Ой, болить у мене зуб!

Молочні зуби в дітей є проблемними, тому батьки повинні приділяти їм особливу увагу. Важливі поради і застереження стоматолога

Гарна і здорова усмішка – ознака успішної та привабливої людини. Ніхто із цим не сперечається, а ось про те, що дбати про неї потрібно ще з дитинства – часто забувають. Більшість батьків узагалі думають, що їхня дитина надто мала, щоб іти з нею до стоматолога. Але глибоко помиляються. Фахівці наголошують: молочні зуби можуть піддаватися ризику задовго до того, як дитина скуштує першу цукерку!
Карієс, запалення ясен, непрорізування молочних зубів або інші стоматологічні проблеми все частіше можна бачити навіть у дво- чи трирічних дітей! Причин на те багато – від спадковості до екології, низького рівня гігієни, навіть байдужості чи страху батьків перед стоматологами.
Як своєчасно діагностувати захворювання молочних зубів, коли починати їх лікувати, як уникнути страху через відвідини стоматолога і  що покласти дитині на тарілку, щоби потреба звернення до фахівця виникла щонайпізніше, довідалася “Львівська Пошта”.

Поки грім не вдарить…

Проблеми із зубами мають двоє діток львівського фотографа Зоряни Владики. У Олекси, якому зараз чотири з половиною роки, на зубах чорний наліт, у дворічної доньки Емілії – зубний камінь. Як каже сама молода мама, до того часу вона не знала, що зуби дітям треба починати чистити не з року чи півтора, а з появою першого.
“Проблеми із зубами у сина почали з’являтися після року життя: став утворюватися темний наліт, який швидко прогресував. У якийсь момент я зрозуміла, що ситуація запущена. Багато хто пропонував робити “сріблення”, але наш стоматолог не радив вдаватися до цієї процедури – лише ретельно чистити дитині зуби. А оскільки звичайною зубною щіткою зробити це було нереально, ми придбали електричну. Лікар порадив абразивну пасту і показав, як правильно чистити зуби. Ви не повірите, але за якийсь час ми повністю вичистили увесь темний наліт. Понад те, він не встиг уразити зуби і повністю зник! Звісно, наліт періодично з’являється, але ми тримаємо ситуацію під контролем, – розповідає Зоряна Владика. – У доньки ситуація інша: з’явився камінь, який “з’їдає” зуб. Ситуація загострюється. Але Емілія ще маленька і не хоче відкрити на прохання лікаря рота… Чи не єдиний вихід – робити санацію, тобто легкий наркоз, а вже потім пломбувати. Якщо цього не зробити, приблизно за півроку в доньки може виникнути запалення каналів. А це набагато страшніше, аніж пломбування”.
Зі слів жінки, зараз стоматологи остаточно переконали її, як важливо щонайдовше “втримати” молочні зуби та не забувати про профілактику захворювань. Зоряна переконана, що якщо зараз зібрати сто матусь у одній кімнаті і запитати їх, як би вони вчинили у такій ситуації, в якій опинилася вона, то більшість сказала б, що молочні зуби лікувати не потрібно, бо вони й так випадуть. “Але це не так! Мене особисто стоматологи уже переконали, що лікувати молочні зуби треба! Наприклад, я дізналася, що коли хоч один зуб випаде зарано (через ураження), в дитини можуть з’явитися біль, стрес, а згодом навіть проблеми із постійним зубом. Я як фотограф часто зауважую проблему асимет­ричності обличчя. Нерідко клієнти просять фотографувати їх лише з одного боку, бо, мовляв, це їхній “фоновий бік”. Насправді ж така проблема могла виникнути ще в ранньому дитинстві, коли дитина через проблеми із зубами чи їх відсутність просто жувала їжу одним боком щелеп, – веде далі співрозмовниця “Львівської Пошти”. – У моїй сім’ї профілактика зубів тепер на першому місці. Я не шкодую грошей на стоматологів, хороші зубні щітки, якісні й безпечні зубні пасти”.
У ще однієї львів’янки Ольги Швець ситуація дещо інша. В молодшої доньки Софії не прорізалися кілька молочних зубів, а в старшої Соломії не сформувалися постійні. Причин таких аномалій жінка не знає. “І в першій, і в другій ситуації для мене це було великою несподіванкою. Як таке можливе? І якщо за меншу, дворічну, не дуже переживаємо, бо ще матиме постійні зуби, то ситуація зі старшою, дев’ятирічною, просто шокує. На рентгені чітко видно, що з одного боку щелепи немає двох зубів. Лікар пояснила, що причини могли виникнути ще в ранньому дитинстві, – розповідає Ольга. – Єдиний вихід для нас – будь-що зберегти зуби. Наразі пломбуємо їх”.

Зволікання породжує проблеми

Фахівці зазначають, що хоч останніми роками рівень стоматологічних захворювань серед українських дітей не надто підвищився, однак все ще високий…
Про те, що почастішали випадки раннього почорніння зубів у дітей, порушення їх прорізування чи відсутність зачатків зубів, розповідає Ельвіра Безвушко, доктор медичних наук, професор кафедри ортодонтії Львівського національного медуніверситету, головний лікар “Стоматологічної клініки професора Ельвіри Безвушко”.
“Що стосується чорних плям, то причин може бути дві: наліт і карієс. Перша виникає внаслідок незнання батьками елементарних правил догляду молочних зубів у малюків – як саме, чим і як часто їх чистити, які пасти для цього використовувати та з якого віку починати. Друга починається з малопомітної білої плями на зубі, яка з часом стає жовтою, згодом коричневою, в результаті руйнується емаль і з’являється каріозна порожнина (дірочка). На етапі наявності плям цей процес можна зупинити і стабілізувати, але після появи класичного карієсу він уже є незворотним, тоді зуб вимагає пломбування”, – стверджує лікар.
Якщо говорити про порушення прорізування зубів (раннє чи затримку), відсутність зачатків деяких зубів, то це все вроджена патологія. Такі порушення можуть виникати ще на етапі внут­рішньоутробного розвитку дитини. “Чинників є багато – спадковість, стан здоров’я вагітної, хвороби в цей період, загальна екологія, спосіб харчування, використання певних медикаментів, – веде далі Ельвіра Безвушко. – В таких випадках важко назвати якусь одну причину. Лікування завжди вимагає ретельного обстеження, діагностики і, як правило, комплексного підходу”.

Місія – полюбити стоматолога

Через те, що деякі батьки самі бояться стоматологів, своїх дітей приводять на прийом неохоче або ж тоді, коли вже виникла серйозна проблема, яка супроводжується болем.
“Найбільша різниця між нами та Європою, усім світом – у іншому, глобальному підході до поняття медицини і стоматології зокрема. За кордоном профілактичні програми організовані та впроваджені на дуже високому рівні. Звісно, не без підтримки держави. Там пацієнти звикли регулярно ходити до лікаря для проведення профілактичних процедур, тому в багатьох європейських країнах діти до закінчення школи не знають, що таке карієс. А в нас існує чіткий стереотип – звертатися до лікаря лише тоді, коли вже починає боліти. А біль, як правило, сигналізує, що проблема вже запущена. Звісно, так роблять не всі. Із кожним роком зростає кількість сімей, які регулярно ходять на профілактичні процедури, тому про карієс можуть забути на довгі роки”, – зазначає співрозмовниця.
Що стосується причин раннього карієсу, то, зі слів Ельвіри Безвушко, це і генетика, і екологія, і харчування, і загальне ослаблення імунітету, що спричиняє певні вроджені аномалії. Але найчастіша і найбанальніша причина раннього карієсу в дітей (від року-півтора) – відсутність елементарного гігієнічного догляду зубів (чищення), вживання солодкої їжі та напоїв і необізнаність батьків у цих питаннях.
“Сьогодні всі отримують інформацію з інтернету. Там є безліч статей про те, як лікувати зуби, однак як запобігти проблеми – обмаль. Відтак діти не чистять зуби щодня, батьки не звертають уваги на карієс, стоматологи не пломбують молочних зубів, бо й так випадуть… Так, випадуть, але коли? Останні молочні зуби зберігаються до 11 років! А якщо вони вже в п’ятирічному віці зруйновані карієсом, як дитина повинна жувати, усміхатися і жити з такими зубами? Мене дуже дивує, насторожує така непрофесійна позиція стоматологів. У жодному разі не можна дезорієнтовувати і заспокоювати батьків, спонукаючи їх на бездіяльність щодо лікування молочних зубів, – радить лікар. – Мої рекомендації молодим батькам чіткі – починайте чистити дитині зуби з моменту прорізування, обмежте солодощі в раціоні, звертайтеся до стоматологів навіть тоді, коли всі зуби в дитини здорові”.

Вигадки і правда про дитячі зуби

• Молочні зуби не треба лікувати
Зуби дитині потрібно лікувати. Насамперед задля майбутніх постійних зубів. Якщо молочний зуб нездоровий, у ньому є інфекція чи почався каріозний процес, проблема може перейти і на постійний зуб. Причому це станеться набагато швидше, аніж при карієсі постійного зуба, оскільки перші зуби не мають такого захисту. Крім цього, передчасна відсутність молочних зубів провокує деформацію зубного ряду, яка в подальшому вплине на прикус.
• Молочні зуби не болять, бо вони без нервів
Нерви є, і молочні зуби також болять, але в деяких дітей вони так швидко руйнуються, що біль не встигає виникнути. Захворювання молочних зубів ті ж – карієс, пульпіт, періодонтит. Якщо інфекція зачепила нерв, то знадобляться два-три візити до стоматолога, щоб вилікувати зуб повністю.
• У ранньому дитинстві виправляти прикус і рівняти зубний ряд не потрібно
Якщо молочні зуби ростуть нерівно або в дитини неправильний прикус, то постійні зуби також рости­муть неправильно, оскільки вони більші за молочні. Що раніше почати процес вирівнювання (носіння пластинок, кап і т.д.), допоки дитина ще маленька, а кістки її щелеп м’які й податливі, то простіше виправити ситуацію.
• Чищення зубів можна повністю довірити дитині
Дитина повинна сама проводити щіткою по зубах, але потім турботливі батьки мають зробити все, чого дитина зробити не може. До семирічного віку дитини батькам бажано брати активну участь в чищенні зубів, а після семи років – пасивну.
• Стоматологічний рентген шкідливий
Сучасні апарати, на яких стоматологи роблять рентгенівські знімки, досить безпечні. Для порівняння: один плівковий рентген за шкідливим впливом дорівнює 25 сучасним комп’ютерним знімкам. Обладнання, яке використовують у сучасних стоматологічних кабінетах, дозволяє підбирати режим за віком дитини.
• Щоденне чищення зубів – все, що потрібно для догляду порожнини рота
Чистити зуби двічі на день упродовж як мінімум двох хвилин – необхідна, але не єдина складова турботи про ротову порожнину. Важливо також масажувати щіткою ясна, чистити язик, піднебіння і внутрішній бік щік (саме там накопичується величезна кількість бактерій). Після їди треба користуватися зубною ниткою, щоби відразу видалити залишки їжі. Не зайвим буде й періодичне полоскання рота. Відвідувати стоматолога бажано раз на три-шість місяців.
• Чистити зуби можна й без пасти
Так, але таким чином вдасться лише механічно усунути свіжий наліт, а корисного впливу на хімічному рівні (антибактеріального, зміцнювального) не буде. Тож необхідно підібрати сучасну зубну пасту і використовувати її щодня.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.7854 / 4.45MB / SQL:{query_count}