Ложечку за маму, ложечку за тата…

Надлишкова вага у дитини може не лише спричинити цукровий діабет, серцеві хвороби, а й призвести до психологічних проблем та депресії. І винні у цьому батьки!

Усі батьки хочуть, аби їхні діти були щасливими, усміхненими та мали добрий апетит. І на шляху до цієї мети вони не гребують нічим – перегодовують дітей, просять з’їсти ще хоч ложечку або ж узагалі змушують спожити все, що є на тарілці.
Часто дитя з пухкенькими щічками, як у хом’ячка, складочками на ручках та ніжках викликає розчулення і усмішку не лише у батьків, а й у перехожих. Та ніхто не замислюється над тим, що може чекати таку дитину в майбутньому: надлишкова вага чи навіть ожиріння, комплекси і проблеми в спілкуванні з оточенням тощо.
Як не допустити появи надлишкової ваги у дитини та що робити батькам у випадку, якщо вони зіткнулися з такою непростою проблемою, дізналася “Львівська Пошта”.

Знайте міру

Замислитися над вагою дитини варто ще до її народження, переконана педіатр вищої категорії, дитячий гастроентеролог Оксана Мирова. “Кожна вагітна повинна стежити за своїм раціоном. Переїдання, особливо жирного та смаженого, може легко позначитися на вазі дитини, – каже вона. – Найінтенсивніше накопичення жиру відбувається в немовлят до одного року життя, дітей у віці п’ять – сім років та в підлітків 12 – 17 років. Поява надлишкової ваги у них пов’язана з переїданням та малорухливим способом життя”.
Тримати вагу в нормі, не допустити ожиріння допоможуть навички здорового харчування, фізичної активності та здорового сну
Важливу роль у підтриманні оптимальної ваги дитини, особливо дошкільного та молодшого шкільного віку, відіграють батьки. “У мене були пацієнти, дитина яких у два роки важила приблизно 20 кілограмів. Батьки пояснювали це тим, що вони й самі не з худорлявих, мовляв, це передалося малюкові генетично, хоча “гена зайвої ваги”, як відомо, не існує! Причому вдома у дитини жодних обмежень щодо їжі не було. Їй давали з “дорослого” столу різні запіканки, печеню, навіть сало, – веде далі Оксана Мирова. – Ще одну дитину догодовувала бабуся. Їй здавалося, що внучка мало їсть, тому частенько змушувала її доїдати все, що було на тарілці. Зараз ця дитина на дієті та під наглядом лікарів”.
Аби не допустити появи надлишкової ваги у дитини, педіатр радить батькам змінити найперше свій спосіб життя, зокрема харчові звички. “Якщо батьки споживатимуть менше солодощів, чипсів, ковбас, сосисок, майонезу, а віддаватимуть перевагу свіжим фруктам, овочам, зелені, їстимуть рибу чи м’ясо, то й діти так робитимуть. Так само якщо батьки не їстимуть перед телевізором, за читанням книги (бо, захопившись, можна з’їсти значно більше, аніж хочеться насправді), а після вечері вийдуть на прогулянку чи кататимуться на велосипеді, то й діти їх наслідуватимуть”, – переконує лікар.

Індекс маси тіла

Якщо батьки сумніваються, чи є в дитини надлишкова вага, варто піти на консультацію до спеціаліста або ж розрахувати індекс маси тіла (ІМТ) самостійно.
“Індекс маси тіла – це співвідношення зросту і ваги дитини. Формула визначення така: вагу дитини в кілограмах треба поділити на квадрат зросту дитини в метрах, – пояснює лікар. – Далі береться відповідна таблиця (вона є в кожного лікаря) і зіставляються дані. Площина таблиці поділена на зони – “нижче норми”, “здорова вага”, “вище норми” і “ожиріння”. Існують також окремі таблиці для дівчаток і хлопчиків”.
До речі, визначати вагу і вимірювати зріст дитини бажано кожні півроку! При цьому треба стежити за тим, аби вага трималася в зоні “здорова”.

Не ігноруйте проблему

Допустивши в дитини надлишкову вагу, можна наразити її на чимало проблем у майбутньому. Зокрема, зі слів Оксани Мирової, це може призвести до підвищення артеріального тиску, порушення діяльності нервової та серцево-судинної систем, цукрового діабету другого типу, жирової дистрофії печінки і жовчевокам’яної хвороби. Також є ризик розвитку захворювань дихальних органів та болю в суглобах.
Понад те, діти з надлишковою вагою піддаються булінгу (цькування однієї дитини іншою, агресивне переслідування, яке часто поширене в школах.“Львівська Пошта”), що, своєю чергою, призводить до депресії та низької самооцінки. Зазвичай дитині з надлишковою вагою важко підтримувати контакти з однолітками.

Здорова їжа – здорове тіло!

Тримати вагу в нормі, не допустити ожиріння допоможуть навички здорового харчування, фізичної активності та здорового сну, переконана дієтолог, спортивний тренер Уляна Кич. “У тарілки раджу класти не манну кашу, хліб, макарони чи пельмені, а нежирне м’ясо, рибу, яйця, молочні продукти, сир, апельсини, капусту. Усе повинно бути приготоване не способом смаження, а запікання, тушкування, варіння або приготування на парі!” – наголошує вона.
При цьому, зі слів співрозмовниці, батьки повин­ні на власному прикладі показувати правильність вибору продуктів, а не просто постійно щось забороняти. “Суворе обмеження в улюблених продуктах, тим паче без пояснень, може мати неприємні наслідки. Якщо дитина сама не зрозуміє проблеми, то може легко спровокувати конфлікт через споживання їжі та шукати улюблені ласощі дорогою зі школи, – пояснює Уляна Кич. – Дитині треба показати особистий здоровий приклад і в доступній формі пояснити, що роблять солодощі і чипси зі здоров’ям дорослих та дітей. Повірте, діти розуміють набагато більше, аніж здається нам, дорослим, за умови, що з ними спілкуються на рівних”.
Крім того, велику роль відіграють спорт і сон. Тому дієтолог радить батькам переконатися, що їхня дитина висипляється, бо взаємозв’язок між надлишковою вагою та браком сну в неї величезний. А ще варто подбати про те, аби дитина більше рухалася. “Щодня дитині потрібні як мінімум 60 хвилин активності. Необов’язково, аби це був якийсь вид спорту – підійдуть ігри на дитячому майданчику, стрибки зі скакалкою чи катання на роликах”, – додає вона.

Як допомогти дитині схуднути

• Не давайте дитині великих порцій їжі. Почніть із маленьких. І якщо вона не наїсться, дайте добавку. Так можна уникнути переїдання та зайвих калорій.
• Залишайте корисні продукти на видному місці, а висококалорійні, навпаки, поза полем зору дитини (або зовсім їх не купуйте).
• Щонайрідше давайте фастфуд. А якщо й прийшли у такий заклад харчування, запропонуйте дитині вибрати найздоровіші наїдки, наприклад, фрукти або салати.
• Візьміть за правило сідати за стіл усією сім’єю. Уникайте перекусок на ходу.
• Не їжте перед телевізором, за комп’ютером, не використовуйте будь-яких ґаджетів під час їжі.
• Не змушуйте дитину з’їдати все, що є на тарілці.
• Намагайтеся разом ходити пішки, запишіться в басейн або ж придбайте абонемент у аквапарк. 
• Купіть дитині велосипед, ролики чи скейтборд.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8260 / 4.42MB / SQL:{query_count}