Ліки під контролем

На яких ресурсах можна перевірити якість медпрепаратів

Нещодавно виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун застерегла українців ретельніше обирати ліки, оскільки існує ймовірність підробки препаратів. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
З її слів, ліки можна перевірити на наявність державної реєстрації у Державному реєстрі лікарських засобів України: HYPERLINK. Шукати препарат можна за назвою, номером реєстраційного посвідчення чи його складом. Цей реєстр оновлюють щоденно. Тому, зі слів Супрун, це один із кращих ресурсів для перевірки якості ліків!
А ось знайти дані про фальсифіковані препарати можна на сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Користувачі смартфонів операційних систем Android та IOS можуть завантажити додаток “Ліки Контроль”, де можна перевірити ліки, які ви щойно купили, знайти аналоги препаратів, переглянути інструкції.
Підробка ліків – глобальна проблема. Згідно з даними ВООЗ за 2017 рік, майже кожен десятий продукт медичного призначення в країнах з низьким та середнім рівнями прибутку є некондиційним чи фальсифікованим (https://goo.gl/4RLKju).
В Україні функціонує система, яка забезпечує здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що перебувають в обігу. Проте все ще існує ймовірність натрапити на фальсифіковані ліки. Щоби бути захищеними від підробки, будьте пильні, коли купуєте ліки, та якщо виникають найменші сумніви – перевіряйте їх!

Ось інструкція, як це зробити:

1. Перевіряйте аптеку.

Купуйте ліки в спеціально визначених для цього місцях – аптечних закладах. Не купуйте ліки в кіосках, підземних переходах, у інтернеті (де не вказана контактна інформація та адреса аптеки) чи просто в приватних осіб. У кожної аптеки має бути ліцензія на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Інформацію про наявність ліцензії, як правило, можна знайти в куточку споживача. Якщо її немає – запитайте в провізора. Адреса аптеки, вказана у ліцензії, має обов’язково збігатися з фактичною.

2. Уважно оглядайте цілісність упаковання.

Воно повинно бути непошкоджене, нерозірване, неприм’яте. Кожний лікарський засіб має переважно два упаковання: первинне і вторинне.
Первинне (блістер з фольги, ампула, флакон тощо) безпосередньо контактує з лікарським засобом. Вторинне (найчастіше картонна коробка) захищає первинне упаковання. Завжди звіряйте інформацію на двох упакованнях – вона має збігатися!
Зверніть увагу на назву лікарського засобу, найменування виробника, адресу виробника, лікарську форму, склад, реєстраційний номер та номер серії, термін придатності тощо.

3. Для врахування потреб людей із вадами зору на упакованні назва лікарського засобу зазначається шрифтом Брайля.

З 2010 року законом України передбачене нанесення назви лікарських засобів на зовнішнє (вторинне) упаковання шрифтом Брайля. Шрифт Брайля – це рельєфний шрифт, який можна відчути на дотик. МОЗ України визначає ліки, упаковання яких не маркується шрифтом Брайля. Ці вимоги визначені законодавчо (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1044-10).
На упакованнях може бути зазначена додаткова інформація, зокрема різні товарні, попереджувальні, екологічні та інші знаки, рекомендовані міжнародними організаціями. Будьте уважні: порушення маркування упаковання або зовнішнього вигляду препарату може бути свідченням фальсифікації!
Якщо після перевірки у вас залишились сумніви, ви можете попросити провізора надати сертифікат якості препарату, переглянути ліцензію аптечного закладу та звернутися до територіального відділення Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, інформація про яку має бути зазначена в куточку споживача.

Корисні ресурси

Крім того, ви можете перевірити наявність державної реєстрації препарату в Державному реєстрі лікарських засобів України за посиланням: http://www.drlz.com.ua/  Пошук можна здійснювати за назвою препарату, номером реєстраційного посвідчення, складом діючої речовини тощо. Реєстр оновлюється щоденно, тому це найнадійніше та актуальне джерело для перевірки лікарських препаратів! Також офіційну інформацію про виявлені фальсифіковані чи неякісні лікарські засоби регулярно розміщують на сайті Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Ще один ресурс, який допоможе перевірити ліки, – додаток “Ліки Контроль”. Тут можна знайти інструкції до лікарських препаратів, здійснити контроль підробок за певним алгоритмом і знайти зареєстровані аналоги лікарських препаратів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4501 / 4.38MB / SQL:{query_count}