Грип: де правда, а де міф?

Щеплення послаблює імунітет, є не ефективним, а дітям його взагалі робити не можна. У які ще міфи про грип та вакцинацію вірять львів’яни?

Грип для будь-якого хворого – не лише постільний режим упродовж тижня або більше, а й висока ймовірність серйозних, навіть небезпечних для життя наслідків. Тим не менше, довкола грипу, захисту від нього і лікування надалі  побутує чимало міфів – українці, наприклад, досі вірять, що чай з малини допоможе одужати, що щеплення не ефективне і що ні дітям, ні вагітним категорично не можна вакцинуватися…
Натомість епідеміолог, секретар групи оперативного реагування на несприятливі події після імунізації департаменту охорони здоров’я ЛОДА Оксана Пушкарьова переконує, що в усе це вірити не варто і наголошує – деякі міфи є особливо небезпечними і навіть можуть нашкодити здоров’ю!
Тож “Львівська Пошта” попросила спеціаліста розповісти про найпоширеніші міфи щодо грипу і вакцинації, які ширяться серед львів’ян і з’ясувати, які з них правдиві, а які не мають нічого спільного з реальністю.
Міф. Краще перехворіти, ніж щепитися
За ступенем тяжкості хвороба варіюється від легкої до важкої і навіть смертельної. Серед ускладнень, до яких може привести грип, належить пневмонія, бронхіт, інфекції носоглотки тощо. Особливо небезпечними ускладнення грипу можуть бути для дітей, літніх людей, вагітних жінок і осіб з хронічними захворюваннями.
Міф.Щеплення не обов’я­зково робити щороку
Навпаки – обов’язково. Вірус грипу постійно мутує і видозмінюється, тому наш організм не може виробити до нього імунітет один раз і назавжди. Відтак “торішнє” щеплення не врятує від нової інфекції.
Нагадаємо, у сезоні 2017/2018 у склад вакцин проти грипу включені такі штами вірусів: А/Сінгапур (H3N2), В/Колорадо і А/Мічиган (H1N1). Два перших штами минулого року у нас не циркулювали.
Міф. Якщо цього року вже перехворів, можна й не вакцинуватися
Потрібно! Особливо у тих випадках, коли людина належить до групи ризику. Навіть перехворівши на один із різновидів вірусу є ризик заразитися іншим штамом, який у цей час теж циркулює. А якщо хвороба пройшла ще й з ускладненнями, наступного разу можуть виникнути ще більші.
Міф. Щеплення послаб­люють імунітет
Імунітет після вакцинації знизиться не може, навпаки, після щеплення, упродовж певного періоду формується стійка відповідь імунної системи на конкретний збудник. Якщо щеплення зроблене правильно і вчасно, імунітет до хвороби сформується упродовж двох тижнів і слабшати почне не раніше, ніж через півроку.
Міф. Щеплення неефективні, а реакція організму може нашкодити організму
Ефективність вакцинації доведена і наукою, і практикою: за статистикою ВООЗ, якщо введена вакцина збігається зі штамом, що циркулює серед населення, то її ефективність досягає 80-90%.
Будь-яка вакцина може викликати неприємну реакцію: від втрати апетиту і головного болю до підвищення температури тіла і свербіння в ділянці ін’єкції. Вакцини від грипу зазвичай таких несприятливих реакцій не дають! Може виникнути лише біль у місці уколу, але за два-три дні все мине.
Міф. Щеплення варто робити абсолютно здоровими
Слабкий нежить, кашель не є протипоказами до вакцинації. Якщо з такими симптомами дитина й надалі ходить у навчальні заклади, а дорослі на роботу, в кіно чи магазини – то чим вони хворі?
Міф. Після щеплення на грип точно не захворієш
Щеплення – це не стовідсотковий захист від вірусу в період епідемій і не гарантія того, що ви не захворієте. Це лише необхідний профілактичний захід, який здатний знизити ризик зараження і ускладнень. Якщо людина, яка пройшла імунізацію, все ж заразиться, вона перехворіє на грип у легшій формі і, з більшою часткою ймовірності, без ускладнень.
Міф. Дітям і вагітним вакцинуватися від грипу не можна
Найбільшу небезпеку грип становить якраз для дітей до п’яти років і вагітних. Тому дітям робити щеплення можна і треба, починаючи з шести місяців. Вагітним – у будь-якому триместрі (з першого по дев’ятий місяць). Вакцина містить убиті антитіла, тому шкоди не нанесе. Варто пам’ятати, що вагітні зазвичай важко переносять грип і це може нашкодити плоду. Крім того, внаслідок вакцинації імунітет проти цього захворювання передасться малюку від матері і захистить дитину від грипу упродовж перших днів життя.
Міф. Малина, часник і цибуля захищають від грипу
Не існує жодних доказів ефективності цих методів. Так людям, які захворіли на грип і у яких піднялася температура тіла, лікарі рекомендують багато пити, бо це джерело рідини для організму. І все! Щодо часника і цибулі, то вони мають дуже слабку противірусну дію, швидше здатні спровокувати проблеми зі здоров’ям.
Міф. Якщо є алергія і хронічні захворювання – від щеплення краще відмовитися
Насправді протипоказань і обмежень у вакцини проти грипу мало, серед них – алергія на білок курячого яйця, на основі якого вона робиться, сильні алергічні реакції на попередню вакцинацію, гостре інфекційне захворювання або загострення хронічного захворювання, запалення напередодні вакцинації, злоякісні новоутворення.
Але алергія на білок виникає вкрай рідко. Люди з такою проблемою взагалі не вживають продуктів, де міститься цей продукт. Якщо ж людина їсть хлібобулочні вироби, іншу випічку, в складі яких якраз є яйце, тоді про алергію мова не ведеться.
Що стосується більшості хронічних хворіб поза стадією загострення, то навпаки – щеплення від грипу необхідне хронічно хворим людям (насамперед, тим, хто страждає на захворювання бронхолегеневої і серцево-судинної систем, на цукровий діабет тощо).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3920 / 4.01MB / SQL:{query_count}