відмовлятися від щеплень. Дуже сподіваюся, що батьки прислухаються до порад медиків і максимально швидко вакцинують своїх дітей ще в поліклініках. У випадку, якщо це не буде зроблене, в школах будуть організовані спеціальні пункти вакцинації. Додаткова вакцинація для дітей шкільного віку триватиме з 11 по 18 лютого. Звісно, що ані дітей, ані батьків ніхто не силуватиме до вакцинації, але “розгорнутий” вакцинальний пункт має стати стимулом піти і зробити це, як кажуть, на місці. Ті батьки, що погодяться щепити дітей в школі, повинні дати свою згоду на папері – що вони дозволяють це робити. Ще раз наголошую: якщо такої згоди не буде, дитину не вакцинуватимуть! Скільки буде пунктів вакцинації у школах, наразі не відомо. Усе залежатиме від кількості нещеплених. Загалом за час інформаційної та вакцинальної кампанії плануємо вакцинувати не менш ніж 10 тисяч дітей. Якщо й ця “спецоперація” не увінчається успіхом, допускатимуть чи не допускатимуть невакцинованих дітей до навчального процесу, сказати також не можу. Це вже компетенція освіти. Наша справа – забезпечити усіх вакцинами. А вони є в достатній кількості. Що стосується дорослого населення, то змусити його вакцинуватися не можемо. Зрештою, дорослих ніхто не обмежує в праві прийти і щепилися просто зараз. Зі свого боку можемо лише пояснити, що коли не знаєте свого статусу вакцинації чи не пам’ятаєте його, краще піти і щепитися.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3880 / 4.07MB / SQL:{query_count}