Ранні овочі: як не отруїтися нітратами

Накопичення азотистих сполук найчастіше відбувається у листовій капусті, салаті, редисі, зеленій цибулі, кропі та шпинаті

У квітні на прилавках магазинів починають з’являтися перші овочі, проте вони можуть бути шкідливими, навіть небезпечними для здоров’я. За даними Львівського міськвідділу обласного лабораторного центру МОЗ України, трапитися це може через перенасичення нітратами, що містяться в певних кількостях у овочах, вирощених в “прискореному режимі”, повідомляє Львівська міськрада.

“Вітаміни” з теплиці

Тепличні та ґрунтові овочі не лише відрізняються смаковими якостями, а й хімічним складом. Багато господарств для їхнього швидкого дозрівання використовують добрива і стимулювальні речовини. Що вища концентрація цих речовин, то небезпечнішим стає нашпигований ними овоч. Відтак канцерогени можуть не лише спричиняти отруєння, а й призвести до кисневого голодування клітин і тканин, а при систематичному споживанні  стати причиною утворення злоякісних пухлин.
Накопичення азотистих сполук найчастіше відбувається у листовій капусті, салаті, редисі, зеленій цибулі, кропі та шпинаті. Далі йдуть цвітна капуста, огірки, броколі, кабачки, селера, морква, білоголова капуста, редька. Найменш безпечні бобові (горох і квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста і помідори.

Правила вибору

Отож, вирушаючи по ранні овочі, пам’ятайте: надійніше купувати їх у магазинах (там вони мають сертифікати якості). Що більший плід, то більше в ньому “хімії”! Уся зеленина (кріп, шпинат, петрушка) та огірки повинні бути темно-зеленого кольору. Зріз коренів має бути свіжий, а огірки – твердими і мати тонку шкірку. Вибирайте легку і не дуже тверду молоду капусту з яскраво-зеленими блискучими листками і вологим, свіжим зрізом. Плоди редису повинні бути не дуже великі, тверді та рівномірно забарвлені, без темних і жовтих плям. При виборі солодкого перцю звертайте увагу на чашечку (вона повинна бути зеленою) і свіжість зрізу.

Як нейтралізувати нітрати

Перед споживанням і приготуванням ретельно мийте овочі, видаляйте позеленілі частини з картоплі та моркви. Замочіть їх на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть ще раз. Огірки і редис оббирайте від шкірки, зрізуйте плодоніжки та хвостики. Стебла зелені (петрушка, кріп тощо) накопичують більше нітратів, аніж галузки, тому не вживайте їх. Овочі, які не піддаватимете термічній обробці (огірки, помідори, капуста, зелень), обов’язково перед споживанням збризніть лимонним або гранатовим соком – кислота знешкодить нітрати. До речі, при термічній обробці рівень нітратів знижується на 60-80%. Відвар зливайте відразу після варіння, а потім уже соліть овочі. Не зберігайте овочі довго, навіть у холодильнику: при зміні температури і тривалому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.

Категоричне НІ!

Дітям до року, дошкільного та молодшого шкільного віку ранні овочі суворо протипоказані, оскільки травна система малюків ще не “навчилася” боротися зі шкідливими речовинами. Не варто ранні овочі давати й літнім людям, особливо якщо є захворювання серцево-судинної системи, хвороби дихальних шляхів або анемія. Також категорично протипоказані ранні овочі вагітним і жінкам, що годують немовлят грудьми.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.1251 / 4.09MB / SQL:{query_count}