Не нашкодити собі та іншим

Триває Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

Коли в середині ХХ століття були винайдені антибіотики, медицина змогла ефективно боротися з багатьма інфекційними недугами, завдяки їм вдалося врятувати мільйони життів. Проте останніми роками медики б’ють на сполох, застерігаючи від бездумного їх застосування, адже що частіше ми застосовуємо ці ліки, то менш чутливими до них стають хвороботворні бактерії. Мікроорганізми “пристосовуються” до дії ліків, створюючи гени, що роблять їх нечутливими до дії антибіотиків, а це зумовлює неефективність лікування.

Загроза для людства?

Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування цих препаратів змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин. Викликані такими бактеріями інфекції лікувати значно важче.
Ще в 1946 році винахідник пеніциліну і провісник доби антибіотиків Александр Флемінг попереджав про небезпеку поширення стійкості до антибіотиків. “Лікар, який бездумно призначає пеніцилін, стане відповідальним за смерть пацієнта через те, що в його організмі розвинеться стійкість до цього препарату, – писав він у New York Times. – Я сподіваюся, що лиху можна запобігти”.
У Сполучених Штатах щороку принаймні два мільйони людей заражаються стійкою до антибіотиків бактеріальною інфекцією. А понад 20 тисяч випадків мають летальний кінець.
Лікарі відзначають спалахи бактерій, стійких до новітніх антибіотиків. Серед них – кишкова паличка, що спричинює гастроентерит, або синьогнійна паличка – причина сепсису та інших неприємних і потенційно смертельних станів. Обидва види бактерій виявилися резистентними до останнього покоління антибіотиків, пише ВВС.
Питання правомірного вживання антибіотиків і за­гроз для здоров’я людства вна­слідок надмірного їх застосування виносилося навіть торік на обговорення сесії ООН.

Що робить бактерії невразливими

Стійкість мікроорганізмів до дії антибіотиків зумовлена кількома причинами:
серед мікроорганізмів трапляються природно-стійкі до антибіотиків варіанти, які при недолікованій недузі дають початок новій стійкій до антибіотиків популяції;
у чутливих до антибіотиків мікроорганізмів спостерігається адаптація до впливу антибіотичної речовини;
особливий ген NDM-1, який здатний передаватися від однієї бактерії до іншої. Для бактерії, що має такий ген, не страшний практично жоден антибіотик, включаючи найсильніші.
Соціологи встановили, що 46% українців вважають антибіотики ефективними при лікуванні як бактеріальної, так і вірусної інфекції. За прогнозами ВООЗ, вже через 10 – 20 років практично всі існуючі мікроорганізми матимуть резистентність до антибіотиків. Як наслідок – з’являться бактерії, стійкі до всіх можливих антибіотиків. У 2020 році у нас вже будуть такі бактерії, ми будемо в собі їх носити і вони будуть викликати невиліковні хвороби. Інфекційні хвороби можуть стати неконтрольованими.
Тож Всесвітня організація охорони здоров’я ініціювала проведення Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, що має на меті інформувати як медиків, так і населення загалом про правила застосування цих препаратів. “Головне – припинити бездумне застосування антибіотиків і залишити їх тільки для життєво важливих випадків. Ми маємо переглянути багаторічну практику використання антибіотиків як чарівної пілюлі від усіх хвороб. Пацієнти повинні усвідомити, що антибіотики не є панацеєю при кожному кашлі та чханні”, – йдеться у зверненні МОЗ України.
Всесвітня організація охорони здоров’я закликала також працівників сільського господарства шукати альтернативні засоби боротьби з інфекціями у тварин, як-от вакцинація, поліпшення гігієни, біологічна безпека, та призначати антибіотики тільки у разі бактеріальної інфекції.
У ВООЗ наголошують, що навіть у випадку розробки нових препаратів, серйозна загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас.

Довіряйте лікарю!

Як розповіла “Львівській Пошті” лікар-імунолог, асистент кафедри педіатрії №2 Зоряна Слюзар, нині дуже гостро стоїть питання правильного застосування антибіотиків. І цей тиждень запровадили, щоб переглянути ставлення для застосування антибіотиків, як лікарів, так і пацієнтів. Адже стійкість до дії протимікробних препаратів розвивається внаслідок: вживання ліків у неправильних дозах або призупинення курсу лікування раніше призначеного терміну; низької якості ліків; неправильного призначення препаратів для лікування і профілактики та ін.
“Якщо говорити про амбулаторну медицину, то 90% звернень – гострі респіраторні вірусні інфекції. Особливо в осінній період зростає кількість таких захворювань, передбачається епідемія грипу. Дуже важливим є їх правильне лікування, слідування девізу “Лікарю, не нашкодь!”.  Має бути застосовано мінімум ліків, лише ті, без яких не можна обійтися. Передусім має бути правильний вибір препаратів. Дуже важливо, щоби пацієнт не лікувався самостійно, щоб мама не призначала ліки своїй дитині. Щоб не призначали лікування провізори. Адже антибіотик треба призначати лише тоді, коли він є справді необхідним. При вірусних інфекціях він взагалі не потрібен, тільки коли є бактеріальні ускладнення. А це може встановити лише лікар”, – каже Зоряна Слюзар.
Також вона наголошує на важливості правильного вибору антибіотика. “Ми, лікарі, лікуємо згідно із затвердженими протоколами. А якщо це робить сам пацієнт, то він може не вгадати з типом препарату, не може знати дозу. Дуже часто використовують замалі дози, а це і формує антибіотикорезистентність. І це є великою проблемою, бо формуються такі бактерії, що дуже важко піддаються лікуванню. Зараз маємо таку проблему з туберкульозом. Також перед медиками стоїть проблема лікування гонореї. Вона дуже стійка до антибіотиків. Такі стійкі до антибіотиків бактерії формуються через те, що ми неправильно лікуємося”, – зазначила лікар.
Зоряна Слюзар також наголосила на важливості дотримання курсу лікування.  “Не можна переривати лікування, коли стало легше. Наприклад, пацієнт потребує 10-денного курсу, але йому стало легше і через 5 днів він припинив вживати ліки. Такий пацієнт має високий ризик ускладнень. Тому, перш за все, важливою є довіра до свого лікаря. Тому кожен має намагатися знайти такого лікаря, якому довіряє”, – зазначила лікар.
На її думку, дуже важливо було б ввести відпуск медикаментів, а передусім антибіотиків за рецептами лікарів. Це б значно вирішило питання. А також заборонити їх рекламу.
Лікар радить завчасу подбати про своє здоров’я, аби знизити ймовірність застосування антибіотиків. Дуже важливим є проведення своєчасної вакцинації, і не тільки обов’язкових щеплень від 10 захворювань, які є в затвердженому календарі, а й рекомендованих, вакцини для яких кожен може придбати за власний кошт. Лікар має пояснити, які є можливості вакцинуватися та що дасть те чи те щеплення.
“Також важливо подбати про профілактику вірусних захворювань, про зміцнення імунітету, дотримання правил гігієни, загартовування, правильне раціональне харчування, режим дня і відпочинку, гарний настрій – це все сприятиме здоров’ю”, – порадила Зоряна Слюзар.

Причини стійкості до антибіотиків:

1. Надмірне використання антибіотиків
2. Недотримання курсу лікування
3. Надмірне використання антибіотиків у тваринництві і рибництві
4. Неналежний інфекційний контроль в лікарнях і клініках
5. Неналежна гігієна і санітарія
6. Відсутність нових антибіотиків
Профілактика антибіотикорезистентності: що може зробити кожен
Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас. Ось прості правила:
1. Не займайтесь самолікуванням
Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар.
2. Не переривайте лікування
Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.
3. Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря
Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому
4. Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування
Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
5. Попереджуйте інфекції
Регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.5433 / 4.15MB / SQL:{query_count}