Швидко, конфіденційно, безкоштовно

У Львові запрацював пункт швидкого тестування на ВІЛ. Аби пройти обстеження, знадобиться лише 15 хвилин

фото: Varta1
У нашому місті розпочав роботу пункт тестування AHF Checkpoint Lviv – перший у Львівській області заклад, який працюватиме як безпечний та дружній простір для проведення швидкого, конфіденційного та безкоштовного тестування на ВІЛ. За два тижні роботи пункту в ньому вже визначили свій ВІЛ-статус більш ніж 160 осіб.
Заклад створили коштом фундації “АнтиСНІД-США в Україні” (AHF Ukraine) у співпраці КЗ ЛОР “Львівський обласний центр громадського здоров’я”.
За даними обласного центру громадського здоров’я, у Львівській області й далі збільшується кількість випадків ВІЛ-інфекції. Темп приросту їх виявлення за останні три роки зріс на 8,1%. Понад 76% випадків ВІЛ-інфекції виявляють уже на пізніх стадіях, тобто в стадії СНІДу. Це свідчить про достатню кількість невиявлених випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, а також низький рівень обізнаності та настороженості як медичних працівників, так і загального населення щодо ВІЛ. Тому раннє виявлення ВІЛ-інфекції вкрай необхідне!  Завчасне виявлення і негайне лікування, яке в Україні абсолютно безкоштовне, дасть змогу не тільки прожити довге і якісне життя – таке як і без ВІЛ-інфекції, а й не передати цю інфекцію іншим. Уже після півроку вживання антиретровірусних препаратів ВІЛ-інфікований не зможе передати інфекцію своєму статевому партнерові навіть при незахищеному контакті.
Про це мовилося на брифінгу, на якому презентували львів’янам новий заклад, який допоможе зберегти здоров’я.
“Треба знати свій статус, аби розпочати лікування швидко. Хочу зауважити, що за 2017 рік було виявлено 16 тисяч ВІЛ-інфікованих, а за 10 місяців 2018 року – 15 тисяч. Сьогодні в Україні лікування можна розпочати одразу після отримання позитивного результату. Впродовж 15 днів після проведення додаткових лабораторних обстежень пацієнт отримує безкоштовне лікування, яке забезпечує  йому держава. Головне прийти і зробити тест!” – наголосив перший заступник генерального директора ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України” Віктор Ляшко.
З його слів, аби вплинути на епідемію ВІЛ в Україні, насамперед необхідно спрямувати зусилля на виявлення у регіонах тих людей з ВІЛ, які ще не знають про свій ВІЛ-статус. Він переконаний, що шляхом швидкого тестування на ВІЛ вдасться виявити більшу кількість людей, котрі потребують лікування, надати їм необхідну психологічну і фахову медичну консультацію та скерувати на отримання антиретровірусних препаратів, якими заклади охорони здоров’я сьогодні забезпечені достатньо завдяки системній роботі міністерства.
Подякувавши партнерам фундації “АнтиСНІД-США в Україні” і Центру громадського здоров’я МОЗ України, директор департаменту охорони здоров’я Ірина Микичак наголосила на важливості відкриття пункту швидкого тестування на ВІЛ.
“Для Львівщини надзвичайно важливо розширити доступ людей до послуг з експрес-тестування. Сьогодні така можливість стала реальністю. А ще Львів – це туристичне місто, де навчається багато молоді, тому закликаю скористатися нагодою пройти тестування на ВІЛ! Якщо ти поінформований, значить озброєний”, – зазначила головний медик Львівщини.
Зі слів Ярослави Лопатіної, голови представництва “АнтиСНІД-США в Україні”, ця фундація відкриває пункт для проходження безкоштовного тестування на ВІЛ у Львові, аби зробити послугу тестування на ВІЛ максимально швидкою, зручною та  доступною для всіх львів’ян і гостей міста. Водночас люди схильні вважати, що ВІЛ-інфекція є лише серед соціально неблагополучних груп, і погано усвідомлюють, що сьогодні понад 63% усіх зареєстрованих випадків інфікування ВІЛ в Україні трапляються під час незахищених статевих контактів, про що свідчать дані Центру громадського здоров’я за 1 січня 2018 року. Відтак у зоні ризику – будь-яка статево активна людина.
“Ми прагнемо, аби тестування на ВІЛ стало регулярною практикою кожної людини, яка дбає про своє здоров’я та здоров’я своїх рідних”, – пояснила вона і закликала приходити в цей пункт без страху, зі своїми партнерами, адже це дасть змогу бути певним у своєму майбутньому.
Мар’яна Служинська, директор КЗ ЛОР “Львівський обласний центр громадського здоров’я” розповіла, що й дотепер у Львові та області можна було пройти обстеження на ВІЛ. Однак чимало людей бояться звертатися у поліклініки. Хтось не хоче стояти в черзі, хтось, особливо у невеличких населених пунктах, побоюється розголосу. Торік на Львівщині виявили і взяли на облік понад 350 ВІЛ-інфікованих. Значна частина цих діагнозів були поставлені вже на активній стадії захворювання, під час лікування опортуністичних захворювань. Окрім того, чекати результатів доводилося кілька днів.
“Львівський обласний центр громадського здоров’я підтримав відкриття пункту швидкого тестування на ВІЛ. Для нас важливо налагодити своєчасний зв’язок пацієнта з профільними медичними закладами і забезпечити соціологічну та психологічну підтримку пацієнтам. Львів став другим містом в Україні, де відкрили пункт швидкого тестування на ВІЛ. Першим кроком до ефективного лікування та контролю ВІЛ-інфекції є діагностика захворювання у тих, що ще не знають про свій ВІЛ-статус. Переважно саме ці люди підтримують активність епідемічного процесу. За  оціночними даними, у Львівській області проживає 4500 ВІЛ-позитивних осіб, з них  3703 перебувають під медичним наглядом, близько 800 людей не знають про свій ВІЛ-позитивний статус. Це свідчить про низький рівень обізнаності й настороженості населення до ВІЛ-інфекції”.
У пункті людина отримає передтестову консультацію на виявлення факторів ризику зараження ВІЛ, пройде тестування на ВІЛ-інфекцію за 15 хвилин, почує поради з профілактики і дотримання безпечного способу життя, зможе безкоштовно взяти презервативи. Пункт тестування працює за принципом конфіденційності: результат тестування не повідомляють нікому, окрім як людині, яка пройшла тестування!
Якщо результат покаже наявність ВІЛ-інфекції, працівник пункту проконсультує людину щодо подальших кроків і надасть усю необхідну підтримку, аби вона щонайшвидше стала на медичний облік та почала отримувати життєво необхідне лікування. Соціальний працівник підтримає клієнта і надасть психологічну допомогу йому та його сім’ї.
Усі послуги центру безкоштовні для всіх клієнтів! Для проведення дослідження використовують сучасні засоби. Наприклад, скарифікатор діє абсолютно безболісно і сконструйований так, що його можна використати лиш один раз.
Експрес-аналіз на ВІЛ пройшов і фотограф “Львівської Пошти” Олег Огородник (на фото). Каже, що у поліклініку звертатися не має часу, а тут швидко і безболісно: якихось 15-20 хвилин – і все готово. “Дбати про здоров’я вкрай важливо. Це має зробити кожен!” – наголошує він.
Заклад відкритий для всіх охочих за адресою м. Львів, вул. Антоновича, 20 із понеділка по п’ятницю з 9.30 до 19.30 та в суботу з 11.00 до 17.00.

Фундація “АнтиСНІД-США в Україні” (AHF Ukraine) – це українське представництво однієї з найбільших неурядових організацій у світі, яка реалізує програми з профілактики і тестування на ВІЛ, лікування ВІЛ-інфекції та супутніх захворювань, а також адвокації в 41 країні світу, в тому числі й у 12 регіонах України. Цього року фундація досягла позначки  мільйон пацієнтів із ВІЛ під опікою в усьому світі.  Зусиллями фундації у 2017 році в Україні 117 тисяч людей пройшли тестування на ВІЛ, 1300 пацієнтів з ВІЛ були забезпечені високовартісною діагностикою, понад 29 тисяч ВІЛ-позитивних пацієнтів – іншими медичними послугами.
45 мільйонів гривень – таким є вклад фундації в систему охорони здоров’я для підтримки профілактики, тестування та лікування ВІЛ і опортуністичних інфекцій в Україні у 2017 році.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.7492 / 4.15MB / SQL:{query_count}